JUŻ W KIOSKU

Głosuj na ławeczkę Staffa

2021-07-21 19:00:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Po długich latach ujrzeliśmy się znowu. Łódź moja w przystań wraca z połowu... - mógłby sparafrazować swoje własne słowa Poldek Staff na widok pomnika ławeczki...

Muzeum cyfrowe

... która jest jednym z projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2022, autorami są przewodnik świętokrzyski Aneta Marciniak i dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.

Budżet Obywatelski jest procesem, w ramach którego to mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego.  Zgłaszamy zatem propozycje zadań do budżetu, urzędnicy analizują je pod kątem możliwości realizacji, potem zaś propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie. Zwycięski projekt przeznacza się do realizacji wpisując go do uchwały budżetowej.

- Sedno tkwi w umieszczeniu w przestrzeni wierzbnickiej starówki pomnika - ławeczki poety Leopolda Staffa. Chcemy poszerzyć wiedzę o lokalnej historii oraz związkach ludzi kultury z miastem Starachowice. Chcemy przypomnieć fakt pobytu tego wybitnego poety w Wierzbniku w 1944 roku. Pamiętajmy, że to właśnie w Wierzbniku nawiązała się serdeczna przyjaźń Staffów z wikarym kościoła Świętej Trójcy - księdzem Boratyńskim. Fakt pobytu Staffa w naszym mieście jest stosunkowo słabo znany, tymczasem miał on istotny wpływ na umiejscowienie w twórczości poety wielu wątków związanych z doliną rzeki Kamiennej, głównie w tomiku "Wiklina".  Wierzbnicką starówkę przywołuje we wspomnieniach ksiądz Antoni opowiadając, jak stary już i schorowany Poldek wracając z jednej z piekarni do wikarówki musiał wspiąć się pod wzniesienie ulicy Kościelnej, co było dlań sporym wysiłkiem. W związku z tym często miał przystawać na odpoczynek. I właśnie tą chwilę z życia codziennego poety pragniemy uchwycić w pomniku - ławeczce - mówią autorzy projektu "Przystań ze Staffem".

Symboliczny wymiar codzienności, chwila odpoczynku w codziennym trudzie „dźwigania” chleba, ten pomnik upamiętni nie tylko epizod z życia wybitnego twórcy polskiej kultury I połowy XX wieku ale da możność odpoczynku obok poety.  Dzięki umieszczonym kodom QR będzie można ściągnąć fragment wspomnień ks. Boratyńskiego o fakcie pobytu Staffów w Starachowicach, jak też krótkiej biografii obu przyjaciół i kilku wierszy Poldka. 

- Znaczenie przestrzenne i symboliczne ławeczki dla kreowania przestrzeni „magicznej” w najstarszej części miasta będzie też istotnym preludium do realizacji szerszego projektu Wierzbnik 400 mającym upamiętnić czterechsetną rocznicę królewskiego przywileju lokacyjnego, która przypada w 2024 roku. Integralną częścią zadania będzie również stworzenie nowego wydarzenia kulturalnego o charakterze poznawczym zogniskowanego wokół pomnika. Chcemy, by nosiło nazwę „Przystań ze Staffem” i było skierowane zarówno do osób zainteresowanych poezją, jak też dla tych, którzy będą chcieli poznać bliżej twórczość Leopolda Staff - Paweł Kołodziejski nie ukrywa szerszego wymiaru projektu.  

Twórcze interpretacje wierszy „bohatera” pomnika, oraz prezentacje własnej twórczości słownej, lub słowno-muzycznej spowodują, że na miejskiej starówce (Rynku) zagości słowo poetyckie a miasto zyska kolejne wydarzenie kulturalne realizowane w jego przestrzeni. Opiekę merytoryczną i organizacyjną nad wydarzeniem obejmą Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, oraz Stowarzyszenie „Perłowa”.

- „Przystań ze Staffem” docelowo będzie „starachowicką” częścią większej imprezy literackiej o nazwie „Pociąg Staffowice - Leśmianów”, które polegać będzie na organizacji przejazdu „poetycką” kolejką wąskotorową ze Starachowic do Iłży. Jako partnera w realizacji tego odcinka wydarzenia Aneta I Paweł przewidują Starachowicką Kolej Wąskotorową. W Iłży miałaby się odbyć analogiczna impreza poświęcona Leśmianowi, której formę określić przyszły partner iłżecki. Tym samym pomnik poety (ławeczka Leopolda Staffa) mógłby stać się zalążkiem wydarzenia łączącego tropy dwóch wybitnych przedstawicieli poezji polskiej XX wieku pozostawione przez nich w dwóch sąsiednich i historycznie związanych miejscowościach.

... Zo­sta­nie ka­mień z na­pi­sem: Tu leży taki i taki. Każ­dy z nas jest Ody­sem, co wra­ca do swej Ita­ki... Może więc warto po sobie coś zostawić. Przyszłym pokoleniom? Miastu? Sobie dać wiedzę?

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Od e-maili do książki, czyli historia ochroniarza

2024-04-14

Od e-maili do książki, czyli historia ochroniarza "Ponurego"

Kapitan Leszek Zahorski był jednym z żołnierzy z osobistej ochrony legendarnego majora Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego”. Jego życiorys to typowa historia Żołnierza Wyklętego, prześladowanego przez komunistów patrioty, którzy więzili go przez 10 lat. Gdy w 2009 roku odwiedził wąchocką polanę Wykus zaprzyjaźnił się z Katarzyną Kołodziejczyk-Daniłowicz, byłą dziennikarką "Gazety Starachowickiej". Efektem tej znajomości jest napisania przez nią biografia kapitana Zahorskiego pt. „Pozostałem Niepokonany”. Publikacja ukaże się w tym roku. To będzie 100. rocznica urodzin i zarazem 10. rocznica śmierci jej głównego bohatera.    
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.