JUŻ W KIOSKU

Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2022-11-12 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jesień życia może być piękna, radosna i wcale nie musi oznaczać nudy, smutku i poczucia samotności. Powiedziałabym, że właściwie to nawet wręcz przeciwnie. Jesień może być magiczna, kolorowa, szalona - udowadniają to słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach.

fot. Anna Ciesielska/ Powiat starachowicki

Za nimi 15 – lecia swego istnienia tejże placówki. Z tej właśnie okazji, 7 listopada, w Hotelu Europa odbyła się uroczysta gala, która zgromadziła nie tylko słuchaczy, ale także sympatyków UTW. Po praz pierwszy wręczono „Złote Sowy” – specjalne nagrody dla wykładowców oraz słuchaczy.

7 listopada 2007 - to właśnie tę datę przyjmuje się za początek starachowickiej uczelni, która prowadzi działalność edukacyjną i aktywizuje osoby starsze w mieście i powiecie. Uroczystość prowadził prezes UTW w Starachowicach – Jerzy Krawczyk w towarzystwie Iwony Dziubińskiej - Czerko. Gościem specjalnie wyczekiwanym była nestorka UTW Jadwigą Cwalina – Krajewska, która za kilkanaście dni skończy 102 lata.

Słowa uznania płynęły od przedstawicieli władz, instytucji kultury i różnych organizacji, z którymi UTW współpracuje na co dzień. Gratulacje złożyli prezydent Marek Materek, dyrekcje: Parku Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Z ramienia Powiatu Starachowickiego wystąpił wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Naukowej UTW, sam także prowadzi zajęcia.

- Wiem ile czasu i zaangażowania poświęcacie, aby zorganizować zajęcia, pozyskać wykładowców i zbudować dobre kontakty ze środowiskami akademickimi – mówił wicestarosta, życząc dalszego rozwoju.

Największą atrakcją wieczoru było wręczenie statuetek „Złote sowy” – nagrody specjalne przyznawanych w różnych kategoriach dla wykładowców i studentów UTW w Starachowicach.

Otrzymali je:

W kategorii „Programator zajęć - Anna Tokarska

W kategorii „Kreator działalności UTW-u”- Maria Magdalena Łodej 

W kategorii „Guru polszczyzny”- Dorota Kiełek

W kategorii „Lekarz duszy” - Wanda Kołodziejczyk

W kategorii „Mistrzynie skoków i podskoków”Agata Musiałowska, Barbara Bedorf

W kategorii „Złota  Nuta”: Janina Kowalik, Matylda Swat 

W kategorii „Mistrz wirtualnego świata”- Agnieszka Pachocka

W kategorii „Strażnik kolorów i niespokojnych rąk” Grażyna Wysocka, Adam Cieślik

W kategorii „Mistrz  magii teatralnej” - Iwona Dziubińska - Czerko

W kategorii „Eko – Strażnicy” Krystyna Dutkiewicz, Elżbieta Durlej, Andrzej Cygan

W kategorii „Mistrz Poliglota” Jolanta Łodej, Halina Hamera, Jolanta Nowak

W kategorii „Mistrzowie edukacji obywatelskiej” Dariusz Dąbrowski, Paweł Kołodziejski, Wioletta Sobieraj

W kategorii „Mistrz rymowania”- Lucjana Elżbieta Nowak

W kategorii „Mistrz treningu pamięci” - Jadwiga Cwalina – Krajewska

W kategorii „Strażnik Nauki i Dyscypliny”- Jerzy Krawczyk.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, słuchaczom życzymy kolejnych wspaniałych lat w zdrowiu, a Uniwersytetowi nowych członków.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".