JUŻ W KIOSKU

"Elity" - felieton Michała Walendzika

2021-09-15 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Osoby, które w tym roku osiągnęły pełnoletność raczej nie pamiętają takiego sformułowania jak „łże-elity”. Powstało ono 15 lat temu w odniesieniu do najbardziej znanych i wpływowych osób III RP w kontraście do planów stworzenia nowej, lepszej Polski, określonej jako IV RP. Rzucone hasło wywołało oburzenie w niektórych środowiskach, szczególnie wśród inteligencji i stanowiło początek erozji jednego z fundamentów naszej rzeczywistości.

fot. archiwum prywatne

Tymczasem, w ostatnią niedzielę przeżywaliśmy uroczystość kościelną związaną z wyniesieniem na ołtarze Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Choć wydarzenie to miało przede wszystkim wymiar religijny, to jednak w mediach przetoczyła się również dyskusja na temat społecznego i politycznego znaczenia działalności Prymasa Tysiąclecia. Człowiek ten, stojąc w trudnych czasach komunizmu na czele Kościoła katolickiego w Polsce, musiał mierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi nie tylko wiernych i duchowieństwa, ale również wolności i praw człowieka. Nikt nie mówi, że w swojej działalności nie ustrzegł się błędów, ale całokształt jego dzieła pokazuje, że prowadzony przez niego dialog z władzami świeckimi, przyniósł pozytywne efekty zarówno dla Kościoła jak i dla społeczeństwa.

Aktualnie w naszym kraju brakuje takich autorytetów, jak choćby prymas Wyszyński. Nie ma tak wybitnej postaci zarówno w Kościele, jak i w polityce czy ogólnie w życiu społecznym. Przy czym fakt, że nie istnieją powszechne, polskie autorytety, nie oznacza, że dobrzy i inteligentni ludzie umarli i już się nie rodzą. To raczej nasz sposób codziennej egzystencji spowodował, że niszczymy sobie autorytety. Z pewnością pewnym przełomem była „lista Wildsteina”, której publikacja spowodowała, że przeszłość niektórych osób okazała się nieco inna niż byśmy przypuszczalni. To było jednak ujawnienie historycznej prawdy. Dziś natomiast na skutek politycznej frywolności, internetowej anonimowości i mediów społecznościowych, które pozwalają każdemu wypowiadać się na każdy temat, choćby nawet nie miał o tym pojęcia, doprowadzamy do sytuacji, że wzajemne obrażanie i niszczenie mamy na porządku dziennym. Puszczają nam wszelkie hamulce i ograniczenia. W ten sposób zwolenników politycznej lewicy określamy jako „lewaków”, a prawicy jako „faszystów”. Osoby popierające postulaty środowisk LGBT+ to „pedały”, a ich przeciwnicy to „homofoby”. W ten sposób można by pewnie znaleźć określenie na każdego z nas zależnie od tego, jakie są nasze poglądy i opinie. Tą drogą do niczego nie dojdziemy, a o autorytetach będziemy tylko wspominać, mówiąc, że gdzieś, kiedyś były, ale to dawno i chyba nieprawda.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z pomocą dla dorosłych niepełnosprawnych

2021-09-20

Z pomocą dla dorosłych niepełnosprawnych

Gmina Starachowice otrzyma 2,7 mln zł dotacji na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. - W tym roku ogłosimy przetarg, w przyszłym rozpoczniemy budowę – zapowiada prezydent miasta Marek Materek.
Autobox na międzynarodowych targach zbrojeniowych

2021-09-19

Autobox na międzynarodowych targach zbrojeniowych

Ponad 400 firm z całego świata, w tym także starachowicka spółka AUTOBOX INNOVATIONS uczestniczyło w tegorocznej 29. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podczas którego rokrocznie prezentowane są największe dokonania przemysłu zbrojeniowego z całego świata.
Uroczyste obchody stulecia starachowickiego szkolnictwa zawodowego

2021-09-19

Uroczyste obchody stulecia starachowickiego szkolnictwa zawodowego

Za nami jubileuszowe uroczystości związane ze stuleciem starachowickiego szkolnictwa zawodowego. Gala w Parku Kultury, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, spotkania z absolwentami - było pięknie i wzruszająco.
Utrudnienia ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach

2021-09-20

Utrudnienia ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach

Uwaga kierowcy, od  środy (22 września) wystąpią utrudnienia w ruchu na odcinku ulicy Radomskiej w Starachowicach, w obrębie skrzyżowania z ulicą Konstytucji 3 Maja.
Który projekt zdobył najwięcej głosów? Wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

2021-09-18

Który projekt zdobył najwięcej głosów? Wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

Piątek (17 września) był ostatnim dniem głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. W sumie, mieszkańcy Starachowic oddali 2566 głosów, w tym 2486 przez internet oraz 80 w sposób tradycyjny. Liczba głosów nieważnych, to aż 214 przez internet i 1 przez wrzutkę do urny. 
Komunikat w sprawie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

2021-09-18

Komunikat w sprawie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że ze względu na panujące warunki atmosferyczne zaplanowany na sobotę (18 września) drugi dzień obchodów VIII edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zostaje odwołany. 
Rocznica sowieckiej napaści

2021-09-17

Rocznica sowieckiej napaści

Starachowice nie pozostały obojętne. Przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej co chwila ktoś zapalał znicz.
Niedzielne biegi w Starachowicach. Te ulice będą wyłączone z ruchu

2021-09-17

Niedzielne biegi w Starachowicach. Te ulice będą wyłączone z ruchu

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – Komunikacja Miejska w Starachowicach, w związku z biegiem ulicznym „IX MANia Biegania X Półmaraton Starachowicki”, w niedzielę (19 września) wystąpią utrudnienia na liniach komunikacyjnych. 
Uwaga! Awaria sieci wodociągowej na osiedlu Orłowo

2021-09-17

Uwaga! Awaria sieci wodociągowej na osiedlu Orłowo

Jak informuje starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, przy ulicy 1-go Maja w Starachowicach doszło do awarii sieci wodociągowej. W związku z tym, mieszkańcy osiedla Orłowo muszą liczyć się z przerwami w dostawie wody. Kiedy prace naprawcze?