JUŻ W KIOSKU

Kontrakt Programowy dla Województwa Świętokrzyskiego podpisany

2022-02-04 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Do województwa świętokrzyskiego trafi 1 mld 403 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na inwestycje, których realizację zaplanowano do 2027 roku. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik podpisali z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą Kontrakt Programowy dla Województwa Świętokrzyskiego, który jest jednym z najważniejszych dokumentów określających kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027.

od lewej: wicemarszałek Renata Janik, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, marszałek Andrzej Bętkowski / fot. www.swietokrzyskie.pro

– To swoista umowa między rządem a samorządem województwa, w której wskazano konkretne, ważne dla regionu i całej Polski inwestycje. Oficjalnie zostało potwierdzone, że do naszego regionu już wkrótce trafią środki unijne w wysokości 1 mld 403 mln euro! To rekordowa kwota, która służyć będzie rozwojowi regionu świętokrzyskiego – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Dzięki projektom realizowanym w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej chcemy wzmacniać potencjał gospodarczy, społeczny i terytorialny naszego regionu, pobudzać wzrost jego konkurencyjności i innowacyjności oraz stymulować jego rozwój we wszystkich dziedzinach.

– W efekcie wielu spotkań, dyskusji, rozstrzygania trudnych tematów, doszliśmy wraz z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do kompromisu. Możemy się cieszyć z akceptacji listy projektów priorytetowych, wśród których znalazły się takie przedsięwzięcia jak wsparcie szkolnictwa branżowego, usługi społeczne i zdrowotne dla seniorów, czy podnoszenie kwalifikacji kadr przedsiębiorstw i osób indywidualnych za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych – mówi wicemarszałek Renata Janik.

– Gdy przyjrzymy się, gdzie zostanie zainwestowane te 1,4 mld euro, to można spokojnie powiedzieć, że województwo świętokrzyskie będzie na zupełnie innym poziomie i w 2027 roku będziemy mogli mówić o soku cywilizacyjnym w tym regionie. Te środki to motor, który uruchomi inne środki, wkłady własne, środki prywatne i wykreuje nowe projekty. Z dużą satysfakcją patrzę na to, że województwo świętokrzyskiego ma dobre lata za sobą i jeszcze lepsze przed sobą w tej kolejnej perspektywie. To pozwoli na dynamiczny rozwój regionu. Mocną regionalizacją tych środków mamy prawo oczekiwać, by mieszkaniec Kielc miał taki sam standard życia jak mieszkaniec Warszawy. Do takiego efektu dążymy – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

Region świętokrzyski na lata 2021 -2027 otrzymał środki unijne w wysokości 1 mld 403 mln euro, z czego ponad 1 mld euro na tzw. projekty twarde w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś pozostała kwota na projekty miękkie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zapisy dotyczące tego, jak rozdysponować unijne środki i na jakie kluczowe przedsięwzięcia przeznaczyć wsparcie znalazły się w zatwierdzonym dziś projekcie Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego.

Kontrakt Programowy określa minimalną koncentrację środków na poszczególne cele tematyczne, wymaganą do spełnienia przez regiony. Specjalne miejsce w dokumencie zajmuje kwestia osiągnięcia celów klimatycznych – kontrakt dla świętokrzyskiego zakłada przeznaczenie na ten cel nie mniej niż 362 841 938 euro, czyli ok. 34,51 proc. środków EFRR. Natomiast na zrównoważony rozwój obszarów miejskich, wdrażany w szczególności z wykorzystaniem ZIT, zostanie przeznaczonych nie mniej niż 169 749 939 euro.

– Niezwykle ważne miejsce w Kontrakcie Programowym zajmują przedsięwzięcia priorytetowe, czyli projekty o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Na liście znalazło się 38 kluczowych zadań, obejmujących różne obszary – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

Wśród nich są m.in. II etap budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii, projekty cyfryzacji placówek medycznych i instytucji publicznych, przedsięwzięcia skoncentrowane na kwestiach środowiskowych, zadania z zakresu transportu, komunikacji, turystyki oraz służby zdrowia, a także te, których celem jest inwestycja w mieszkańców regionu, ich edukację, wiedzę i rozwój, wspieranie seniorów i pracowników, uzdolnionej młodzieży oraz kadry pedagogicznej. Na wszystkie te działania została zarezerwowana kwota prawie 3 mld zł. Wykaz przedsięwzięć priorytetowych finansowanych w ramach Programu Regionalnego.

/źródło: świętokrzyskie.pro/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.