JUŻ W KIOSKU

"Elity" - felieton Michała Walendzika

2021-09-15 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Osoby, które w tym roku osiągnęły pełnoletność raczej nie pamiętają takiego sformułowania jak „łże-elity”. Powstało ono 15 lat temu w odniesieniu do najbardziej znanych i wpływowych osób III RP w kontraście do planów stworzenia nowej, lepszej Polski, określonej jako IV RP. Rzucone hasło wywołało oburzenie w niektórych środowiskach, szczególnie wśród inteligencji i stanowiło początek erozji jednego z fundamentów naszej rzeczywistości.

fot. archiwum prywatne

Tymczasem, w ostatnią niedzielę przeżywaliśmy uroczystość kościelną związaną z wyniesieniem na ołtarze Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Choć wydarzenie to miało przede wszystkim wymiar religijny, to jednak w mediach przetoczyła się również dyskusja na temat społecznego i politycznego znaczenia działalności Prymasa Tysiąclecia. Człowiek ten, stojąc w trudnych czasach komunizmu na czele Kościoła katolickiego w Polsce, musiał mierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi nie tylko wiernych i duchowieństwa, ale również wolności i praw człowieka. Nikt nie mówi, że w swojej działalności nie ustrzegł się błędów, ale całokształt jego dzieła pokazuje, że prowadzony przez niego dialog z władzami świeckimi, przyniósł pozytywne efekty zarówno dla Kościoła jak i dla społeczeństwa.

Aktualnie w naszym kraju brakuje takich autorytetów, jak choćby prymas Wyszyński. Nie ma tak wybitnej postaci zarówno w Kościele, jak i w polityce czy ogólnie w życiu społecznym. Przy czym fakt, że nie istnieją powszechne, polskie autorytety, nie oznacza, że dobrzy i inteligentni ludzie umarli i już się nie rodzą. To raczej nasz sposób codziennej egzystencji spowodował, że niszczymy sobie autorytety. Z pewnością pewnym przełomem była „lista Wildsteina”, której publikacja spowodowała, że przeszłość niektórych osób okazała się nieco inna niż byśmy przypuszczalni. To było jednak ujawnienie historycznej prawdy. Dziś natomiast na skutek politycznej frywolności, internetowej anonimowości i mediów społecznościowych, które pozwalają każdemu wypowiadać się na każdy temat, choćby nawet nie miał o tym pojęcia, doprowadzamy do sytuacji, że wzajemne obrażanie i niszczenie mamy na porządku dziennym. Puszczają nam wszelkie hamulce i ograniczenia. W ten sposób zwolenników politycznej lewicy określamy jako „lewaków”, a prawicy jako „faszystów”. Osoby popierające postulaty środowisk LGBT+ to „pedały”, a ich przeciwnicy to „homofoby”. W ten sposób można by pewnie znaleźć określenie na każdego z nas zależnie od tego, jakie są nasze poglądy i opinie. Tą drogą do niczego nie dojdziemy, a o autorytetach będziemy tylko wspominać, mówiąc, że gdzieś, kiedyś były, ale to dawno i chyba nieprawda.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Obwodnica na ludzkich szczątkach?

2022-08-16

Obwodnica na ludzkich szczątkach?

Podczas prac przy budowie obwodnicy Starachowic znaleziono ludzkie szczątki. Czy są to ciała przymusowych pracowników obozowych z czasu II wojny światowej?  
Remont szkolnych orlików

2022-08-16

Remont szkolnych orlików

Trwają remonty orlików przy starachowickich szkołach. Całkowity koszt to 1,6 mln zł, prace potrwają do października br.
Drewno z

2022-08-16

Drewno z "pałacykowych" drzew trafi do sprzedaży

Na placu przy ul. Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, gdzie znajduje się stuletni "Pałacyk" powstaje tzw. „Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej. Miejsce, w którym organizowane będą spotkania, wystawy i inne cykliczne wydarzenia. Zanim ruszyły prace budowalne, do mieszkańców dotarła informacja o wycince drzew prowadzonej na terenie wokół "Pałacyku". Nie kryli oni zaskoczenia, ale i oburzenia, ponieważ z mapy Starachowic zniknęła kolejna enklawa zieleni. 
Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

2022-08-12

Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

W ramach projektu: „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” kamienica przy ul. Widok 10 na osiedlu Wzgórze przeszła kapitalny remont. Niestety, w jednym z mieszkań na ścianach pojawił się "grzyb". Pani Jolanta kontaktowała się z Urzędem Miejskim, jak i prezydentem miasta Markiem Materkiem w tej sprawie. Jednak na razie pomocy nie uzyskała.
Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

2022-08-12

Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.  z dniem 22 sierpnia br. na ul. Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatowej przywrócony zostanie ruch autobusów.
Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

2022-08-12

Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

Kolejny, bardzo trudny zabieg naczyniowo - sercowy wykonano w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Magdalena Ogórek w Starachowicach

2022-08-11

Magdalena Ogórek w Starachowicach

W poniedziałek, 8 sierpnia, w Spółdzielczym Domu Kultury gościła znana dziennikarka i historyk Magdalena Ogórek. Z mieszkańcami miasta spotkała się na zaproszenie posła Krzysztofa Lipca i radnej Agnieszki Kuś.
Blok przy Kościelnej. Wykonawca robót wznowił pracę

2022-08-11

Blok przy Kościelnej. Wykonawca robót wznowił pracę

Rok temu podpisano umowę z wykonawcą inwestycji na zadanie pn.: „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”, w ramach którego wybudowanych ma zostać 101 mieszkań. Zadanie wyceniono na blisko 17 mln zł. Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego. Barak przy Kościelnej został wyburzony, a jego miejsce zastąpił głęboki wykop. A potem... prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy.

2022-08-11

"Chciałabym, żeby wszyscy mieli świadomość tego, że pacjent jest najważniejszy"

Jest rodowitą kielczanką, która do tej pory współzarządzała dwoma szpitalami w Warszawie. Po kilkunastu latach spędzonych w stolicy postanowiła wziąć udział w konkursie na szefa Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończyła również studia podyplomowe MBA z zakresu zarządzania. Jej pasją jest m.in. strzelectwo sportowe. Komisja konkursowa doceniła przedstawioną przez nią koncepcję kierowania lecznicą. O służbie zdrowia i wyzwaniach, jakie ją czekają; o tym, jak wygląda sytuacja szpitala po dwóch latach bycia placówką covidową w rozmowie z dyrektor starachowickiego PZOZ, Mileną Witczak.
Zakonnica ze Starachowic ranna w wypadku w Chorwacji

2022-08-11

Zakonnica ze Starachowic ranna w wypadku w Chorwacji

Wśród rannych w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji jest starachowiczanka Jadwiga Kaczmarzyk. Przebywa na Oddziale intensywnej Terapii.