JUŻ W KIOSKU

"Jak to z tym mułem było", czyli Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic o odmulaniu Lubianki

2022-10-07 11:04:37

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z informacji, które Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic zaprezentowało podczas czwartkowej (6 października br.) konferencji prasowej, wynika, że odmulanie dna Lubianki kosztowało Gminę Starachowice ponad milion złotych. Jednak zdaniem SIdS zbiornik nie został odmulony w 100 procentach. W opinii działaczy sytuacji tej powinni przyjrzeć się radni Rady Miejskiej, choć może być trudno sprawdzić jakość wykonanych prac, ponieważ część zbiornika już napełniła się wodą i nie widać jego dna.

Sławomir Celebański i Piotr Capała / fot. Gazeta Starachowicka

Podczas konferencji poinformowano, że Gmina Starachowice zapłaciła wykonawcy za oczyszczenie prawie 260 tysięcy metrów kwadratowych dna z mułu. W trakcie cyklicznych tzw. spacerów inwestycyjnych z władzami miasta i przedstawicielami wykonawcy podawano informacje, że część ziemi z dna Lubianki posłużyła do wyrównywania terenu przy zbiorniku, a część wykonawca wywiózł na swoje prywatne działki. Nie podano wówczas konkretnych liczb. 

Działacze Stowarzyszenia, Sławomir Celebański oraz Piotr Capała zaprezentowali i zestawili daty dokumentów, zdjęcia przedstawiające postęp prac podczas rewitalizacji Lubianki, wydatki zafakturowane przez wykonawcę, a co za tym idzie, opłacone przez inwestora, czyli gminę Starachowice oraz publiczne wypowiedzi przedstawiciela wykonawcy i prezydenta miasta Marka Materka. Poinformowali, że zakres robót, za które miasto Starachowice zapłaciło ponad milion złotych, w ich opinii nie został wykonany. 

- Był szereg wątpliwości, czy zbiornik nad Lubianką został właściwie oczyszczony lub, czy został wykonany przewidziany zakres prac. Wodę zalewu spuszczono już kilka lat temu, co było związane z awarią jazu wodnego. Przy tej okazji nie zadbano właściwie o faunę. Po spuszczeniu wody na dnie pozostał muł, którego oczyszczenia początkowy zakres prac nie obejmował - mówił Sławomir Celebański. Jak dodał, początkowy zakres prac przewidywał bardzo ograniczone, bo na powierzchni 23 tys. m.kw. oczyszczenie zbiornika. - Gmina przekazała teren wykonawcy pod koniec stycznia 2021 roku, a 12 kwietnia 2021 roku inwestor zorientował się, że popełnił błąd i zwiększa zakres odmulenia dziesięciokrotnie do 250 tys. m.kw. Co powoduje zupełnie inny kosztorys. To zespół inwestycyjny nie wiedział, co należy na tym zbiorniku zrobić? - pytał. - Już 5 maja wykonawca wystawia gminie fakturę za oczyszczenie 80 tys. m.kw. Jak zdołał to zrobić w trzy tygodnie od podpisania protokołu koniecznych zmian? Kolejna faktura na kolejne 50 tys. m.kw. jest z 2 czerwca. Co znaczy, że 14 ha oczyszczono w 4 miesiące. To jest nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę ilość zaangażowanego w to sprzętu. Jedną koparką przemieszczono takie masy ziemi?  (...) Woda zalewa te tereny. To, czy te prace zostały wykonane, już nie widać. Ktoś liczy na to, że to nigdy nie zostanie zweryfikowane - dodał Sławomir Celebański.

- Pokrzywdzoną jednostką jest gmina Starachowice, która na bazie naszego materiału, jak się okazuje, zapłaciła za prace, które najprawdopodobniej nie zostały wykonane - powiedział Piotr Capała. Dodał, że inicjatywa do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, czy też do tego, aby wykonawca został zobligowany do udokumentowania wykonania prac, spoczywa na organach gminy Starachowice. - Z tego też powodu będziemy starali się aktywizować radnych w tym celu, aby być może oni poszli po rozum do głowy i spróbowali zmotywować prezydenta czy jego zastępców, czy też osoby odpowiedzialne w stosownych referatach, do wyjaśnienia tych kwestii. 

[VIDEO: https://fb.watch/f-G5WPKsZ2/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.