JUŻ W KIOSKU

Kolejny głos w sprawie powrotu linii „21” na starą trasę

2021-07-13 08:53:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Walendzik w interpelacji skierowanej do prezydenta Marka Materka, porusza kwestię kursowania linii autobusowej nr 21. To kolejny, po wniosku radnego Włodzimierza Orkisza, głos w tej sprawie. 

fot. Gazeta Starachowicka

Radny wnosi o dokonanie zmian w kursowaniu autobusu.

- Skierowanie linii 21 ulicami Partyzantów, Oświatową, Majówką i Kopalnianą spowodowało wydłużenie trasy {w stosunku do Al. Armii Krajowej) o ok. 600 metrów na jednym kursie. Przy wykonywaniu w dzień roboczy 12 kursów z ul. Bema w kierunku ul. Zgodnej oraz 12 kursów w przeciwną stronę, zwiększono długość trasy łącznie o ok.14,4 km. Celem zmiany ma być połączenie osiedla Majówka z ulicą Zgodną i Polną. Skoro istnieje taka potrzeba, to można zadać sobie pytanie o uzasadnienie likwidacji linii nr 6, która takie połączenie zapewniała. Rozumiejąc jednak potrzebę skomunikowania os. Majówka z cmentarzami przy ul. Polnej i Zgodnej, to należy uznać, że wystarczą do tego celu 2-3 kursy dziennie. Mieszkańcy odwiedzający groby swoich bliskich z pewnością będą mogli dostosować się do takiej sytuacji. Oczywistym jest, że większość osób okazjonalnie korzysta z dojazdu na cmentarz, więc zapewnienie im w tym celu codziennej możliwości, wydaje się wystarczające. W przypadku połączenia osiedla Majówka z innymi częściami miasta można tam przekierować inne linie autobusowe, których trasa aktualnie przebiega przez Aleję AK - czytamy. - W związku z powyższym wnoszę o przywrócenie linii 21 na starą trasę ulicami Konstytucji 3 Maja i Al. Armii Krajowej. Natomiast połączenie os. Majówka z ul. Zgodną i Polną proponuję zapewnić poprzez przywrócenie linii 6 na trasie ul. Lipowa • ul. Polna/Zgodna (przez ul. Kopalnianą; powrót Kopalniana-Partyzantów-Lipowa). Dla linii nr 6 proponuję przeznaczyć kilometry, o które aktualnie wydłużyła się trasa linii nr 21 po skierowaniu przez os. Majówka. Przedstawiłem je we wcześniejszym akapicie. Liczę na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie i przywrócenie połączenia mieszkańców os. Orłowo i Wzgórze z centrum miasta. Zwracam również uwagę, że żadna z linii autobusowych na osiedlu Orłowo nie przebiega przez Al. AK na odcinku od ul. Partyzantów do Ronda Solidarności - pisze w interpelacji radny Michał Walendzik.

Sprawę kursowanie linii "21" podczas jednej z sesji poruszał radny Włodzimierz Orkisz. Na swoją interpelację uzyskał odmowną odpowiedź od prezesa ZEC Komunikacja Marcina Pochecia.

- (...) Większość wprowadzanych zmian w rozkładzie jazdy podyktowana jest koniecznością ograniczenia kosztów funkcjonowania lub jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne zgłaszane przez mieszkańców. Te czynniki (inicjatywa mieszkańców i konieczność ograniczenia wozokilometrów) spowodowały, że w lutym 2020 r. zmieniona została trasa linii nr 21. Trasa tej linii była ustalona jako pewnego rodzaju kompromis - połączenie „starej" linii 21 i zlikwidowanej linii nr 6. Nowa trasa linii nr 21 kursująca przez oś. Majówka, Graniczna, Kopalniana przyjęta została przez mieszkańców z dużą aprobatą. Na chwilę obecną nie jest możliwa zmiana rozkładu jazdy wprowadzonego w lutym 2020 r. - uzasadniał prezes Pocheć.

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.
Pielgrzymka ludzi Solidarności na Jasną Górę

2022-09-21

Pielgrzymka ludzi Solidarności na Jasną Górę

W niedzielę (18 września br.) odbyła się 40 Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Uczestniczyli w niej również pracownicy ze starachowickich zakładów.
Bezpłatna komunikacja w Starachowicach coraz popularniejsza

2022-09-21

Bezpłatna komunikacja w Starachowicach coraz popularniejsza

Za nami 172 dni bezpłatnej komunikacji autobusowej dla mieszkańców Starachowic. Wprowadzona przez Gminę Starachowice od 1 kwietnia 2022 roku możliwość bezpłatnych przejazdów nowoczesnymi autobusami okazała się, jak mówi prezydent miasta Marek Materek, pomysłem trafionym.
Czy wzrost opłat za energię spowoduje, że szkoły przejdą znowu na zdalne nauczanie?

2022-09-20

Czy wzrost opłat za energię spowoduje, że szkoły przejdą znowu na zdalne nauczanie?

Galopująca inflacja i wzrost opłat za media budzą niepokój mieszkańców. Czy gmina Starachowice planuje wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach i przedszkolach w związku z rosnącymi cenami energii?
Budżet Obywatelski 2023. Zwyciężyły dwa projekty

2022-09-19

Budżet Obywatelski 2023. Zwyciężyły dwa projekty

Zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Na 44 941 osób uprawnionych do głosowania, w sumie starachowiczanie oddali 3093 głosy. Z czego 3075 w głosowaniu internetowym, 18 w tradycyjnym. Aż 615 głosów zostało oddanych w sposób nieważny.