JUŻ W KIOSKU

Jesień w placówkach kulturalnych

2022-10-09 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów, a muzeum na baśniową wystawę. Zastanawiacie się czy warto? No ba.

Fot. MPiT

W Miejskiej Bibliotece Publicznej startuje nowy cykl wykładów: Starachowice.. Opowieść snuta nad Kamienną rzeką. Doktor Krzysztof Gębura przedstawi najstarsze dzieje miasta i okolic, w oparciu o niepublikowane dotąd źródła historyczne. Będzie także okazja odkryć tajemnice Marcela Prousta - w podróż jego śladami zabierać będzie jego sympatyk i badacz biografii Michał Tamiołło. 

We wnętrzach biblioteki będzie także okazja poświętować Halloween. Dla wszystkich, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji, Michał Pajek zaprezentuje film pt. „Noc żywych trupów”.

Listopad rozpocznie się w bibliotece podróżniczo, bo Klubem Podróżnika. Na zaproszenie MBP opowiem o wrażeniach z trzytygodniowej wędrówki po tureckich bezdrożach.

Było coś historycznego, coś strasznego, coś egzotycznego, czas więc na coś sentymentalnego. Biblioteka Starych Zdjęć - te zaś zaprezentuje Zbigniew Kopański.

Szczegóły na plakacie.

Wstęp wolny na wszystkie spotkania.

Zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ul. Kochanowskiego 5.

Muzeum Przyrody i Techniki zachęca do tego, by rzucić okiem i przywdziać piegi. w Sali kinowej od 11 października będzie na nas czekać barwna, analogowa ekspozycja „Szancer, wyobraź sobie!” zaprasza do świata twórczości wybitnego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.

Miejsce ekspozycji: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Kino kotłownia. Wernisaż: 11 października 2022 r. godz. 10.30. Finisaż zakończy wystawę  26 października godz. 16.30. Będzie to spotkanie z ilustratorką Aleksandrą Michalską- Szwagierczak - „Trzy strony wyobraźni”

Wystawa przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość do książek i dziecięcych czytelników

2024-05-17

Miłość do książek i dziecięcych czytelników

Uśmiechnięta, energiczna, zakochana równie mocno w książkach co w spotkaniach z małymi czytelnikami, dla których prowadzi literackie zajęcia w kierowanej przez siebie filii "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Pomysłowość i zaangażowanie Magdaleny Mroczek zostało docenione tytułem "Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023", przyznanym w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji.