JUŻ W KIOSKU

Kolejny raz wraca temat kontrowersyjnego pomnika 

2022-05-06 11:10:16

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas kwietniowej sesji Rady Powiatu, radni klubu Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z wnioskiem do Zarządu Powiatu o usunięcie pomnika zlokalizowanego przy ul. Piłsudskiego w Starachowicach. 

fot. Gazeta Starachowicka

- My radni klubu Prawo i Sprawiedliwość Rady Powiatu w Starachowicach domagamy się usunięcia pomnika oddającego cześć rosyjskim okupantom znajdującego się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. W przestrzeni publicznej niepodległej i demokratycznej Polski nie ma miejsca na pomniki z sowiecką gwiazdą, taką samą, jaką mają rosyjskie samoloty bombardujące dziś ukraińskie miasta i mordujące cywilów w tym kobiety i dzieci. Najwyższy czas, aby Starachowice przestały utrzymywać symbole, za którymi kryją się zbrodnie systemu komunistycznego. Wzywamy Zarząd Powiatu starachowickiego o podjęcie stosownych i natychmiastowych działań w celu usunięcia pomnika gloryfikującego zbrodniarzy systemu totalitarnego - czytamy we wniosku klubu radnych Prawa i Sprawiedliwość Rady Powiatu w Starachowicach skierowanym do Zarządu Powiatu w Starachowicach:. 

Starosta Piotr Ambroszczyk odniósł się do tematu. 

- Osobiście podpisuję się obiema rękami pod tą inicjatywą. Uważam, że skoro mamy ustawę, która zabrania propagowania symboli obydwu systemów totalitarnych, to te relikty, które stoją, są w sprzeczności z ustawą. Myślę, że my jako zarząd, na pewno podejmiemy dyskusję pozytywnie zmierzającą w tym kierunku - mówił starosta. - Natomiast są pewne nieścisłości, czy jest to mogiła, czy pomnik? Ponoć w 1947 roku, tych żołnierzy rosyjskich ekshumowano. Trzeba zrobić ekspertyzę, zrobić poszukiwania historyczne i sprawdzić. Jeśli nie będzie tam szczątków ludzkich, można to uznać, że to nie jest grób. Każdy pomnik można postawić i zburzyć, natomiast grób, gdzie są szczątku ludzkie, to jest już inna sprawa i inna procedura. Gdyby sytuacja się wyjaśniła, że tam nie ma szczątków ludzkich, to myślę, że w można to wysłać w pomroki dziejów. Jako zarząd przeprocedujemy we własnym gronie i z poparciem państwa inicjatywy, zwrócimy się do władz gminy, by podjęły stosowne działania w tym zakresie - dodał Piotr Ambroszczyk.

To nie pierwsza próba usunięcia czy przeniesienia pomnika, który wielokrotnie był niszczony. W latach 2016 - 2017 prezydent miasta Marek Materek zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o przeniesienie pomnika na cmentarz wojenny. Minęło kilka lat i temat powrócił. Poprosiliśmy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach o odpowiedź, jak pod względem formalnym wygląda ta kwestia.

- Na terenie miasta Starachowice znajduje się mogiła zbiorowa żołnierzy sowieckich zmarłych z odniesionych ran w 1945 roku. Na podstawie informacji uzyskanych  z Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża oraz dokumentów będących w naszej dyspozycji w mogile spoczywają: Bobir Piotr, Kochman Leon, Kiernac Józef, Kostucho Konstanty, Osino Iwan, Kaczan Władimir Andriejewicz oraz Griciszin Grigorij Nikołajewicz. Jednocześnie informujemy, że szukając informacji dla Przedstawiciela Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, dotarliśmy do wzmianki, z której wynika, że ciała wymienionych żołnierzy zostały ekshumowane w 1946 roku i przeniesione na cmentarz wojskowy w Kielcach (brak jest jednak dokumentów potwierdzających ten fakt). Mimo to postawiony w 1946 roku na miejscu byłej mogiły obelisk z rosyjskojęzyczną tablicą traktowany jest jako grób wojenny - informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach, Michał Urbański.

Jak dodaje: - informację o obiekcie i ekshumacji wymienionych żołnierzy zawiera: - karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej posiadająca dane dotyczące obiektu oparte na publikacji Jerzego Wierzbickiego "Upamiętnione miejsca walk i męczeństwa na terenie Starachowic"; książka: "Starachowickie miejsca pamięci narodowej" Leszka Żmijewskiego (Wydawnictwo TPS 2007r.); publikacja Biura Dokumentacji Zabytków – Kielce 1989 r. "Miejsca Pamięci Narodowej w Województwie Kieleckim 1939-1945" Longina Kaczanowskiego i Bogusława Paprockiego. 

- W latach 2015-2018 Gmina Starachowice wielokrotnie zwracała się z prośbą do Wojewody Świętokrzyskiego o ekshumację i przeniesienie pomnika na cmentarz wojenny. Gmina Starachowice w jednej z ostatnich odpowiedzi z Instytutu Pamięci Narodowej otrzymała informację, że Ambasada Federacji Rosyjskiej nie uważa za zasadne przeniesienia szczątków i nie daje zgody na przeprowadzenie ich ekshumacji. Strona rosyjska powołuje się na art. 5 Umowy o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, który mówi, że zmiany miejsca spoczynku żołnierzy odbywają się w sytuacjach wyjątkowych oraz w przypadkach, kiedy to teren będący miejscem spoczynku poległych jest niezbędny do wyższych konieczności państwowych. W Starachowicach według strony rosyjskiej nie chodzi o sytuację wyjątkową, ani o wyższą konieczność państwową - mówi Michał Urbański.

Obelisk z tablicą pisaną cyrylicą został wybudowany  w 1946 roku. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.