JUŻ W KIOSKU

Król w Starachowicach

2015-01-26 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z wyjątkiem Kacpra, Melchiora i Baltazara, których oglądaliśmy w kolejnym orszaku Trzech Króli, starachowiczanie rzadko gościli koronowane głowy. Być może dlatego nasi rajcowie nie mieli dla nich specjalnego uszanowania, gdyż jak dotąd żadna ze starachowickich ulic nie nosi królewskiego imienia.

Jednym z nielicznych władców, który zawitał na bardzo krótko do Starachowic, był Karol II, król Rumunii. Był to rok 1937, a dokładnie sobota 26 czerwca, kiedy to linią kolejową biegnącą przez nasze miasto przejechał specjalny pociąg z królewską delegacją. Ponieważ Polska i Rumunia w tamtym czasie były państwami sojuszniczymi, zjednoczonymi przeciw wspólnemu wrogowi ze wschodu, władze państwowe nakazały powitać sojuszników z wszelkimi honorami. Na trasie przejazdu pociągu wojewodowie i starostowie organizowali więc gorące powitania sojusznika.

W relacji z wizyty Karola II w Polsce zamieszczonej w Monitorze Polskim z 28 czerwca 1937 roku można wyczytać, że przejazd pociągu królewskiego odbywał się wśród gorącej manifestacji ludności. Na stacjach kolejowych gromadzili się przedstawiciele miejscowych władz, duchowieństwa wszystkich wyznań, niezliczone delegacje oraz olbrzymie rzesze młodzieży szkolnej i społeczeństwa, którzy gromkimi okrzykami "Niech żyje" witali włodarza zaprzyjaźnionej z Polską Rumunii. Do uszu jadących pociągiem królewskim dochodziły co pewien czas dźwięki hymnu narodowego rumuńskiego i wiwaty na cześć Króla. Nawet na najmniejszych stacyjkach zbierała się tłumnie miejscowa ludność, witając serdecznie Jego Królewską Mość. (...) Gorące manifestacje odbyły się (...) w Sandomierzu, Ostrowcu, Wierzbniku i Starachowicach, Wszędzie olbrzymie tłumy wzdłuż toru i na peronie. Jak wspomina pani Wiesława Seremak, córka zawiadowcy drogowego w Wierzbniku Władysława Herca, stacja była udekorowana flagami rumuńskimi, a na peronie zebrało się dużo osób dla oddania honorów władcy. Pamiętam, że młody królewicz stał w otwartym oknie wagonu. Ten młody królewicz to syn Karola II - wielki wojewoda Michał.

Ciekawostką jest fakt, że tłumaczem króla Rumunii podczas wizyty w Polsce był jeden z ówczesnych pracowników Zakładów Starachowickich, inżynier Juliusz Denk. Stało się tak dlatego, że kuzynem inżyniera Denka był sekretarz na dworze Karola II, a sam inżynier Denk znał biegle język francuski, rumuński, angielski, niemiecki i polski. Warto przypomnieć pokrótce jego postać. Urodził się w 1901 roku w Teledze w Rumunii. Pochodził z rodziny polsko-rumuńskiej. W 1924 roku ukończył studia na Wydziale Mechanicznym na Politechnice Lwowskiej i uzyskał stopień inżyniera mechanika. Do 1928 roku był pracownikiem kontraktowym Polskiej Misji Wojskowej Zakupów we Francji. Po powrocie do kraju podjął w 1929 roku pracę w Zakładach Starachowickich jako inżynier asystent w Dziale Broni. Szybko awansował i już od 1936 roku pełnił ważne obowiązki Szefa Działu Inspekcji Technicznej Zakładów. We wrześniu 1939 roku był Komendantem Obrony Przeciwlotniczej Zakładów Starachowickich. Po powrocie z wrześniowej tułaczki został uprzedzony, że jest zagrożony aresztowaniem. Wyjechał do Warszawy. Jego żona została aresztowana w Starachowicach i spędziła kilka miesięcy w areszcie. Po jej wypuszczeniu, oboje zostali przypadkowo aresztowani w Warszawie. Dzięki interwencji wspomnianego wyżej kuzyna (Rumunia była wówczas sojusznikiem III Rzeszy) zostali wypuszczeni. Dalszy okres okupacji niemieckiej przeżył z rodziną w Radomiu. Pracował jako kierowca w firmie zaopatrzeniowej. Był też żołnierzem Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny zgłosił się na wezwanie władz do rejestracji inżynierów i dostał przydział do Gliwic. Przejmował od Armii Czerwonej zakłady przemysłu maszynowego. Był dyrektorem Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych oraz prezesem Klubu Sportowego Piast Gliwice. Ze względu na pochodzenie społeczne był szykanowany, a ostatecznie zwolniony ze stanowiska dyrektora. Pracował w różnych przedsiębiorstwach, między innymi jako projektant. Zmarł w 1961 roku w Gliwicach, i tam jest pochowany.

Adam Brzeziński

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.