JUŻ W KIOSKU

Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

2023-06-08 09:29:59

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Na ulicach naszego miasta pojawił się nowoczesny autobus elektryczny MAN Lion's City 12 CE. Będzie on testowany na linii komunikacyjnej nr 19 do poniedziałku (12 czerwca br.). Testowanie pojazdu związane jest z wnioskiem złożonym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym zakupu 5 takich autobusów oraz trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

fot. Gazeta Starachowicka

- W testach autobusu wezmą udział pasażerowie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach. Mieszkańcy sami będą mogli ocenić czy chcieliby, aby taki autobus pojawił się na dłużej na ulicach naszego miasta. Jest bowiem szansa na to, aby autobusy elektryczne znalazły się w starachowickim taborze autobusowym i uzupełniły już nowoczesny tabor – mówił podczas środowej (7 czerwca br.) konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek.

Pod koniec maja br. miasto złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. Wniosek szczegółowo opisuje przedsięwzięcie pod nazwą „Obniżenie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym w Gminie Starachowice poprzez zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z budową niezbędnej infrastruktury”. W ramach tego zadania gmina planuje budowę trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym i mocy od 50 kW do mniej niż 150 kW oraz zakup pięciu zeroemisyjnych elektrycznych autobusów zasilanych z baterii pojazdów kat M3 – BEV. Łączna wartość projektu wynosi ponad 18,5 miliona złotych brutto. Stacje ładowania mają kosztować około 600 tysięcy złotych netto. Z kolei koszt zakupu autobusów to 14,5 miliona złotych netto.

- W tej chwili czekamy na ocenę formalną i merytoryczną złożonego wniosku. Ostateczne rozstrzygnięcie powinno pojawić się w ciągu miesiąca. Nasz wniosek to szansa na uzyskanie 50-procentowego dofinansowania dla stacji ładowania oraz aż 90 % dofinansowania na zakup autobusów – dodał prezydent.

W ramach złożonego projektu zostaną przeszkoleni również pracownicy ZEC Komunikacja Miejska w Starachowicach. Ponad 60 pracowników weźmie udział w szkoleniach dot. obsługi stacji i autobusów.

Autobus z napędem elektrycznym to pojazd o długości 12,2m, wyposażony w 3 pary drzwi dwuskrzydłowych. Zasilany jest baterią o pojemności 480 kWh. Jak zaznacza producent, autobus MAN Lion’s City 12 E gwarantuje zasięg do 270 km przez cały okres życia baterii, a w optymalnych warunkach eksploatacji zasięg ten może być znacznie większy do 350 km ze strategią wykorzystania akumulatora „Maksymalny zasięg”. Za napęd pojazdu odpowiada silnik elektryczny o mocy 160kW, a ładowanie odbywa się za pomocą wtyczki na zajezdni.

Testowany autobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada w pełni LEDowe oświetlenie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu oraz całopojazdową klimatyzację. Dodatkowo wyposażony został w oświetlenie ambientowe wnętrza. Poczucie przestronności dają duże okna, znacznie większe niż w innych pojazdach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkiej tapicerce.

Z uwagi na fakt, że autobus testowy nie jest wyposażony w urządzenia niezbędne do obsługi systemu R&G – nie będzie prezentowana pozycja pojazdu oraz godziny odjazdów autobusu w czasie rzeczywistym w systemie dynamicznej informacji pasażerskiej w aplikacji MyBUS, oraz na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych.

Podczas konferencji prasowej prezydent Marek Materek poinformował również o najnowszych danych statystycznych dotyczących przewozu pasażerów. W okresie od stycznia do maja 2022 roku liczba pasażerów wyniosła ok. 912 tysięcy osób. W analogicznym okresie roku 2023 liczba pasażerów wyniosła już aż 1 675 932! Jest to wzrost o 763 932 pasażerów – czyli wzrost procentowy wynosi 183 procent.

Z kolei porównując maj 2023 roku do ubiegłego roku, okazuje się, że wzrost pasażerów wyniósł ponad 145 procent. W maju ubiegłego roku z komunikacji skorzystało 247 tysięcy pasażerów. W tym roku autobusami bezpłatnej komunikacji poruszało się po mieście prawie 360 tysięcy pasażerów.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.