JUŻ W KIOSKU

Kara finansowa dla firmy, która wymieniała oświetlenie miejskie. Jest nieprawomocny nakaz sądowy

2023-11-20 09:47:38

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W listopadzie 2020 roku Gmina Starachowice podpisała umowę z firmą FBerwis SA na modernizację oświetlenia ulicznego w mieście. Wartość zamówienia wyniosła ponad 6,9 miliona złotych. Zakres prac obejmował demontaż słupów stalowych oraz betonowych wraz z oprawami oraz wysięgników, a następnie montaż nowych elementów, w tym energooszczędnych lamp w technologii LED. 

fot. UM Starachowice

Jednak inwestycja nie rozpoczęła się od razu, ponieważ wykonawca napotkał na utrudnienia związane z dokumentacją, którą musiał zmieniać i z kolizjami, do których dochodziło w różnych częściach miasta. Kiedy prace ruszyły, ma kolejnych ulicach Starachowic pojawiały się nowe słupy oraz oprawy oświetleniowe. Jednak nie wszystko szło tak, jak sobie tego życzył zleceniodawca. Zarówno do mediów, jak i magistratu zaczęły spływać skargi na niedziałające oświetlenie. Problem ten okazał się szczególnie uciążliwy, w okresie jesiennym i zimowym. Były ulice, gdzie panowały przysłowiowe "egipskie ciemności". Ponieważ inwestycja nie spełniała wymogów, napotykano na ciągłe awarie, gmina rozpoczęło naliczanie odsetek karnych.

Półtora roku temu (31 maja 2022 r.) Gmina Starachowice wystąpiła do Firmy FBSerwis S.A z pismem informującym o naliczeniu kar umownych w wysokości 3 426 018,17 zł - wówczas informował Urząd Miejski. Zwróciliśmy się do magistratu z pytaniem, na jakim etapie jest sprawa.

- Przypominam, iż w związku z realizacją zamówienia pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Starachowice”, Zamawiający (miasto – red.) naliczył wykonawcy karę umową. Gmina Starachowice podejmowała szereg czynności przedsądowych zmierzających do wyegzekwowania należności tytułem zwrotu kary umownej naliczonej Wykonawcy. Czynności te okazały się jedynie częściowo skuteczne. Wykonawca uiścił kwotę 681 634,76 zł tytułem zapłaty części należności wynikającej z naliczonej kary umownej. W dniu 22 lutego 2023 r. Gmina skierowała do Wykonawcy zadania ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Pomimo to, pozostała do zapłaty kwota nie została uiszczona – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski i dodaje, że Gmina Starachowice złożyła pozew do Sądu o zapłatę kar umownych. 

- Sąd Okręgowy w Kielcach wydał w dniu 3 listopada 2023 roku nakaz zapłaty w sprawie. Zgodnie z nakazem, Sąd nakazuje pozwanemu zapłacić powodowi kwotę 2 726 539,05 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 22 czerwca 2022 r. do dnia zapłaty oraz kwotę 143 327 zł tytułem kosztów procesu. Pozwanemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia otrzymania nakazu zapłaty. Na obecną chwilę, nakaz nie jest prawomocny – informuje rzecznik magistratu Leszek Kowalski. 

Przypomnijmy, koszt wymiany oświetlenia ulicznego w Starachowicach, to blisko 7 mln zł, z czego 85 procent stanowiły środki, które gmina pozyskała na ten cel z budżetu Unii Europejskiej.

***

Co jakiś czas pojawiają się awarie miejskiego oświetlenia. Mieszkańcy dopytują, na czyj koszt realizowane są naprawy? 

- Naprawy dotyczące zakresu umowy modernizacji tj. wymiany punktów świetlnych wykonywane są w ramach gwarancji. Natomiast naprawy związane z siecią oświetleniową, które nie były objęte umową na modernizację, finansowane są ze środków gminnych – dodaje rzecznik. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.