JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic: "radni muszą pamiętać, że zostaną rozliczeni ze swoich działań"

2022-10-28 07:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

O zaangażowaniu radnych miejskich w gminne sprawy i ich kontroli nad wykonywanymi w mieście inwestycjami, podczas środowej (26 października br.) konferencji prasowej, mówili działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic (SIDS). 

Sławomir Celebański i Zbigniew Kroczek / fot. Gazeta Starachowicka

Podczas konferencji członkowie stowarzyszenia odnieśli się do braku współpracy z władzami miasta oraz radnymi. Nawiązali tym samym do złożonego przez siebie wniosku do Komisji Rewizyjnej dotyczącego sprawdzenia inwestycji w Parku Miejskim związanej z nasadzeniami. W opinii Inicjatywy dla Starachowic w trakcie rewitalizacji nie dokonano tam wszystkich nasadzeń, za które miasto zapłaciło, a co za tym idzie, nie uzyskano „efektu założonego w dokumentacji przetargowej”, co należy sprawdzić i policzyć. Komisja sprawdziła i uznała, że wszystko jest dobrze. 

Sprawa ta była omawiana podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej, na którą zaproszono właściciela firmy realizującej inwestycję w Parku Miejskim. Ten wyjaśniał, że rośliny, zanim zostały posadzone, w momencie kiedy przyjeżdżały na budowę, były liczone przez inspektorów nadzoru, księgowane odpowiednimi zapisami w dokumentach, a następnie sadzone. Po czym liczone i odbierane. Na obrady nie zostali zaproszeni członkowie stowarzyszenia.

Podczas sesji prezydent Marek Materek stwierdził, że celem SIDS jest zdyskredytowanie pracy urzędników Urzędu Miasta, wykonawcy, a także pracy samego prezydenta miasta. Zdaniem radnego Krzysztofa Zuby cała sytuacja z roślinami w parku, to paranoja, zaś radny Bronisław Paluch zarzucił członkom stowarzyszenia, że „ubierają się w szaty najwyższej klasy fachowców, a nie mają do powiedzenia nic pozytywnego”. Marek Materek przypomniał, że kontrole, które gmina musiała przejść po wnioskach stowarzyszenia, kończyły się dla miasta pozytywnie, a Starachowice za rewitalizację parku otrzymują liczne, ogólnopolskie nagrody. Zdaniem radnego Sylwestra Kwietnia prezydent i urzędnicy nie powinni obrażać się na demokrację, bo stowarzyszenie w świetle przepisów ma prawo pytać, a urzędnicy muszą odpowiadać, za co biorą wynagrodzenie. 

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic w odpowiedzi na wrześniową sesję zorganizowało konferencję prasową. Zarówno Sławomir Celebański, jak i Zbigniew Kroczek mówili o działalności Rady Miejskiej obecnej kadencji. Nazwali ją najsłabszą w historii starachowickiego samorządu. 

- Bojkotują nasze rady i opinie, twierdząc, że tylko krytykujemy, bo chcemy obalić władzę, nie widząc wyciągniętej do współpracy ręki - powiedział Sławomir Celebański. - Powstał monolit, który się okopał, jest przekonany, że pozjadał wszystkie rozumy i nie konsultuje niczego z mieszkańcami. Władza odwróciła się plecami do mieszkańców. Wskazując na inwestycje, które nie idą jak potrzeba, chcieliśmy zwrócić uwagę radnych, by z większą troską zainteresowali się tym, na co wydatkowane są publiczne pieniądze. Tego nie można lekceważyć i tolerować. Efektów nie widać a radni prowadzą pseudokontrole i piszą pseudoprotokoły, w oparciu tony dokumentów, które musieli przejrzeć. 

W opinii członków Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic w działaniach prowadzonych przeciwko stowarzyszeniu, role krytykantów pełni trzech radnych: Bronisław Paluch, Marek Kamiński, Krzysztof Zuba

- Kiedyś z nimi współpracowałem, a dziś mam wrażenie, że to są kompletnie inne osoby - powiedział Zbigniew Kroczek. - Radny Paluch, kiedy był prezesem spółdzielni mieszkaniowej, każdą mającą być wydaną złotówkę oglądał kilkukrotnie z każdej strony, a teraz nie widzi problemu w złych wydatkach czynionych przez miasto. Marek Kamiński, jako szef komisji rewizyjnej to przykład łamania podstawowych zasad demokracji. Jako były rzecznik konsumentów powinien być bardziej empatyczny wobec potrzeb mieszkańców. Krzysztof Zuba kpi ze stowarzyszenia. Gdy zaczynał karierę w samorządzie, wsparty przez ówczesnych mecenasów sportu, był zupełnie inną osobą. Radni muszą pamiętać, że w chwili gdy składali przysięgę, stali się głównie funkcjonariuszami publicznymi i zostaną rozliczeni ze swoich działań- mówił.

Sławomir Celebański dodał, że radni żyją "w osobnej, wirtualnej rzeczywistości pod dyktando jednego człowieka, jednej wizji, nie mając nic do powiedzenia".

- Jak wy wyglądacie w oczach mieszkańców? Moralność, etyka... Trzeba zachować twarz - podkreślił. - Z takimi radnymi nie da się budować tego miasta. Niepotrzebna jest mieszkańcom Rada, jak bezwolna maszynka do głosowania. Potrzebni są ludzie mądrzy, młodzi, otwarci, wykształceni. Ludzie, których z panem prezydentem wypychacie z tego miasta. Nie nadajecie się do roli radnych. Pokazaliście to przez ostatnie cztery lata. Mam nadzieję, że starachowiczanie rozliczą was za tę postawę i wybiorą takich przedstawicieli, którzy poprowadzą to miasto w XXI wiek, aby to miasto nie umierało. I nie mówimy tu o wszystkich radnych, bo są tacy, którzy mają serce po stronie starachowiczan - powiedział Sławomir Celebański. 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.