JUŻ W KIOSKU

Do zaczytania jeden krok

2022-01-30 15:26:57

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Świąteczno - noworoczna przerwa sprzyja zaczytaniu, ale nawet najlepsza książka nie zastąpi towarzystwa. Wiedzą o tym klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 6 "Nad Skałą", którzy niecierpliwie czekali na pierwsze w tym roku spotkanie. 

- Omawialiśmy książkę Joanny Bator pt. „Rok królika”. Mimo szalejącej za oknem śnieżnej zamieci, dziesięcioro klubowiczów z zapałem dyskutowało o niełatwej lekturze, znanej polskiej autorki - mówi koordynatorka klubowych działań Aldona Bałtowska Jagieła.

Bohaterka książki na skutek różnego rodzaju życiowych komplikacji ucieka z Warszawy do prowincjonalnego miasta o wdzięcznej nazwie Frankenstein - obecne Ząbkowice Śląskie. Poszukuje korzeni, zmienia swoją tożsamość, wygląd i mentalność. Spotyka wiele ekscentrycznych postaci z niejasną zazwyczaj i skomplikowaną przeszłością. Tę egocentryczną, trzydziestoletnią kobietę można uznać za symbol przynajmniej części współczesnych młodych kobiet, często zagubionych i bez silnego systemu wartości. Czytelnikom i klubowiczom udało się także znaleźć w książce trendy czasów współczesnych, problem eutanazji, nieprzyznawania się do swych korzeni. Niebanalny język i niesamowita gra słów, celne opisy np. skojarzeń jakie się miewa na temat nieznanych sobie osób czyli ogólnie obraz mentalności Polaków, to niewątpliwe atuty tej prozy, zasługującej na miano eksperymentu literackiego.

Książka uzyskała 6,4 pkt. w skali 10-punktowej. Rozmowa odbywała się tradycyjnie w sympatycznej atmosferze, przy słodkim co nieco oraz ciepłych napojach.

Kolejne spotkanie 17 lutego, zaś wybrana lekturą będzie „The radium girls-mroczna historia promiennych kobiet Ameryki”.

Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć informacje i książkę uzyskają w placówce "Nad Skałą" przy ulicy Staszica.

Aldona Bałtowska-Jagieła - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej, filia Nad Skałą
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"