JUŻ W KIOSKU

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

2023-08-26 09:04

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Szybka sprzedaż mieszkania zależy od wielu czynników. Popularne, małe mieszkania w ciekawej lokalizacji, dobrym stanie technicznym i w atrakcyjnej cenie sprzedają się najszybciej. Co możemy zrobić, żeby przyśpieszyć sprzedaż mieszkania bez znacznego schodzenia z ceny?

Sprzedaż mieszkania zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Jeśli dobrze przygotujemy się do całego procesu, to szybciej znajdziemy potencjalnych nabywców i nie pojawią się niespodziewane problemy. Sprzedaż mieszkania możemy podzielić na kilka ważnych etapów.

Chłodna analiza rynku 

Sprzedaż mieszkania zacznijmy od przeanalizowania, jak wygląda rynek nieruchomości z naszej okolicy. Sprawdźmy, jakiej mieszkania się sprzedają, czy powstają nowe inwestycje, jak zmieniła się infrastruktura i co może być dodatkową zaletą dla kupującego. Pomoże to przygotować dobre ogłoszenie i ustalić właściwy poziom ceny.

Atrakcyjna cena 

Na podstawie dostępnych ogłoszeń sprzedaży podobnych mieszkań łatwo określimy, jaka powinna być cena w ofercie sprzedaży naszego mieszkania. Zazwyczaj ceny ofertowe są wyższe niż ceny, po których faktycznie realizowana jest transakcja. Pozwala to obu stronom przeprowadzić negocjacje warunków umowy. Przyjmijmy sobie od razu kwotę, poniżej której nie będziemy chcieli schodzić. 

Zbyt wysoka cena już na samym początku może zniechęcić kupujących i nie kontaktując się z nami, nie dowiedzą się, że jesteśmy otwarci na negocjacje. Cena znacznie niższa od średniej sprawi, że będziemy mieli większe zainteresowanie mieszkaniem, ale możemy oczekiwać, że kupujący mogą być bardziej podejrzliwi i będą chcieli dokładnie sprawdzić stan techniczny i prawny sprzedawanego mieszkania.

Porządek w dokumentach 

Sprawdźmy, czy mamy komplet niezbędnych dokumentów. Odszukajmy akt notarialny i numer księgi wieczystej. Sprawdźmy, czy zapisy w księdze wieczystej są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli nie uporządkujmy wcześniej stan prawny, składając do sądu odpowiednie wnioski o aktualizację danych. To może znacznie przyspieszyć sprzedaż mieszkania.

Świadectwo energetyczne

Zlećmy przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej. To dokument, który od wiosny jest wymagany przy sprzedaży nieruchomości. Kupujący znajdzie w nim informacje, jakie jest zapotrzebowanie mieszkania na energię. Przygotujmy też inne dokumenty i rachunki, potwierdzające miesięczne wydatki na utrzymanie mieszkania. Pamiętajmy, aby na udostępnianych dokumentach ukryć nasze dane osobowe. Warto też wcześniej przygotować wzór umowy przedwstępnej z kupującym. O treść umowy ostatecznej zadba notariusz.

Dobre zdjęcia 

Zróbmy dobre zdjęcia, które wykorzystamy w ogłoszeniu. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalisty, który wyposażony w aparat z szerokokątnym obiektywem przygotuje niebanalne i dobre technicznie zdjęcia poszczególnych pomieszczeń. Wcześniej zadbajmy o odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży. 

Zróbmy porządki i zadbajmy o odpowiednią aranżację wnętrz. Jeśli to konieczne, warto zrobić mały remont, odświeżając ściany i sufity oraz usuwając usterki. Mieszkanie do sprzedaży możemy przygotować samemu lub zlecić specjalistycznym firmom zajmującym się tzw. home stagingiem.

Atrakcyjne ogłoszenie 

Ciekawe ogłoszenie ze szczegółowym opisem sprzedawanego mieszkania i atrakcyjnymi zdjęciami przykuje uwagę kupujących. Warto w nim podkreślić zalety nieruchomości oraz okolicy. Ogłoszenie powinniśmy umieścić na największych, ogólnopolskich serwisach z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży mieszkań, ale również w lokalnych portalach internetowych. 

W zależności od serwisu ogłoszenie możemy dodać bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Drukowane ogłoszenia umieszczane na słupach lub tablicach ogłoszeniowych są już mało popularne, ale to zawsze dodatkowy sposób na dotarcie do potencjalnych kupców z okolicy. Warto też poinformować rodzinę i znajomych o chęci sprzedaży mieszkania, być może informacja dotrze do zainteresowanych „pocztą pantoflową”.

Porządek w czasie prezentacji

Kupujący na pewno będą chcieli obejrzeć mieszkanie. Bądźmy elastyczni przy ustalaniu terminu. Zadbajmy również, żeby mieszkanie w czasie wizyty kupujących wyglądało tak, jak na przygotowanych wcześniej zdjęciach. Zróbmy porządki, pochowajmy rzeczy cenne i osobiste, zadbajmy o dobre oświetlenie, a nawet przyjemny zapach w pomieszczeniach.

Współpraca z agencją 

Dobry agent nieruchomości pomoże nam na wszystkich opisanych wcześniej etapach, dzięki czemu zwiększy nasze szanse na szybką sprzedaż mieszkania. Pośrednik pomoże np. ustalić odpowiednią cenę nieruchomości, ponieważ dobrze zna lokalny rynek i wie, które mieszkania sprzedają się najszybciej oraz ile wynosi ostateczna cena. Zwiększy również nasze bezpieczeństwo podczas transakcji, ponieważ jeszcze przed pokazaniem mieszkania spisuje on z zainteresowanym umowę i posiada komplet danych osoby, którą wpuszczamy do naszego mieszkania.

Otwartość na negocjacje 

Każdy kupujący będzie chciał mieć pewność, że zrobił wszystko, żeby zapłacić za mieszkanie jak najmniej. Przygotujmy się więc na negocjację ceny. Zazwyczaj jej ostateczna wysokość jest o kilka procent niższa niż ta, którą podajemy w ogłoszeniu. Bądźmy w tym przypadku elastyczni, oczywiście nie schodząc poniżej granicy, którą sobie przyjęliśmy. Negocjacje mogą również dotyczyć wpłaty zaliczki lub zadatku i ich wysokości, terminu płatności i zawarcia umowy ostatecznej lub przekazania nieruchomości. Jeśli kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny, dajmy mu więcej czasu na formalności w banku.

Nawet jeśli dobrze przygotujemy się do sprzedaży mieszkania, to mogą się pojawić rzeczy, na które nie mamy wpływu, np. kupującemu trudno będzie uzyskać kredyt na odpowiednią kwotę, bank będzie wymagał dodatkowych dokumentów. Jeśli nie chcemy znacznie obniżać ceny mieszkania, powinniśmy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ na niektóre czynniki zewnętrzne nie będziemy mieli wpływu.

/materiał informacyjny/
 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.