JUŻ W KIOSKU

Dźwięcznym krokiem do sukcesów

2023-11-19 14:17:06

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Uczyła stepowania m.in. Janusza Józefowicza, współautora głośnego musicalu "Metro" oraz Małgorzatę Dziamkę, właścicielkę Szkoły Tańca MiM Starachowice. Tak się poznały, a potem zaprzyjaźniły. Teraz Jiřina Nowakowska, Czeszka z pochodzenia, a Polka z wyboru szlifuje talent jej podopiecznych co przełożyło się już na podwójne złoto w tanecznych mistrzostwach świata. Na zajęcia do Starachowic dojeżdża z Warszawy, gdzie prowadzi własną szkołę stepu, ale jak mówi to czysta przyjemność spotykać się z takimi pasjonatami jak szefowa MiM-u i jej taneczna rodzina.         

fot. Gazeta Starachowicka

- Znamy się od lat  - podkreśla Jiřina Nowakowska.

- Małgosia była na prowadzonym przeze mnie kursie instruktorskim. A współpraca z MiM - em zaczęła się rok temu od telefonu z pytaniem, czy nie znam kogoś tańczącego step. Odpowiedziałam, że znam, że to ja - śmieje się energiczna blondynka.   

Taniec to część jej życia. Występowała w teatrze, gdy uświadomiła sobie, że to stepowanie najbardziej ją pociąga.

-  Na początku zajmowałam się tym tylko dla przyjemności nie przypuszczając jeszcze, że kiedyś będzie to mój zawód. Najpierw prowadziłam zajęcia z tańca jazzowego, ale potem wyspecjalizowałam się już tylko w stepie. Jestem Czeszką urodzoną w Pradze, ale w Polsce mieszkam dłużej niż tam. Moje dziecko określiło mnie kiedyś "Mała Czeszka i duża Polka" - żartuje pani Jiřina.

Dzięki niej step zaczął zdobywać w naszym kraju coraz większą popularność. Gdy przyjechała tu na początku lat 80 - tych ten sposób tańczenia praktycznie nie istniał w środowisku artystycznym.       

-  Trochę stepował piosenkarz Andrzej Rosiewicz, ale on nie uczył. Z tego co wiem, dzięki współpracy z Adamem Hanuszkiewiczem (znany reżyser teatralny- przyp. autorki) i Szymonem Szurmiejem (dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie - przyp. autorki) w czasach ich młodości stepowanie było w Polsce modne. Jednak po II wojnie światowej step kojarzył się polskim władzom komunistycznym z zakazaną kulturą amerykańską i zielone światło było głównie dla folkloru. W Czechach było tak samo: stepowania uczono w konspiracji, w podziemiach teatru. Ja zaczęłam uczyć tego tańca w Polsce jako pierwsza i wszyscy, którzy dziś stepują profesjonalnie przeszli przez moje studio - mówi.

- Począwszy od Janusza Józefowicza, a skończywszy na studentach akademii teatralnej wszyscy mieli do czynienia z Jiřiną. Dzięki niej w ogóle się w Polsce stepuje - dopowiada Małgorzata Dziamka, która sama była jej uczennicą w latach 90 - tych. 

- Stepowanie zawsze mi się podobało, bo to czysta rytmika w nogach. To zainteresowanie przejął też mój syn Grzegorz oraz synowa Magdalena, którzy założyli klasę stepowania w szkole MiM. Później szukając zastępstwa poprosiłam o pomoc moją koleżankę Jiřinę, nie spodziewając się, że to ona sama znajdzie dla mnie czas w napiętym grafiku zajęć. Tymczasem przyjeżdża do nas na konsultacje taneczne aż z Warszawy - podkreśla z satysfakcją szefowa MiM-u. 

- Miła rodzinna atmosfera, którą stwarza Małgosia i jej mąż Tadeusz sprawia, że tu chce się przyjeżdżać. Mnie osobiście dodaje to wielkiej ochoty do pracy - dodaje pani Jiřina. 

  Step od razu kojarzy się z tym co najbardziej dla niego charakterystyczne: sygnalizowaniem tanecznych kroków dźwiękami wydawanymi przez metalowe okucia specjalnych butów. Czy w takim razie wystarczy tylko założyć odpowiednie obuwie, by nauczyć się stepu? Pani Jiřina zapewnia, że tak, bo wszystko zależy od nastawienia.   

- Każdy kto chce, może tak tańczyć. Nawet jeśli nie czuje od razu rytmu, można to wypracować - przekonuje. 

W MiM- ie konsultuje wszystkie grupy wiekowe: począwszy od dzieci i młodzieży będących uczniami placówki po dorosłe panie korzystające z oferowanych tu zajęć tanecznych. Jej współpraca ze starachowicką szkołą już przyniosła międzynarodowe sukcesy. Jiřina Nowakowska była autorką części choreografii, które podopieczne Małgorzaty Dziamki zaprezentowały w październiku br. na Pucharze Świata w czeskiej Ostrawie, gdzie trzy razy sięgnęły po zwycięstwo.

- Wcześniej byliśmy na koncercie w teatrze PROM Kultury w Warszawie, gdzie Jiřina rokrocznie prezentuje swoją szkołę tańca Tap & Jazz Dance. A w Ostrawie złote medale zdobyliśmy także za stepowanie - zwraca uwagę Małgorzata Dziamka.      

Teraz Jiřina Nowakowska ćwiczy ze swoimi uczniami układy na wielki koncert będący corocznym podsumowaniem pracy MIM-u, którego premiera odbyła się w czerwcu, a na bis szkoła wystąpi 1 grudnia br. 

- Odbędzie się w siedzibie Szkoły Tańca MiM Starachowice w Domu Nauczyciela przy ulicy Partyzantów. Wystąpią nasi laureaci z Ostrawy oraz najmłodsze dzieciaczki w dwóch odsłonach: przed południem i wieczorem. Zapraszamy, bilety są do nabycia w naszej szkole - zachęca pani Małgosia.       

iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

fot. Jacek Bernaciak

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".