JUŻ W KIOSKU

Czytelnicze podsumowanie roku

2023-02-06 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co miesiąc spotykali się, by dyskutować o literaturze. Koniec grudnia okazał się świetną okazją, by podsumować czytelniczy rok i pochylić się nad książkami, które są refleksją nad upływającym czasem.

Niemal przeddzień sylwestrowej nocy członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 pożegnali miniony rok rozmową o książkach. Wybranymi lekturami były pozycje napisane męską ręką.

- Pierwsza z nich „Skazani na ciszę” Davida Lodg'a opowiada o mężczyźnie z angielskiego środowiska akademickiego, przebywającego na emeryturze i tracącego stopniowo słuch. Okraszona ciętym humorem i zabawnymi sytuacjami zawiera również dużą dawkę zadumy nad starością, niepełnosprawnością i wyizolowaniem społecznym. Nie brak tu również obrazu relacji rodzinnych, kiedy to miłość występuje równocześnie z niechęcią, oraz spojrzenia na ludzkie słabości. W bardzo ciepły sposób autor pokazuje stan, kiedy syn staje się ojcem własnego ojca. Odnajdujemy również wątek polski oraz ciekawe rozważania na temat lingwistyki. Lektura otrzymała 6,3 pkt. w skali 10-punktowej - mówi Aldona Bałtowska Jagieła sprawująca pieczę nad klubem.

„Wchodzi koń do baru” to książka autorstwa Davida Grossmana.

- Nagrodzona w 2017 roku Międzynarodową Nagrodą Bookera okazała się lekturą trudną w odbiorze, czasem wręcz irytującą. Autor w niezauważalny sposób sprawił, że czytelnik zasiada na widowni wśród publiczności przybyłej na występ stand upera. Zamiast oczekiwanej rozrywki zgromadzeni ludzie otrzymują potok gorzkich refleksji i wspomnień z głębi piekła swego życia. Komediowy monolog okazuje się rozliczeniem z przeszłością, listem pożegnalnym lub testamentem niespełna 60-letniego, niewykluczone że chorego człowieka. Widzami, którzy wytrwali do końca występu byli: przyjaciel z dzieciństwa, który wyparł się kiedyś znajomości z bohaterem oraz kobieta - medium, która w mężczyźnie o bardzo niskiej samoocenie widziała dobro. Niełatwa w odbiorze, ale niewątpliwie ważna w świecie literatury książka otrzymała ocenę 5,5 pkt. - dodaje Aldona. 

Jak zwykle spotkanie upływało w przemiłej atmosferze, a na stołach nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz życzeń.

Redakcja "Gazety Starachowickiej" życzy, aby rok 2023 był bardzo bogaty w fantastyczne pozycje książkowe. Aby się dobrze czytało, jeszcze lepiej dyskutowało i żeby wzrok dopisywał przez długie lata.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość do książek i dziecięcych czytelników

2024-05-17

Miłość do książek i dziecięcych czytelników

Uśmiechnięta, energiczna, zakochana równie mocno w książkach co w spotkaniach z małymi czytelnikami, dla których prowadzi literackie zajęcia w kierowanej przez siebie filii "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Pomysłowość i zaangażowanie Magdaleny Mroczek zostało docenione tytułem "Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023", przyznanym w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji.