Ocena:
0/5 | 0 głosów
Narodowe Czytanie powróciło do powiatu starachowickiego z kolejną edycją. W tym roku świadkami tego wydarzenia mogliśmy być m.in. w gminach Brody i Mirzec oraz gminie Pawłów. Uczestników, i tych młodszych, i starszych wsłuchujących się w "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza nie brakowało.
fot. UG Mirzec
W sobotę (3 września br.) odbył się finał Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji promującej najpiękniejsze utwory polskiej literatury. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcał Prezydent RP Andrzej Duda, który akcję objął honorowym patronatem. Tegoroczna, 11. edycja wyróżniła manifest polskiego romantyzmu, czyli „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Najbardziej znanych utworów wieszcza narodowego mogliśmy posłuchać w trzech gminach w powiecie starachowickim.
W gminie Brody, Narodowe Czytanie odbyło się po raz siódmy, a trzeci raz zostało zorganizowane w plenerze Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Prowadzącymi byli dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Stachucy oraz dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach Łukasz Gołda. Pomimo uczestnictwa samorządowców, to młodzież prezentowała utwory naszego narodowego wieszcza. Swoje interpretacje dzieł przedstawili m.in.: Julia Garbacz - „Lilije”, Klaudia Leszczyńska i Oliwia Kozieł - „Świtezianka”, Mikołaj Dyka - „Świteź”, Katarzyna Rynio - „Rękawiczka”, Wiktoria Bilińska - „Powrót taty”, Roksana Rynio i Aleksandra Łodej - „Pani Twardowska”. Wydarzeniu towarzyszyły występy chóru „Per la Gloria” oraz koncert młodych muzyków – Nikodema Farysa i Aleksandra Marguli. Narodowe Czytanie zakończyło się gorącymi podziękowaniami, gratulacjami oraz słodkim poczęstunkiem.
Również gmina Mirzec dołączyła do Narodowego Czytania. Najpopularniejsze wiersze z „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza wybrzmiały w Bibliotece Publicznej w Gadce. Narodowe Czytanie pod patronatem pary prezydenckiej w Roku Romantyzmu zorganizowała i poprowadziła Krystyna Bednarczyk, pracownik Biblioteki Publicznej w Gadce. Wydarzenia rozpoczęła grą na skrzypcach Weronika Minda. Ballady romanse odczytali: Barbara Dzik - „Pierwiosnek”; Edyta Drożdżał - Romantyczność”; Sylwia Błach - „Rybka”; Dorota Tomaszewska - „Świteź”; Anna Piątek - „Do przyjaciół” oraz Danuta Sieczka - „Pani Twardowska”. Wspólną interpretację ballady „Świtezianka” przedstawiły Elżbieta Zagajna oraz Zofia Derlatka. Pani Elżbieta zaśpiewała kilka pierwszych zwrotek utworu, a pani Zofia wyrecytowała pozostałe strofy. Na skrzypcach pomiędzy czytaniem utworów zagrała Zofia Błach. Zebrani wysłuchali także nagrań dwóch ballad Adama Mickiewicza w wykonaniu Jakuba Michalskiego. Paniom z Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec za zorganizowanie wydarzenia, które kultywuje piękno polskiej poezji, podziękowała zastępca wójta gminy Mirzec, Anna Piątek.
W Pawłowie to już kolejna taka edycja w Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie. Dyrektor placówki Anna Michta po powitaniu uczestników, odczytała listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym w związku z agresją Rosji na Ukrainę zostały przywołane idee romantyczne. Wśród miłośników polskiej literatury klasycznej nie zabrakło klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki, pań z Klubu Seniora, ale co najważniejsze samych czytelników biblioteki, uczniów i nauczycieli. Dzieła Adama Mickiewicza czytali kolejno: Marek Sieniek; Krzysztof Charemski; Anna Żukowska; Gabriela Radecka; Jerzy Kaczor, który wyłamując się z konwencji, zaśpiewał balladę „To lubię”; Alina Wojteczek; Mila Daria Kossowska; Dorota Mandziak; Magdalena Styczeń; Teresa Wrona; Maria Kusiak; Mirosław Stefański; Halina Czaja; Alicja Kiczor oraz Anna Styczeń. W przerwach pomiędzy kolejnymi czytanymi dziełami usłyszeć można było wyjątkowe występy muzyczne na skrzypcach i fortepianie: „Życzenie” Fryderyka Chopina, „Polonez” oraz „Kochajmy się” Wojciecha Kilara. Na scenie nie zabrakło również zwycięzcy 2. miejsca konkursu na plakat inspirowany „Balladami i Romansami”. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza z aktualną pieczęcią akcji, które zostały przesłane przez Kancelarię Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie w gminie Brody / fot. UG Brody
Narodowe Czytanie w gminie Mirzec / fot. UG Mirzec
Narodowe Czytanie w gminie Pawłów / fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie

2023-11-29
Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"
Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.
2023-11-29
Piosenkowy Zawrót Głowy
Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.
2023-11-29
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów
Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.
2023-11-29
Święto patronki Starachowic
Park Kultury w Starachowicach informuje, że 3 grudnia (niedziela) 2023r. odbędą się uroczystości z okazji święta patronki Starachowic św. Barbary.
2023-11-24
Prezentacja nowej odznaki lokalnego oddziału PTTK
Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zaprasza na prezentację odznaki "ŚCIEŻKA STARA".
2023-11-25
Młodzi mieszkańcy o historii Starachowic
To jeszcze jedna inicjatywa w ramach przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 400 -lecia powstania Wierzbnika, czyli dzisiejszych Starachowic. Dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej na Wzgórzu przy ulicy Widok oraz maluchy z placówki "Słoneczko" przy współudziale dorosłych wystąpiły w przedstawieniu "Wierzbnik wczoraj i dziś", w którym pokazano wybrane epizody z historii naszego miasta. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć makietę dawnego wygladu starachowickiego Rynku wykonaną przez młodych twórców i ich wychowawców.
2023-11-24
To mistrz Fredro, Mociumpanie!
I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podsumowało projekt edukacyjny "Bardzo proszę Mociumpanie.... czyli spotkania z A. Fredrą", popularyzujący twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej, którego komedie potrafią rozbawić także współczesne pokolenie wychowane na popkulturze. Dowodem tego były uczniowskie i seniorskie inscenizacje dorobku mistrza ciętego i lekkiego pióra, spod którego wyszła choćby słynna "Zemsta" z kultową sceną pisania miłosnego listu naszpikowanego prześmieszną frazą "Mociumpanie".
2023-11-24
Poetycka jesień życia
Z inicjatywy Alternatywnego Klubu Seniora odbyło się w galerii handlowej "Skałka" spotkanie prezentujące poetyckie talenty mieszkańców naszego miasta, zrzeszonych w różnych organizacjach senioralnych. Wieczór miał charakter literackiej biesiady, towarzyszyła mu muzyka i śpiew oraz filozoficzne refleksje.
2023-11-21
Powiew historii
Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach mieli okazję poznać historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości z pespektywy naszego miasta, dzięki wykładowi Grzegorza Bernaciaka kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, który zaprezentował także oryginalne militaria z tamtego czasu. W programie wydarzenia znalazła się ponadto promocja książki Stefana Orczykowskiego prezentująca sylwetki mało znanych świętokrzyskich patriotów z czasów II wojny światowej.
2023-11-19