JUŻ W KIOSKU

Czytelnicze podsumowanie roku

2023-02-06 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co miesiąc spotykali się, by dyskutować o literaturze. Koniec grudnia okazał się świetną okazją, by podsumować czytelniczy rok i pochylić się nad książkami, które są refleksją nad upływającym czasem.

Niemal przeddzień sylwestrowej nocy członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 pożegnali miniony rok rozmową o książkach. Wybranymi lekturami były pozycje napisane męską ręką.

- Pierwsza z nich „Skazani na ciszę” Davida Lodg'a opowiada o mężczyźnie z angielskiego środowiska akademickiego, przebywającego na emeryturze i tracącego stopniowo słuch. Okraszona ciętym humorem i zabawnymi sytuacjami zawiera również dużą dawkę zadumy nad starością, niepełnosprawnością i wyizolowaniem społecznym. Nie brak tu również obrazu relacji rodzinnych, kiedy to miłość występuje równocześnie z niechęcią, oraz spojrzenia na ludzkie słabości. W bardzo ciepły sposób autor pokazuje stan, kiedy syn staje się ojcem własnego ojca. Odnajdujemy również wątek polski oraz ciekawe rozważania na temat lingwistyki. Lektura otrzymała 6,3 pkt. w skali 10-punktowej - mówi Aldona Bałtowska Jagieła sprawująca pieczę nad klubem.

„Wchodzi koń do baru” to książka autorstwa Davida Grossmana.

- Nagrodzona w 2017 roku Międzynarodową Nagrodą Bookera okazała się lekturą trudną w odbiorze, czasem wręcz irytującą. Autor w niezauważalny sposób sprawił, że czytelnik zasiada na widowni wśród publiczności przybyłej na występ stand upera. Zamiast oczekiwanej rozrywki zgromadzeni ludzie otrzymują potok gorzkich refleksji i wspomnień z głębi piekła swego życia. Komediowy monolog okazuje się rozliczeniem z przeszłością, listem pożegnalnym lub testamentem niespełna 60-letniego, niewykluczone że chorego człowieka. Widzami, którzy wytrwali do końca występu byli: przyjaciel z dzieciństwa, który wyparł się kiedyś znajomości z bohaterem oraz kobieta - medium, która w mężczyźnie o bardzo niskiej samoocenie widziała dobro. Niełatwa w odbiorze, ale niewątpliwie ważna w świecie literatury książka otrzymała ocenę 5,5 pkt. - dodaje Aldona. 

Jak zwykle spotkanie upływało w przemiłej atmosferze, a na stołach nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz życzeń.

Redakcja "Gazety Starachowickiej" życzy, aby rok 2023 był bardzo bogaty w fantastyczne pozycje książkowe. Aby się dobrze czytało, jeszcze lepiej dyskutowało i żeby wzrok dopisywał przez długie lata.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".