JUŻ W KIOSKU

Klinik Serca nie będzie!!!

2017-09-20 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pełna pacjentów sala gimnastyczna w LO, emocjonalne wystąpienia - tak przebiegało kolejne spotkanie w obronie działalności Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach.

W dwa dni po spotkaniu pacjentów i personelu z władzami województwa i powiatu, do starachowickiego szpitala trafił człowiek z wyrwaną rękę. Trzeba było ratować kończynę pacjenta, potrzebny był chirurg naczyniowy i wezwano... lekarza z Klinik Serca. Za parę dni taka pomoc nie będzie możliwa, bo Polsko - Amerykańskie Kliniki Serca nie dostały kontraktu z NFZ. To bardzo zła wiadomość nie tylko dla pacjentów!

Od kilku tygodni sprawa dalszego funkcjonowania AHP w Starachowicach budzi ogromne emocje. Dyskusje są pełne emocji, żalu i rozczarowania działaniem Funduszu i władz wojewódzkich. Tak też było na spotkaniu w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach, we wtorek 12 września. Byli na nim przedstawiciele Starostwa Powiatowego ze starostą Danutą Krępą, był prezydent miasta Marek Materek, radni miejscy i powiatowi, wójtowe okolicznych gmin, duchowni. Pacjenci i załoga AHP oczekiwali, że przyjedzie też zaproszona wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, że będą zaproszeni parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej. Ich nie było...

List skierowany do pacjentów przez światowej sławy kardiologa z USA, starachowiczanina Radosława Stefana Kiesza, syna znanego w mieście lekarza dr. Wadiusza Kiesza, odczytała doktor Krystyna Latała - Musiał. Brzmiał jak pożegnanie, ale walka o przetrwanie Klinik trwa.

- Szpital. lśnił. pracował, a potem zamknęli... To jest absurdalne, ale to jest coś, co nam grozi. Centrum Kardiologiczno - Angiologiczne, według Narodowego Funduszu Zdrowia, ma bowiem przestać istnieć - smutno skwitował dr Dzik.

Długo wyliczał pacjentom i zgromadzonym w I LO włodarzom argumenty za pozostawieniem Klinik Serca w Starachowicach. Przedstawił również te kwestie, które na spotkaniach personelu i pacjentów z przeciwnikami PAKS padają najczęściej, w tym procentowe wyliczenia zaopatrzenia północnej części województwa świętokrzyskiego w placówki świadczące usługi kardiologiczne. 200 proc. w przypadku chirurgii naczyniowej i 140 proc. w zakresie kardiologii.

- Co w tym czasie robi legendarny suweren? Modli się, składa 5 tysięcy podpisów pod petycją w obronie Klinik, manifestuje, organizuje spotkania. Suweren płacze, suweren przeklina, pyta, ma nadzieję... - mówił.

Pismo z podpisami pacjentów trafiło nawet do Kancelarii Prezydenta RP, do premier RP, do wojewody świętokrzyskiego, do dyrekcji NFZ w Kielcach, do prezesa NFZ w Warszawie, do ministra zdrowia, do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jak można wywnioskować z wypowiedzi dr. Dzika, pisma po przekazaniu do poszczególnych instytucji są odsyłane do innych, by na koniec trafić z powrotem do Kielc, do dyrektor świętokrzyskiego NFZ.

Jednocześnie doktor zwrócił uwagę na to, że samorządowcy w sprawie PAKS zrobili dużo. Od uchwały Rady Powiatu poprzez stanowiska ościennych gmin, wszyscy opowiedzieli się pozostaniem Klinik w Starachowicach.

- Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Ja tego nie jestem w stanie zrozumieć i nie wiem, jak to dalej się potoczy... - tak swoją przemowę zakończył doktor Grzegorz Dzik.

Głos zabrała również doktor Krystyna Latała - Musiał, która powiedziała o tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia poprosił o informację o stanie kolejek pacjentów w AHP. Opisała również, jak będzie wyglądać procedura dotycząca stałych pacjentów Klinik Serca. Z dniem zakończenia działalności, pacjentom zostaną wręczone kserokopie historii choroby. Nowych ośrodków leczenia pacjenci będą szukać sami, wstępnie udając się do lekarzy rodzinnych po skierowanie.

Wojewodę świętokrzyską Agata Wojtyszek reprezentowali na spotkaniu: Diana Głownia - rzecznik prasowy, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, Bogumiła Niziołek oraz dwóch doradców: Andrzej Pruś i Bartłomiej Dorywalski.

- Jako przedstawiciel rządu na terenie województwa świętokrzyskiego pragnę przedstawić państwu moje stanowisko w tej sprawie. (...) Polsko - Amerykańskie Kliniki Serca w Starachowicach nie spełniły ustawowych kryteriów, w związku z czym znalazły się poza siecią szpitali (...). Zgodnie z zapowiedzią podczas spotkania z państwem 31 sierpnia br., pragnę poinformować, że odbyłam rozmowę z dyrektorem Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, panią Małgorzatą Kiebzak. Aktualnie stanowisko (NFZ - przyp. red) jest w tej sprawie niezmienne. Rozumiejąc państwa determinację podyktowaną (...) chęcią utrzymania waszych stanowisk pracy i pomocy w utrzymaniu placówki, pragnę zaznaczyć, iż przyjęta przez państwa forma kontaktu ze mną, ma w mojej ocenie doprowadzić do wywarcia na mnie nacisku w celu lobbowania na rzecz prywatnego podmiotu leczniczego. Jako przedstawiciel administracji rządowej, w świetle obowiązujących przepisów oraz rozwiązań przyjętych przez polski rząd nie mogę się na to zgodzić - odczytała pismo wojewody pani rzecznik, co zebrani skwitowali okrzykami i gwizdem.

Nie uspokoiła ich, a wręcz dolała oliwy do ognia, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Bogumiła Niziołek, która stwierdziła, że pacjenci AHP „nie są skazani na brak lekarzy lub niewłaściwe leczenie, bo jest wielu świetnych specjalistów, którzy z chęcią przyjmą nowych pacjentów”.

- O co w tym wszystkim chodzi? - krzykiem dopytywała sala.

- Słyszę, że pani wojewoda nie jest w stanie nic zrobić w tym zakresie (obrony klinik - przyp. red.). To ja się pytam, po co jest ta wojewoda? Pełni funkcję dekoracyjno-kurtuazyjną? (...) Wojewoda może wiele, może dużo, bo to jest minister w województwie. To jest przedstawiciel rządu? - pytał pacjent, Zenon Krzeszowski.

Doktor Krystyna Latała - Musiał pytała, czym różni się podmiot prywatny od państwowego, radny Andrzej Matynia powiedział, że smutne jest to, że kwestia Klinik inaczej jest postrzegana w Starachowicach, a inaczej z poziomu Kielc i dopytywał się dlaczego mieszkańcom powiatu starachowickiego zabiera się kilkanaście milionów złotych na leczenie.

- Można rozpisać konkurs na naprawdę niewielkie pieniądze - powiedział doktor Dzik. - Rozpisać konkurs i skończyć tę udrękę (...). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tego impasu wyjść. Ale trzeba to zrobić wspólnie.

- Popieram apel doktor Dzika do służb pani wojewody, aby poczyniła wszystko co w jej mocy, aby jeszcze została stworzona możliwość dla Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach - zaapelowała starosta Danuta Krępa. - By jeszcze raz pochyliła się nad problemem Starachowic.

- Proszę przypomnieć pani wojewodzie artykuł 68 Konstytucji, mówiący o prawie do ochrony zdrowia - apelował radny powiatowy Paweł Lewkowicz.

Reakcje ludzi, z którymi miałam okazję rozmawiać, nie dziwią. Oni naprawdę nie wiedzą, co się z nimi stanie po 30 września, jeśli widmo zamknięcia Klinik Serca stanie się faktem. Co zrobi PZOZ bez specjalistów z AHP, skoro w minionym tygodniu do Klinik przetransportowano kolejnych dwóch pacjentów ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego PZOZ w Starachowicach. Jeden z nich potrzebował pomocy chirurga naczyniowego....

Anna Ząbecka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsze obrady Sejmiku VII kadencji. Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego

2024-05-07

Pierwsze obrady Sejmiku VII kadencji. Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego

W sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się w poniedziałek 6 maja pierwsza, inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VII kadencji. Ślubowanie złożyło wszystkich 30 radnych, a przewodniczącym Sejmiku wybrany został Andrzej Bętkowski. Marszałkiem województwa wybrano Renatę Janik, wicemarszałkami Grzegorza Sochę i Marka Bogusławskiego a członkami Zarządu Województwa Andrzeja Prusia i Anitę Koniusz.
Uczczono pamięć polskich robotników pomordowanych w czasach PRL

2024-05-02

Uczczono pamięć polskich robotników pomordowanych w czasach PRL

1 maja w Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy w wielu miejscach upamiętniono robotników, którzy przez lata walczyli o godne warunki pracy. Ważną rolę w tym procesie odegrali także robotnicy ze Starachowic, którzy brali udział w protestach w 1956 i 1970 roku, a w 1980 roku w starachowickiej FSC zawiązała się Solidarność. Historia ruchu robotniczego sięga ponad 130 lat wstecz, kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się pierwsze protesty pracowników. 
Wybrano kierunek dla Starachowickiej Rady Kobiet

2024-05-07

Wybrano kierunek dla Starachowickiej Rady Kobiet

"Być słyszalną i słuchać innych” - to główne przesłanie spotkania w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet, które odbyło się w ostatni poniedziałek kwietnia w naszym mieście. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie, a prelegentkami były przedstawicielki podkarpackiej i rzeszowskiej Rady Kobiet na czele z Patricią Mitro i Moniką Bigaj- Kisałą. 
Budowa obwodnicy Wąchocka. Półmetek przekroczony

2024-05-07

Budowa obwodnicy Wąchocka. Półmetek przekroczony

Zaawansowanie prac na budowie obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 przekroczyło półmetek. Dla ułatwienia komunikacji lokalnej do połowy roku planowane jest udostępnienie kolejnych dwóch obiektów mostowych w oparciu o tymczasową organizację ruchu. Z jednego wiaduktu w Ratajach okoliczni mieszkańcy korzystają już od ubiegłego roku.
Zaprzysiężenie prezydenta i ślubowanie radnych. Pierwsza sesja Rady Miejskiej IX kadencji samorządu za nami

2024-05-06

Zaprzysiężenie prezydenta i ślubowanie radnych. Pierwsza sesja Rady Miejskiej IX kadencji samorządu za nami

W sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach w poniedziałek (6 maja) odbyło się uroczyste, inaugurujące posiedzenie Rady Miejskiej. Radni otrzymali akty zaświadczające o ich wyborze i złożyli ślubowanie. Akt wyboru otrzymał również prezydent Starachowic Marek Materek. Dokonano także wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących miejskiego gremium. 

2024-05-05

"Rowerowy Maj" okazją do zdobycia nagród

Starachowice dołączył do uczestników ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”, tj. Gdańska, Lidzbarka, Sopotu, Tarnowskich Gór i Wrocławia. Jak mówi rzecznik magistratu Leszek Kowalski: nasze miasto stawia na rozwój turystyki rowerowej, ale również liczne działania edukacyjne zapewniające bezpieczny przejazd ucznia do szkoły. Podczas akcji uczniowie będą zbierać kilometry i naklejki, które mogą przełożyć się na atrakcyjne nagrody.
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-06

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie.