JUŻ W KIOSKU

Kamienica przy ulicy Hutniczej czeka na remont

2023-03-13 08:35:46

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Radna Agnieszka Kuś podczas piątkowej (10 marca br.) konferencji zaapelowała do władz miasta o zainteresowanie się stanem budynku przy ul. Hutniczej w Starachowicach.

fot. Gazeta Starachowicka

- Wiele osób zwracało się do nas o pomoc w sprawie tego budynku. To jest kamienica, która stoi w centrum miasta przy drodze wjazdowej do Starachowic, a wygląda dramatycznie. Pan prezydent mówi o identyfikacji wizualnej naszego miasta, reklamie. To jest reklama naszego miasta, ta kamienica - mówiła radna. - Pan prezydent opowiadał, że wstydził się, jak przejeżdżał z gośćmi przez ulicę Szkolną, bo budynek Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 był obdrapany i dlatego był za tym, aby przenieść placówkę do budynku po gimnazjum przy ul. Leśnej. Dziwi mnie, że jak zaprasza tutaj gości z całej Polski, to nie wstydzi się właśnie tego budynku. Dlatego apelujemy i zwracamy się z prośbą do pana prezydenta, aby zajął się tym tematem. 

- Ta kamienica jest symbolem. W Starachowicach można zadać pytanie, gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Robi się inwestycje, jest pięknie oświetlony park. Stawiamy na wizerunek, a gdzieś w tym wszystkich zaginął zwykły człowiek. Dla mnie jest to porażką każdego polityka, samorządowca, urzędnika, że nie widzą potrzeb zwykłych ludzi - dodała Małgorzata Derlecka. 

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z pytaniem o plany dotyczące remontu tego budynku. 

- Plany odnośnie termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8 dyskutowane były z rodzinami go zamieszkującymi już w roku ubiegłym - informuje Malwina Skrzyniarz-Pióro, kierownik Referatu Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych. - 9 marca bieżącego roku ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej rozbudowy, przebudowy i termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8. Koszt wykonania robót w budynku oszacowany zostanie na podstawie dokumentacji, na której przygotowanie przewiduje się okres 11 m-cy. Znaczącą część środków finansowych na termomodernizację budynku Gmina planuje pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecnie w budynku, którego budowa zakończyła się w 1930 r., znajduje się 10 lokali mieszkalnych, z czego dwa są niezamieszkałe. Gmina podjęła działania mające na celu stopniową relokację Najemców do lokali zamiennych. Do końca marca 2023 r. budynek mają opuścić trzy rodziny. Dla kolejnych Najemców przygotowywane będą propozycje lokali zamiennych. Termomodernizację budynku planuje się rozpocząć w 2024 roku.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]