JUŻ W KIOSKU

Kolejne mieszkania czynszowe powstają w Starachowicach. W bloku przy Jana Pawła II zamieszka 39 rodzin 

2023-11-03 07:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Budynek z mieszkaniami czynszowymi na wynajem powstaje przy al. Św. Jana Pawła II w Starachowicach. Znajdować się w nim będzie 39 mieszkań, jedno, dwu i trzy pokojowych. Społeczna komisja mieszkaniowa jest w trakcie opracowywania kryteriów przydziału mieszkań w bloku.

fot. Gazeta Starachowicka

Inwestycja ma kosztować 11,4 mln zł, z czego gmina dała 1,7 mln zł wkładu własnego, a pozostała kwota pochodzi z funduszu mieszkalnictwa i kredytu. 

 - O mieszkania będą mogły się starać osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania czy wybudowanie domu, nie stać na zaciągnięcie kredytu – mówił podczas czwartkowej (2 listopada br.) konferencji prasowej prezydent miasta Marek Materek. - Budowane są tu mieszkania czynszowe, na wynajem dla mieszkańców Starachowic. Budynek stanowią dwie bryły: jedna wysoka na 6 pięter w nawiązaniu do wieżowców obok, drugi wysoki na 3 piętra, co ma nawiązywać do budynków wielorodzinnych przy Żytniej, Wszystko wskazuje na to, że będą udostępnione do zamieszkania w drugim kwartale 2024 roku – powiedział prezydent, dodając, że generalny wykonawca prowadzi prace zgodnie z harmonogramem. 

- W zasadzie mamy już budynek w stanie zamkniętym. Jest zainstalowana stolarka okienna i zewnętrzna drzwiowa. Założone jest już całe ocieplenie budynku. Kończone są prace przy instalacjach hydraulicznej i centralnego ogrzewania, dzięki temu w ciągu najbliższych tygodni ogrzewanie w budynku zostanie uruchomione, co pozwoli na kontynuowanie prac w sezonie zimowym. Panele podłogowe, płytki, biały montaż. To pozwoli przyszłym najemcom wejść do mieszkań „pod klucz”. Metraż lokali to od 34 mkw. do 62,5 mkw. W budynku znajduje się 8 lokali jednopokojowych, 24 lokale dwupokojowe oraz 7 lokali trzypokojowych  – wyliczał prezes Starachowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Igor Gajewski. 

Nowy blok będzie wyposażony w windę, a trzy lokale mieszkalne na parterze będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Komórki lokatorskie przynależne do lokali znajdują się na każdej z kondygnacji, zaś pomieszczenia techniczne na kondygnacji parteru. Każdy z lokali posiada loggię lub taras. Mieszkania będą w pełni wykończone - glazura, terakota, panele podłogowe, ścienne powłoki malarskie, biały montaż sanitarny oraz elektryczny. W aneksie kuchennym znajdzie się miejsce dla kuchenki elektrycznej oraz zlewozmywaka z szafką. Do każdego mieszkania przynależne będzie jedno miejsce parkingowe.

Zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych Marcin Gołębiowski poinformował, że społeczna komisja mieszkaniowa pracuje obecnie nad katalogiem kryteriów, jakie osoby będą musiały spełnić, aby się kwalifikować do tego typu mieszkań czynszowych.

- Planujemy przedstawić je na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej, aby przyjąć kryteria, by zacząć tworzyć listy mieszkaniowe i jak najszybciej lokale zasiedlić – podkreślił wiceprezydent. 

- Postaramy się, aby kryteria były mniej rygorystyczne, niż te, które zostały zastosowane przy ul. Piłsudskiego. Część osób zgłaszała do mnie, że się nie kwalifikowała, nie miała możliwości uczestniczyć w staraniu się o te mieszkania, więc będę prosił społeczną komisję mieszkaniową, żeby regulamin został przygotowany w taki sposób, żeby więcej osób mogło się kwalifikować do zamieszkania w tym budynku – dodał prezydent Marek Materek.

Na zdjęciu (od lewej): zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski, prezydent Starachowic Marek Materek, prezes STBS Igor Gajewski

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.