JUŻ W KIOSKU

Kiedy zostaną zrealizowane projekty mieszkańców z Budżetu Obywatelskiego?

2023-04-21 08:00:38

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z roku na rok spada liczba mieszkańców biorących udział w Budżecie Obywatelskim. Spadła zarówno liczba składanych wniosków (w 2015 roku było ich aż 83, zaś w 2023 tylko 9), jak i liczba oddawanych głosów. 

osiedle Żeromskiego / fot. Gazeta Starachowicka

Radny Dariusz Grunt uważa, że gmina powinna tymczasowo zawiesić Budżet Obywatelski. 

- W związku z trudną sytuacją finansową budżetu miasta, związaną z wykonywaniem inwestycji, wnioskuję o zawieszenie od  2023 roku Budżetu Obywatelskiego, który od kilku lat uległ degradacji, tracąc swoją rolę. W kolejce czeka szereg inwestycji, które były wygłosowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ich realizacja jest opóźniona i przekładana ze względu na wzrost i brak środków finansowych. Aby przyśpieszyć ich realizacje, po rozmowach z kilku osobami, członkami komitetu, który wprowadzał Budżet Obywatelski, zgłaszam wniosek, aby zawiesić budżet obywatelski, a zarezerwowane środki przekazać na niezrealizowane projekty - czytamy w piśmie radnego skierowanym do prezydenta Starachowic, Marka Materka. - (...) Gdy ustaną te przesłanki, podjąć na nowo prace nad odbudową Budżetu Obywatelskie  zwiększając jego kwotę oraz opracowaniu nowych zasad jego funkcjonowania.  Jako wzór może służyć Budżet Obywatelski miasta Radomia. Jest to jeden z lepszych Budżetów Obywatelskich w Polsce, o który dbają samorządowcy, który nie został przez nich zawłaszczony, dlatego wnioskuje o jego odbudowę po uprzednim wykonaniu zaległych inwestycji.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, które zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskie zostały zrealizowane, a które do tej pory nie doczekały realizacji; czy i które projekty będą realizowane w tym roku oraz od czego zależy realizacja projektów.

- Od początku istnienia Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach miasto przeznaczyło na realizację projektów obywatelskich kwotę 5,7 miliona złotych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w tę inicjatywę nasze miasto zmienia się na lepsze. Głos każdego mieszkańca się liczy i warto decydować o wyglądzie najbliższej okolicy. Pragnę przypomnieć, iż wyboru projektów do realizacji dokonują mieszkańcy w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie miasta - informuje rzecznik prasowy starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski.

Na liście przykładowych inwestycji zrealizowanych w ramach tego programu możemy znaleźć między innymi: budowę placu zabaw oraz terenu rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowego dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych „nie tylko z osiedla Wzgórze”; budowę ogólnodostępnego boiska rekreacyjno-sportowego z przeznaczeniem do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego przy byłym Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Starachowicach na osiedlu Południe; realizację projektu „Czas na Szlakowisko”, czyli budowę siłowni plenerowej z elementami małej architektury (ławki, zieleń osłonowa), służącej wszystkim mieszkańcom dbających o rozwój zdrowej sylwetki mieszkańców; remont drogi dojazdowej do ciągów garaży usytuowanych przy ul. Konstytucji 3 Maja blok nr 31; budowę nawierzchni z kostki brukowej przy ul. Witolda Lutosławskiego czy rewitalizację osiedla Żeromskiego.

Na liście projektów czekających obecnie na realizację znajdują się projekty: „Budowa tężni solankowej” (głosowanie w 2019 roku); Budowa skateparku w centralnej części miasta Starachowice - plac „Pod Skałkami” (głosowanie w 2019 roku); Osiedle Żeromskiego - Rewitalizacja część II – projekt został częściowo zrealizowany - trwa projektowanie "Budowy dziesięciu miejsc postojowych, drogi manewrowej i 4 punkty oświetlenia za blokiem Słoneczna 20" (głosowanie w 2021 r. przekazany do realizacji w 2022 r.); Remont i doposażenie pomieszczeń kuchennych Przedszkola Miejskiego nr 6 w Starachowicach (głosowanie w 2022 roku, przekazany do realizacji w 2023 r.); Rewitalizacja osiedla Żeromskiego - etap III (głosowanie w 2022 roku, przekazany do realizacji w 2023 r.).

- Projekty dotyczące kolejnego etapu działań rewitalizacyjnych na osiedlu Żeromskiego oraz remontu i doposażenia pomieszczeń kuchennych będą realizowane w tym roku po wyłonieniu wykonawców. Z kolei w przypadku trzech pierwszych projektów Gmina Starachowice podejmuje obecnie działania związane z wykonaniem dokumentacji projektowej oraz aktualizacji pozwoleń na budowę. Przedsięwzięcia wybrane w głosowaniu mieszkańców w znaczący sposób przyczynią się do poprawy funkcjonalności miasta i zwiększenia jego atrakcyjności, zgodnie z wyborem starachowiczan - mówi rzecznik. - Informuję jednocześnie, iż w dniu 25 kwietnia w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta, które poświęcone będzie planom dalszego funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16.00.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruinę.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.