Ocena:
5/5 | 1 głosów
Uczyła stepowania m.in. Janusza Józefowicza, współautora głośnego musicalu "Metro" oraz Małgorzatę Dziamkę, właścicielkę Szkoły Tańca MiM Starachowice. Tak się poznały, a potem zaprzyjaźniły. Teraz Jiřina Nowakowska, Czeszka z pochodzenia, a Polka z wyboru szlifuje talent jej podopiecznych co przełożyło się już na podwójne złoto w tanecznych mistrzostwach świata. Na zajęcia do Starachowic dojeżdża z Warszawy, gdzie prowadzi własną szkołę stepu, ale jak mówi to czysta przyjemność spotykać się z takimi pasjonatami jak szefowa MiM-u i jej taneczna rodzina.
fot. Gazeta Starachowicka
- Znamy się od lat - podkreśla Jiřina Nowakowska.
- Małgosia była na prowadzonym przeze mnie kursie instruktorskim. A współpraca z MiM - em zaczęła się rok temu od telefonu z pytaniem, czy nie znam kogoś tańczącego step. Odpowiedziałam, że znam, że to ja - śmieje się energiczna blondynka.
Taniec to część jej życia. Występowała w teatrze, gdy uświadomiła sobie, że to stepowanie najbardziej ją pociąga.
- Na początku zajmowałam się tym tylko dla przyjemności nie przypuszczając jeszcze, że kiedyś będzie to mój zawód. Najpierw prowadziłam zajęcia z tańca jazzowego, ale potem wyspecjalizowałam się już tylko w stepie. Jestem Czeszką urodzoną w Pradze, ale w Polsce mieszkam dłużej niż tam. Moje dziecko określiło mnie kiedyś "Mała Czeszka i duża Polka" - żartuje pani Jiřina.
Dzięki niej step zaczął zdobywać w naszym kraju coraz większą popularność. Gdy przyjechała tu na początku lat 80 - tych ten sposób tańczenia praktycznie nie istniał w środowisku artystycznym.
- Trochę stepował piosenkarz Andrzej Rosiewicz, ale on nie uczył. Z tego co wiem, dzięki współpracy z Adamem Hanuszkiewiczem (znany reżyser teatralny- przyp. autorki) i Szymonem Szurmiejem (dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie - przyp. autorki) w czasach ich młodości stepowanie było w Polsce modne. Jednak po II wojnie światowej step kojarzył się polskim władzom komunistycznym z zakazaną kulturą amerykańską i zielone światło było głównie dla folkloru. W Czechach było tak samo: stepowania uczono w konspiracji, w podziemiach teatru. Ja zaczęłam uczyć tego tańca w Polsce jako pierwsza i wszyscy, którzy dziś stepują profesjonalnie przeszli przez moje studio - mówi.
- Począwszy od Janusza Józefowicza, a skończywszy na studentach akademii teatralnej wszyscy mieli do czynienia z Jiřiną. Dzięki niej w ogóle się w Polsce stepuje - dopowiada Małgorzata Dziamka, która sama była jej uczennicą w latach 90 - tych.
- Stepowanie zawsze mi się podobało, bo to czysta rytmika w nogach. To zainteresowanie przejął też mój syn Grzegorz oraz synowa Magdalena, którzy założyli klasę stepowania w szkole MiM. Później szukając zastępstwa poprosiłam o pomoc moją koleżankę Jiřinę, nie spodziewając się, że to ona sama znajdzie dla mnie czas w napiętym grafiku zajęć. Tymczasem przyjeżdża do nas na konsultacje taneczne aż z Warszawy - podkreśla z satysfakcją szefowa MiM-u.
- Miła rodzinna atmosfera, którą stwarza Małgosia i jej mąż Tadeusz sprawia, że tu chce się przyjeżdżać. Mnie osobiście dodaje to wielkiej ochoty do pracy - dodaje pani Jiřina.
Step od razu kojarzy się z tym co najbardziej dla niego charakterystyczne: sygnalizowaniem tanecznych kroków dźwiękami wydawanymi przez metalowe okucia specjalnych butów. Czy w takim razie wystarczy tylko założyć odpowiednie obuwie, by nauczyć się stepu? Pani Jiřina zapewnia, że tak, bo wszystko zależy od nastawienia.
- Każdy kto chce, może tak tańczyć. Nawet jeśli nie czuje od razu rytmu, można to wypracować - przekonuje.
W MiM- ie konsultuje wszystkie grupy wiekowe: począwszy od dzieci i młodzieży będących uczniami placówki po dorosłe panie korzystające z oferowanych tu zajęć tanecznych. Jej współpraca ze starachowicką szkołą już przyniosła międzynarodowe sukcesy. Jiřina Nowakowska była autorką części choreografii, które podopieczne Małgorzaty Dziamki zaprezentowały w październiku br. na Pucharze Świata w czeskiej Ostrawie, gdzie trzy razy sięgnęły po zwycięstwo.
- Wcześniej byliśmy na koncercie w teatrze PROM Kultury w Warszawie, gdzie Jiřina rokrocznie prezentuje swoją szkołę tańca Tap & Jazz Dance. A w Ostrawie złote medale zdobyliśmy także za stepowanie - zwraca uwagę Małgorzata Dziamka.
Teraz Jiřina Nowakowska ćwiczy ze swoimi uczniami układy na wielki koncert będący corocznym podsumowaniem pracy MIM-u, którego premiera odbyła się w czerwcu, a na bis szkoła wystąpi 1 grudnia br.
- Odbędzie się w siedzibie Szkoły Tańca MiM Starachowice w Domu Nauczyciela przy ulicy Partyzantów. Wystąpią nasi laureaci z Ostrawy oraz najmłodsze dzieciaczki w dwóch odsłonach: przed południem i wieczorem. Zapraszamy, bilety są do nabycia w naszej szkole - zachęca pani Małgosia.
iwo

2023-12-01
Urokliwe widoki naszego powiatu
Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego.
2023-12-01
Show z MiM- em
Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.
2023-11-29
Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"
Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.
2023-11-29
Piosenkowy Zawrót Głowy
Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.
2023-11-29
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów
Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.
2023-11-29
Święto patronki Starachowic
Park Kultury w Starachowicach informuje, że 3 grudnia (niedziela) 2023r. odbędą się uroczystości z okazji święta patronki Starachowic św. Barbary.
2023-11-24
Prezentacja nowej odznaki lokalnego oddziału PTTK
Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zaprasza na prezentację odznaki "ŚCIEŻKA STARA".
2023-11-25
Młodzi mieszkańcy o historii Starachowic
To jeszcze jedna inicjatywa w ramach przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 400 -lecia powstania Wierzbnika, czyli dzisiejszych Starachowic. Dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej na Wzgórzu przy ulicy Widok oraz maluchy z placówki "Słoneczko" przy współudziale dorosłych wystąpiły w przedstawieniu "Wierzbnik wczoraj i dziś", w którym pokazano wybrane epizody z historii naszego miasta. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć makietę dawnego wygladu starachowickiego Rynku wykonaną przez młodych twórców i ich wychowawców.
2023-11-24
To mistrz Fredro, Mociumpanie!
I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podsumowało projekt edukacyjny "Bardzo proszę Mociumpanie.... czyli spotkania z A. Fredrą", popularyzujący twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej, którego komedie potrafią rozbawić także współczesne pokolenie wychowane na popkulturze. Dowodem tego były uczniowskie i seniorskie inscenizacje dorobku mistrza ciętego i lekkiego pióra, spod którego wyszła choćby słynna "Zemsta" z kultową sceną pisania miłosnego listu naszpikowanego prześmieszną frazą "Mociumpanie".
2023-11-24