JUŻ W KIOSKU

Do zaczytania jeden krok

2022-01-30 15:26:57

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Świąteczno - noworoczna przerwa sprzyja zaczytaniu, ale nawet najlepsza książka nie zastąpi towarzystwa. Wiedzą o tym klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 6 "Nad Skałą", którzy niecierpliwie czekali na pierwsze w tym roku spotkanie. 

- Omawialiśmy książkę Joanny Bator pt. „Rok królika”. Mimo szalejącej za oknem śnieżnej zamieci, dziesięcioro klubowiczów z zapałem dyskutowało o niełatwej lekturze, znanej polskiej autorki - mówi koordynatorka klubowych działań Aldona Bałtowska Jagieła.

Bohaterka książki na skutek różnego rodzaju życiowych komplikacji ucieka z Warszawy do prowincjonalnego miasta o wdzięcznej nazwie Frankenstein - obecne Ząbkowice Śląskie. Poszukuje korzeni, zmienia swoją tożsamość, wygląd i mentalność. Spotyka wiele ekscentrycznych postaci z niejasną zazwyczaj i skomplikowaną przeszłością. Tę egocentryczną, trzydziestoletnią kobietę można uznać za symbol przynajmniej części współczesnych młodych kobiet, często zagubionych i bez silnego systemu wartości. Czytelnikom i klubowiczom udało się także znaleźć w książce trendy czasów współczesnych, problem eutanazji, nieprzyznawania się do swych korzeni. Niebanalny język i niesamowita gra słów, celne opisy np. skojarzeń jakie się miewa na temat nieznanych sobie osób czyli ogólnie obraz mentalności Polaków, to niewątpliwe atuty tej prozy, zasługującej na miano eksperymentu literackiego.

Książka uzyskała 6,4 pkt. w skali 10-punktowej. Rozmowa odbywała się tradycyjnie w sympatycznej atmosferze, przy słodkim co nieco oraz ciepłych napojach.

Kolejne spotkanie 17 lutego, zaś wybrana lekturą będzie „The radium girls-mroczna historia promiennych kobiet Ameryki”.

Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć informacje i książkę uzyskają w placówce "Nad Skałą" przy ulicy Staszica.

Aldona Bałtowska-Jagieła - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej, filia Nad Skałą
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.