JUŻ W KIOSKU

"Jak to z tym mułem było", czyli Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic o odmulaniu Lubianki

2022-10-07 11:04:37

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z informacji, które Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic zaprezentowało podczas czwartkowej (6 października br.) konferencji prasowej, wynika, że odmulanie dna Lubianki kosztowało Gminę Starachowice ponad milion złotych. Jednak zdaniem SIdS zbiornik nie został odmulony w 100 procentach. W opinii działaczy sytuacji tej powinni przyjrzeć się radni Rady Miejskiej, choć może być trudno sprawdzić jakość wykonanych prac, ponieważ część zbiornika już napełniła się wodą i nie widać jego dna.

Sławomir Celebański i Piotr Capała / fot. Gazeta Starachowicka

Podczas konferencji poinformowano, że Gmina Starachowice zapłaciła wykonawcy za oczyszczenie prawie 260 tysięcy metrów kwadratowych dna z mułu. W trakcie cyklicznych tzw. spacerów inwestycyjnych z władzami miasta i przedstawicielami wykonawcy podawano informacje, że część ziemi z dna Lubianki posłużyła do wyrównywania terenu przy zbiorniku, a część wykonawca wywiózł na swoje prywatne działki. Nie podano wówczas konkretnych liczb. 

Działacze Stowarzyszenia, Sławomir Celebański oraz Piotr Capała zaprezentowali i zestawili daty dokumentów, zdjęcia przedstawiające postęp prac podczas rewitalizacji Lubianki, wydatki zafakturowane przez wykonawcę, a co za tym idzie, opłacone przez inwestora, czyli gminę Starachowice oraz publiczne wypowiedzi przedstawiciela wykonawcy i prezydenta miasta Marka Materka. Poinformowali, że zakres robót, za które miasto Starachowice zapłaciło ponad milion złotych, w ich opinii nie został wykonany. 

- Był szereg wątpliwości, czy zbiornik nad Lubianką został właściwie oczyszczony lub, czy został wykonany przewidziany zakres prac. Wodę zalewu spuszczono już kilka lat temu, co było związane z awarią jazu wodnego. Przy tej okazji nie zadbano właściwie o faunę. Po spuszczeniu wody na dnie pozostał muł, którego oczyszczenia początkowy zakres prac nie obejmował - mówił Sławomir Celebański. Jak dodał, początkowy zakres prac przewidywał bardzo ograniczone, bo na powierzchni 23 tys. m.kw. oczyszczenie zbiornika. - Gmina przekazała teren wykonawcy pod koniec stycznia 2021 roku, a 12 kwietnia 2021 roku inwestor zorientował się, że popełnił błąd i zwiększa zakres odmulenia dziesięciokrotnie do 250 tys. m.kw. Co powoduje zupełnie inny kosztorys. To zespół inwestycyjny nie wiedział, co należy na tym zbiorniku zrobić? - pytał. - Już 5 maja wykonawca wystawia gminie fakturę za oczyszczenie 80 tys. m.kw. Jak zdołał to zrobić w trzy tygodnie od podpisania protokołu koniecznych zmian? Kolejna faktura na kolejne 50 tys. m.kw. jest z 2 czerwca. Co znaczy, że 14 ha oczyszczono w 4 miesiące. To jest nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę ilość zaangażowanego w to sprzętu. Jedną koparką przemieszczono takie masy ziemi?  (...) Woda zalewa te tereny. To, czy te prace zostały wykonane, już nie widać. Ktoś liczy na to, że to nigdy nie zostanie zweryfikowane - dodał Sławomir Celebański.

- Pokrzywdzoną jednostką jest gmina Starachowice, która na bazie naszego materiału, jak się okazuje, zapłaciła za prace, które najprawdopodobniej nie zostały wykonane - powiedział Piotr Capała. Dodał, że inicjatywa do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, czy też do tego, aby wykonawca został zobligowany do udokumentowania wykonania prac, spoczywa na organach gminy Starachowice. - Z tego też powodu będziemy starali się aktywizować radnych w tym celu, aby być może oni poszli po rozum do głowy i spróbowali zmotywować prezydenta czy jego zastępców, czy też osoby odpowiedzialne w stosownych referatach, do wyjaśnienia tych kwestii. 

[VIDEO: https://fb.watch/f-G5WPKsZ2/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.