JUŻ W KIOSKU

Czytelnicze podsumowanie roku

2023-02-06 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co miesiąc spotykali się, by dyskutować o literaturze. Koniec grudnia okazał się świetną okazją, by podsumować czytelniczy rok i pochylić się nad książkami, które są refleksją nad upływającym czasem.

Niemal przeddzień sylwestrowej nocy członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 pożegnali miniony rok rozmową o książkach. Wybranymi lekturami były pozycje napisane męską ręką.

- Pierwsza z nich „Skazani na ciszę” Davida Lodg'a opowiada o mężczyźnie z angielskiego środowiska akademickiego, przebywającego na emeryturze i tracącego stopniowo słuch. Okraszona ciętym humorem i zabawnymi sytuacjami zawiera również dużą dawkę zadumy nad starością, niepełnosprawnością i wyizolowaniem społecznym. Nie brak tu również obrazu relacji rodzinnych, kiedy to miłość występuje równocześnie z niechęcią, oraz spojrzenia na ludzkie słabości. W bardzo ciepły sposób autor pokazuje stan, kiedy syn staje się ojcem własnego ojca. Odnajdujemy również wątek polski oraz ciekawe rozważania na temat lingwistyki. Lektura otrzymała 6,3 pkt. w skali 10-punktowej - mówi Aldona Bałtowska Jagieła sprawująca pieczę nad klubem.

„Wchodzi koń do baru” to książka autorstwa Davida Grossmana.

- Nagrodzona w 2017 roku Międzynarodową Nagrodą Bookera okazała się lekturą trudną w odbiorze, czasem wręcz irytującą. Autor w niezauważalny sposób sprawił, że czytelnik zasiada na widowni wśród publiczności przybyłej na występ stand upera. Zamiast oczekiwanej rozrywki zgromadzeni ludzie otrzymują potok gorzkich refleksji i wspomnień z głębi piekła swego życia. Komediowy monolog okazuje się rozliczeniem z przeszłością, listem pożegnalnym lub testamentem niespełna 60-letniego, niewykluczone że chorego człowieka. Widzami, którzy wytrwali do końca występu byli: przyjaciel z dzieciństwa, który wyparł się kiedyś znajomości z bohaterem oraz kobieta - medium, która w mężczyźnie o bardzo niskiej samoocenie widziała dobro. Niełatwa w odbiorze, ale niewątpliwie ważna w świecie literatury książka otrzymała ocenę 5,5 pkt. - dodaje Aldona. 

Jak zwykle spotkanie upływało w przemiłej atmosferze, a na stołach nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz życzeń.

Redakcja "Gazety Starachowickiej" życzy, aby rok 2023 był bardzo bogaty w fantastyczne pozycje książkowe. Aby się dobrze czytało, jeszcze lepiej dyskutowało i żeby wzrok dopisywał przez długie lata.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.