JUŻ W KIOSKU

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

2022-05-24 13:45:26

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie działając dla dobra starachowickiej społeczności i chcąc ograniczyć wykluczenie komunikacyjne niektórych dzielnic, złożyło petycję do Sejmu RP w sprawie wprowadzenia zmian ustawy o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej poprzez uwzględnienie do dofinansowania dopłat ze środków funduszu do komunikacji miejskiej średnich miast trącących funkcje społeczno-gospodarcze, takich jak np. Starachowice, Skarżysko-Kamienna czy Ostrowiec Świętokrzyski - mówił podczas poniedziałkowej (23 maja br.) konferencji prasowej, prezes "Wrażliwych Społecznie" Paweł Lewkowicz. - Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie jest gorącym orędownikiem bezpłatnej komunikacji, ale nie za wszelką cenę. Koszt wozokilometru w Starachowicach jest wyższy niż we Wrocławiu, Lublinie, Rzeszowie czy Szczecinie. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniego programu naprawczego komunikacji miejskiej. Naszej petycji nadano bieg. Została skierowana do komisji ds. petycji. Zyskała także opinię Biura Analiz Sejmowych, gdzie dr hab. Kamilla Marchewka-Bartkowiak podkreśliła zawarty w niej interes publiczny oraz iż jest podyktowana konkretem, czyli pogłębionym stanem wykluczenia komunikacyjnego.

Jak dodał, stowarzyszenie wystosowało pismo z apelem do wszystkich parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej o pochylenie się nad tą petycją.

- Czekamy na odzew. Wystosowaliśmy wnioski do prezydentów miast sąsiednich oraz włodarza Starachowic. Prosimy wszystkich o pomoc w imieniu interesu publicznego, jakim jest dobra jakość komunikacji miejskiej - powiedział Paweł Lewkowicz.

Do odbywającego się w Starachowicach w tym tygodniu Kongresu Samorządowego, gdzie jednym z tematów prelekcji jest „Bezpłatna komunikacja miejska w praktyce”, nawiązała wiceprezes stowarzyszenia Beata Gorczyca.

- Skromna uwaga do pana prezydenta. Jeżeli będzie mowa o bezpłatnej komunikacji, to wie pan panie prezydencie dobrze, że inicjatorem i pomysłodawcą bezpłatnej komunikacji w Starachowicach jest Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie wraz z opracowanymi programami, projektami i wszelką niezbędną dokumentacją, której pan nie posiada. Na przyszłość, miło by było, żeby na przyszłość zwrócił pan na to uwagę i postarał się zaprosić nasze stowarzyszenie do dyskusji - powiedziała. - Apeluję, by przekazał pan uczestnikom kongresu, korzystną petycję dotyczącą wsparcia średnich miast. (...) Mieszkańcy takich osiedli, jak Orłowo, Al. Niepodległości, Łazy, Nowowiejska, Warszawka i wielu innych dzielnic są wykluczeni komunikacyjnie. Proszę wyjść ze świata wirtualnego, przesiąść się do świata realnego. I przejechać się komunikacją miejską, nie taką zafundowaną dla siebie przez miejski zakład komunikacyjny, ale tą, którą na co dzień poruszają się mieszkańcy naszego miasta. 

Głos zabrał również społecznik Konrad Rączka. Jego zdaniem, prezydent Starachowic Marek Materek kiedyś chętnie rozmawiający ze wszystkimi o sprawach miasta, obecnie prowadzi dialog tylko i wyłącznie na swoim profilu w mediach społecznościowych, gdzie nie wszyscy mają możliwość wypowiedzi.

- Panie prezydencie Materek, jesteś prezydentem wszystkich starachowiczan bez wyjątku, a nie tylko miłośników z Facebooka, gdzie często opinię wyrażają osoby, które od lat nie mieszkają w Starachowicach - mówił. - Wizualnie na Facebooku wszystko wygląda pięknie, ale życie jest inne. Zamknął się pan na obywateli, media. Nie dopuszcza pan do głosu osób, które myślą inaczej, a jesteśmy różni. Proszę nie skazywać aktywnych obywateli na ostracyzm. My, jako społecznicy jesteśmy blisko mieszkańców. Jesteśmy czynni, nie bierni. Tym się różnimy od obecnej Rady Miejskiej, że nikt nie nadzoruje naszych wypowiedzi. Dobra władza podobno krytyki się boi, a wykluczenie komunikacyjne, to jest ważny temat, o którym trzeba rozmawiać - powiedział. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zapomniana ulica Wigury. Magistrat odpowiada

2022-06-30

Zapomniana ulica Wigury. Magistrat odpowiada

Na początku tygodnia informowaliśmy, że z redakcją skontaktował się pan Ryszard, mieszkaniec ulicy Wigury. Jak mówił, mimo interwencji mieszkańców władze miasta do tej pory nie zainteresowały się remontem tej starachowickiej drogi [LINK: https://bit.ly/3NwHESY]. Skontaktowaliśmy się ze starachowickim magistratem. Zapytaliśmy, czy Gmina Starachowice przewiduje remont ulicy Wigury? Jeśli tak - to kiedy, jeśli nie - to dlaczego. I przede wszystkim o to, kiedy mieszkańcy doczekają się remontu tej drogi? Publikujemy odpowiedź...
Zmiany w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości

2022-06-29

Zmiany w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zmienia swoje struktury. Partia będzie zarządzana w oparciu o 94 okręgi, które terytorialnie mają odpowiadać tym, które obowiązują w wyborach do Senatu. We wtorek (28 czerwca) Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę powołującą nowych pełnomocników okręgowych.  Jak poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, opiekunem struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jaką wodę wybrać na upalne dni?

2022-06-29

Jaką wodę wybrać na upalne dni?

Jedna z najbardziej życiodajnych substancji to woda. Łatwo się wchłania, szybko gasi pragnienie, reguluje temperaturę ciała i jest jednym z najbardziej kluczowych składników pokarmowych w diecie. Jednak wybór jest ogromy, dietetyk podpowiada jaką wodę należy wybierać.
Zapomniana ulica Wigury

2022-06-28

Zapomniana ulica Wigury

Z redakcją Gazety Starachowickiej skontaktował się pan Ryszard, mieszkaniec ulicy Wigury. Jak mówi, ma żal do władz miasta, że do tej pory nie zainteresowali się remontem zaledwie 200-metrowego odcinka tej starachowickiej drogi. 
Wizyta Adama Jarubasa w Man Bus Starachowice

2022-06-27

Wizyta Adama Jarubasa w Man Bus Starachowice

Z   inicjatywy   Związku   Pracodawców   Motoryzacji   i   Artykułów   Przemysłowych   przy Konfederacji Lewiatan, w dniu 24 czerwca 2022 r. w zakładzie MAN Bus Starachowice odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli poseł do PE Adam Jarubas, poseł do sejmu RP Andrzej Grzyb oraz przedstawiciele branży motoryzacyjnej.
Prezydent Marek Materek z wotum zaufania

2022-06-27

Prezydent Marek Materek z wotum zaufania

Podczas piątkowej (24 czerwca br.) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach odbyła się debata nad Raportem o stanie gminy Starachowice za 2021 rok, po której głosowano nad udzieleniem wotum zaufania dla Prezydenta Miasta.
Umowa na pożyczkę podpisana

2022-06-27

Umowa na pożyczkę podpisana

W obecności dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie Ewy Tyrki, dyrektora Oddziału BGK w Kielcach Piotra Waluszewskiego oraz skarbnik Starachowic - Haliny Piwnik, w środę (22 czerwca br. ) prezydent miasta Marek Materek podpisał umowę preferencyjnej pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.
 Starachowiccy hemodynamiści ratują życie

2022-06-25

Starachowiccy hemodynamiści ratują życie

Kolejne dwie osoby z ostrą chorobą wieńcową zostały uratowane dzięki starachowickim specjalistom. Kierownik Pracowni Hemodynamiki lek. Paweł Tomaszewski i dr n. med. Aleksander Stępień po raz pierwszy samodzielnie zastosowali litotrypsję wewnątrznaczyniową u dwojga pacjentów.
Jubileusz Agencji Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji

2022-06-24

Jubileusz Agencji Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji

To już trzydzieści lat jak wspierają starachowickich przedsiębiorców, Agencja Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji powstała w 1992 roku i należy do najstarszych instytucji aktywnie wspierających biznesmenów. Działa nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także poza nim, z okazji jubileuszu przyszedł czas na podsumowania i świętowanie.
Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

2022-06-25

Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

Po publikacji jednego z artykułów otrzymaliśmy zapytania telefoniczne dotyczące rozliczenia wody, szczególnie wody niezbilansowanej. Postaramy się odpowiedzieć na stawiane pytania i wyjaśnić tę kwestię.