JUŻ W KIOSKU

Czytelnicze podsumowanie roku

2023-02-06 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co miesiąc spotykali się, by dyskutować o literaturze. Koniec grudnia okazał się świetną okazją, by podsumować czytelniczy rok i pochylić się nad książkami, które są refleksją nad upływającym czasem.

Niemal przeddzień sylwestrowej nocy członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 pożegnali miniony rok rozmową o książkach. Wybranymi lekturami były pozycje napisane męską ręką.

- Pierwsza z nich „Skazani na ciszę” Davida Lodg'a opowiada o mężczyźnie z angielskiego środowiska akademickiego, przebywającego na emeryturze i tracącego stopniowo słuch. Okraszona ciętym humorem i zabawnymi sytuacjami zawiera również dużą dawkę zadumy nad starością, niepełnosprawnością i wyizolowaniem społecznym. Nie brak tu również obrazu relacji rodzinnych, kiedy to miłość występuje równocześnie z niechęcią, oraz spojrzenia na ludzkie słabości. W bardzo ciepły sposób autor pokazuje stan, kiedy syn staje się ojcem własnego ojca. Odnajdujemy również wątek polski oraz ciekawe rozważania na temat lingwistyki. Lektura otrzymała 6,3 pkt. w skali 10-punktowej - mówi Aldona Bałtowska Jagieła sprawująca pieczę nad klubem.

„Wchodzi koń do baru” to książka autorstwa Davida Grossmana.

- Nagrodzona w 2017 roku Międzynarodową Nagrodą Bookera okazała się lekturą trudną w odbiorze, czasem wręcz irytującą. Autor w niezauważalny sposób sprawił, że czytelnik zasiada na widowni wśród publiczności przybyłej na występ stand upera. Zamiast oczekiwanej rozrywki zgromadzeni ludzie otrzymują potok gorzkich refleksji i wspomnień z głębi piekła swego życia. Komediowy monolog okazuje się rozliczeniem z przeszłością, listem pożegnalnym lub testamentem niespełna 60-letniego, niewykluczone że chorego człowieka. Widzami, którzy wytrwali do końca występu byli: przyjaciel z dzieciństwa, który wyparł się kiedyś znajomości z bohaterem oraz kobieta - medium, która w mężczyźnie o bardzo niskiej samoocenie widziała dobro. Niełatwa w odbiorze, ale niewątpliwie ważna w świecie literatury książka otrzymała ocenę 5,5 pkt. - dodaje Aldona. 

Jak zwykle spotkanie upływało w przemiłej atmosferze, a na stołach nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz życzeń.

Redakcja "Gazety Starachowickiej" życzy, aby rok 2023 był bardzo bogaty w fantastyczne pozycje książkowe. Aby się dobrze czytało, jeszcze lepiej dyskutowało i żeby wzrok dopisywał przez długie lata.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.