JUŻ W KIOSKU

Jarek Czajka walczy z chorobą i bezdusznym państwem

2023-04-04 13:11:17

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jarek ma białaczkę. Wydawać by się mogło, że choroba, która przełożyła się także na niepełnosprawność, będzie jedynym wrogiem młodego mężczyzny. Niestety - Jarek i jego tata walczą z systemem, który zostawił ich samym sobie.   

System panujący obecnie w Polsce jest głęboko niesprawiedliwy, odbiera podmiotowość mojemu synowi i każe dokonywać wyborów, które do niczego nie prowadzą - mówi tata Jarka, który u nas szuka pomocy. 

Pan Eugeniusz jest niepełnosprawny (ma stopień umiarkowany), sam tez od wielu lat opiekuje się synem. Dopóki było zdrowie, panowie dawali sobie radę - lepiej czy gorzej, zawsze jakoś. Niestety, choroba nie wybiera i kiedy zaatakowała Jarka w ich w domu rozpoczął się dramat. 

Jedyny dochód rodziny to 1200 zł, które otrzymuje Jarek. Na te pieniądze składają się 500 plus oraz 700 zł przyznane z gminy czyli zasiłek i świadczenie wynikające z pierwszego stopnia niepełnosprawności. Renta inwalidzka mu nie przysługuje. 

Tata Jarka - pan Eugeniusz - przez ostatnich osiem lat pobierał nieco ponad 700 zł wynikające z jego niepełnosprawności. Z uwagi na chorobę syna już w sierpniu ubiegłego roku starał się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, który dziś przysługuje w kwocie około 2400. Świadczenie nie zostało przyznane, pan Eugeniusz z pomocą Gminy Brody złożył je ponownie i od lutego br. wciąż nie ma decyzji. W międzyczasie, żeby móc wnioskować o środki na opiekę nad synem, sam musiał zrezygnować z pobieranego przez siebie zasiłku stałego. 

Efekt tego jest taki, że oczekując na decyzję obaj panowie utrzymują się z minimalnych środków w kwocie 1200 zł. 

Jarek Czajka zamknięty w szpitalnej sali czeka na ratunek. Jest w trakcie chemioterapii, przed nim kolejny cykl agresywnego leczenia. W najbliższy czwartek ma zostać przewieziony do placówki medycznej w Katowicach, gdzie przejdzie dodatkowe badania, gdzie zostaną mu podane przeciwciała. Jakby mało było było zmagania się z białaczką, Jarek ma za sobą także bój z sepsą. 

 

Dla Jarka i jego rodziny trwa dramatyczna walka z czasem. Brak pieniędzy, brak perspektyw, to wszystko zaraz zmieni się w brak nadziei. Nie pozwólmy na to. 

Pan Eugeniusz z prośba o pomoc w przyspieszeniu decyzji o przyznanie świadczenia zwrócił się do starachowickiego parlamentarzysty Krzysztofa Lipca. Czeka na odpowiedź. 

My zaś apelujemy do Was o oddawanie krwi i rejestrację w bazie dawców DKMS (www.dkms.pl ). To będzie najpiękniejszy prezent - dar życia - dla Jarka Czajki. 

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach ul. Jagiellońska 66. Potrzebna jest każda grupa krwi. Prosimy podać dane: Jarek Czajka, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Gmina Brody oferuje możliwość bezpłatnego transportu do Kielc. Chętni powinni się zgłaszać do Urzędu Gminy Brody pod numerem: 41 271 12 31.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.