JUŻ W KIOSKU

Głosuj na ławeczkę Staffa

2021-07-21 19:00:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Po długich latach ujrzeliśmy się znowu. Łódź moja w przystań wraca z połowu... - mógłby sparafrazować swoje własne słowa Poldek Staff na widok pomnika ławeczki...

Muzeum cyfrowe

... która jest jednym z projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2022, autorami są przewodnik świętokrzyski Aneta Marciniak i dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.

Budżet Obywatelski jest procesem, w ramach którego to mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego.  Zgłaszamy zatem propozycje zadań do budżetu, urzędnicy analizują je pod kątem możliwości realizacji, potem zaś propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie. Zwycięski projekt przeznacza się do realizacji wpisując go do uchwały budżetowej.

- Sedno tkwi w umieszczeniu w przestrzeni wierzbnickiej starówki pomnika - ławeczki poety Leopolda Staffa. Chcemy poszerzyć wiedzę o lokalnej historii oraz związkach ludzi kultury z miastem Starachowice. Chcemy przypomnieć fakt pobytu tego wybitnego poety w Wierzbniku w 1944 roku. Pamiętajmy, że to właśnie w Wierzbniku nawiązała się serdeczna przyjaźń Staffów z wikarym kościoła Świętej Trójcy - księdzem Boratyńskim. Fakt pobytu Staffa w naszym mieście jest stosunkowo słabo znany, tymczasem miał on istotny wpływ na umiejscowienie w twórczości poety wielu wątków związanych z doliną rzeki Kamiennej, głównie w tomiku "Wiklina".  Wierzbnicką starówkę przywołuje we wspomnieniach ksiądz Antoni opowiadając, jak stary już i schorowany Poldek wracając z jednej z piekarni do wikarówki musiał wspiąć się pod wzniesienie ulicy Kościelnej, co było dlań sporym wysiłkiem. W związku z tym często miał przystawać na odpoczynek. I właśnie tą chwilę z życia codziennego poety pragniemy uchwycić w pomniku - ławeczce - mówią autorzy projektu "Przystań ze Staffem".

Symboliczny wymiar codzienności, chwila odpoczynku w codziennym trudzie „dźwigania” chleba, ten pomnik upamiętni nie tylko epizod z życia wybitnego twórcy polskiej kultury I połowy XX wieku ale da możność odpoczynku obok poety.  Dzięki umieszczonym kodom QR będzie można ściągnąć fragment wspomnień ks. Boratyńskiego o fakcie pobytu Staffów w Starachowicach, jak też krótkiej biografii obu przyjaciół i kilku wierszy Poldka. 

- Znaczenie przestrzenne i symboliczne ławeczki dla kreowania przestrzeni „magicznej” w najstarszej części miasta będzie też istotnym preludium do realizacji szerszego projektu Wierzbnik 400 mającym upamiętnić czterechsetną rocznicę królewskiego przywileju lokacyjnego, która przypada w 2024 roku. Integralną częścią zadania będzie również stworzenie nowego wydarzenia kulturalnego o charakterze poznawczym zogniskowanego wokół pomnika. Chcemy, by nosiło nazwę „Przystań ze Staffem” i było skierowane zarówno do osób zainteresowanych poezją, jak też dla tych, którzy będą chcieli poznać bliżej twórczość Leopolda Staff - Paweł Kołodziejski nie ukrywa szerszego wymiaru projektu.  

Twórcze interpretacje wierszy „bohatera” pomnika, oraz prezentacje własnej twórczości słownej, lub słowno-muzycznej spowodują, że na miejskiej starówce (Rynku) zagości słowo poetyckie a miasto zyska kolejne wydarzenie kulturalne realizowane w jego przestrzeni. Opiekę merytoryczną i organizacyjną nad wydarzeniem obejmą Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, oraz Stowarzyszenie „Perłowa”.

- „Przystań ze Staffem” docelowo będzie „starachowicką” częścią większej imprezy literackiej o nazwie „Pociąg Staffowice - Leśmianów”, które polegać będzie na organizacji przejazdu „poetycką” kolejką wąskotorową ze Starachowic do Iłży. Jako partnera w realizacji tego odcinka wydarzenia Aneta I Paweł przewidują Starachowicką Kolej Wąskotorową. W Iłży miałaby się odbyć analogiczna impreza poświęcona Leśmianowi, której formę określić przyszły partner iłżecki. Tym samym pomnik poety (ławeczka Leopolda Staffa) mógłby stać się zalążkiem wydarzenia łączącego tropy dwóch wybitnych przedstawicieli poezji polskiej XX wieku pozostawione przez nich w dwóch sąsiednich i historycznie związanych miejscowościach.

... Zo­sta­nie ka­mień z na­pi­sem: Tu leży taki i taki. Każ­dy z nas jest Ody­sem, co wra­ca do swej Ita­ki... Może więc warto po sobie coś zostawić. Przyszłym pokoleniom? Miastu? Sobie dać wiedzę?

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Finał 7 StarAch Festiwalu już w niedzielę

2022-05-21

Finał 7 StarAch Festiwalu już w niedzielę

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na koncert finałowy 7 StarACH! Festiwalu, który odbędzie się w niedzielę, 22 maja br. o godz. 17:00 w Parku Kultury.
Imprezowy tydzień w Starachowicach

2022-05-15

Imprezowy tydzień w Starachowicach

Wiosna na dobre zagościła w Starachowicach, przyniosła ze sobą fantastyczną pogodę, słońce i otworzyła worek z imprezami. Sporo się w mieście przez ostatnie dni działo.
Koncertowo w Parku Miejskim

2022-05-13

Koncertowo w Parku Miejskim

Już jutro, 14 maja, o godz. 17.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego koncert "Dzieci o pokój w Ukrainie" w wykonaniu młodych artystów z Winnicy. Zapraszamy
MANGA ATR w Parku Kultury czyli niezwykłe prace niezwykłych autorów.

2022-05-15

MANGA ATR w Parku Kultury czyli niezwykłe prace niezwykłych autorów.

16 maja b.r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w foyer Parku Kultury odbędzie się wernisaż MANGA ART. Autorami prac jest grupa młodzieży, w wieku 13 - 16 lat, uczęszczająca na zajęcia z rysunku i kultury japońskiej do Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju PRAKSJA w Starachowicach
Malownicza Li - Terra

2022-05-15

Malownicza Li - Terra

Piąty już raz spotkali się miłośnicy poezji w ramach poetyckiego klubu Li - Terra. Tym razem tematem były wiersze starachowiczanina Piotra Kominka, jego tomik "Droga do domu"to wiersze pełne emocji i miłości.
Starachowianie obchodzili jubileusz

2022-05-12

Starachowianie obchodzili jubileusz

Na kulturalnej mapie miasta są od 1954 roku, od początku lat 90 pod szyldem Teatru Muzycznego Nad Kamienną z siedzibą w obecnym Parku Kultury. W zespole miłośnicy tańca, muzyki, śpiewu i folkloru - sami amatorzy, ale tak było od początku istnienia i tak jest do dziś.
Starachowickie muzeum z dofinansowaniem

2022-05-11

Starachowickie muzeum z dofinansowaniem

Już niedługo zabytkowa portiernia przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach doczeka się remontu. O potrzebie prac wielokrotnie mówił dyrektor placówki Paweł Kołodziejski, bo chociaż budynek nie wygląda z zewnątrz źle, to jednak potrzeby są pilne.
Starachowice wróciły do gry w SDK!

2022-05-08

Starachowice wróciły do gry w SDK!

Popularne spotkania z grami planszowymi wracają (ZNÓW!:>) do Spółdzielczego Domu Kultury na Ul. Wojska Polskiego 9. Gramy w godzinach 15:00-21:00.
Studenckie spotkania

2022-05-05

Studenckie spotkania

O tym, że słuchacze starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są złaknieni wiedzy nie trzeba nikogo przekonywać. Chcą się dokształcać i skrupulatnie korzystają z każdej okazji.
Marcin Bondarowicz z kolejną nagrodą

2022-05-04

Marcin Bondarowicz z kolejną nagrodą

Tym razem został laureatem Nagrody za Doskonałość ( Award of Excellence), konkursu na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competiti.