JUŻ W KIOSKU

Czym żyje młodzież?

2021-05-17 08:07:38

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jeśli sądzicie, że młodzi to tylko komputer, telewizor i...niewiele więcej to jesteście w błędzie. Wychowankowie OSiW OHP to znani wielbiciele zwierzaków. Jakich? Zobaczcie sami.

Piotr Orczyk i jego legwan Karlos

Nie tylko mają swoją zwierzynę w domu, ale także angażują się w pomoc zwierzętom - jedną z takich akcji w starachowickim OHP była zbiórka karmy i koców dla schroniska w Rudniku. W zimie zaś młodzież robiła karmniki dla ptaków.Ale, ale... miało być o tym, co młodzieży w domu miauczy, szczeka lub piszczy.

Ulubionym pupilem Piotra Olesińskiego jest szynszyla Maja.

- Jest śliczna i bardzo przyjazna. Karmię ją ziółkami, lubi też jeść suszone płatki róży. Maja nie gryzie i jest bardzo puszysta. Wybrałem to zwierzątko, bo bardzo lubię się opiekować małymi stworzeniami, a Maja jest wielkości kubka – mówi Piotr.

Weronika Stępień posiada w domu rybki.

- Moje akwarium jest bardzo kolorowe i można na nie patrzeć godzinami. Na razie żadna z rybek nie ma imienia. Wśród pływających skarbów są gupiki i neonki, mam je już prawie rok. Dlaczego wybrałam rybki? Ponieważ bardzo chciałam mieć jakieś zwierzątko, ale rodzice nie zgodzili się na kota, czy psa. Dlatego postanowiłam, że wezmę rybki. Poza tym, nie są bardzo trudne w utrzymaniu i są po prostu urocze – zachwyca się Weronika.

Największe wrażenie robi jednak legwan zielony, to egzotyczne zwierzątko wprost zachwyciło Zieloną. Piotr Orczyk mówi o niej tak:

- Mój legwan ma na imię Karlos. Jest jaszczurką występującą od Meksyku po Brazylię, całkowicie roślinożerny, a jego przysmakiem są truskawki i borówki (to tak jak naszym - dopisek redakcji). Dorosły legwan dorasta do 180 cm długości, z tego połowę stanowi ogon, który jest jego główną bronią przed drapieżnikami. Karlos jest bardzo spokojny i nie przejawia agresji w stosunku do domowników, przygarnąłem go, ponieważ poprzedni właściciel nie miał dobrych warunków hodowlanych dla tak dużej jaszczurki.

Piotrze - jesteśmy zachwyceni tym cudnym jaszczurem.

Natalia Karwacka ma psa. Czy jest o Puszek Okruszek?

- Mój pies to mieszaniec, ma na imię As, na drugie Max. Ma 4 lata i jest moim prezentem urodzinowym - najlepszym, jaki tylko mogłabym sobie wyobrazić. Został zabrany jako szczenię od ludzi, którzy nie traktowali go dobrze. Moja rodzina dała mu prawdziwy, ciepły dom. Spędzamy z Asem dużo czasu, bawimy się wspólnie, chodzimy na spacery, odpoczywamy. Nie zamieniłabym go na nic innego na świecie, to mój wspaniały przyjaciel – opowiada Natalka.

Okazuje się, że najbardziej popularnym zwierzątkiem wśród uczestników Ośrodka są koty.

- Moja kotka nazywa się Mia, jest ze mną już ponad 2 lata. Jest bardzo milutka, ale jak prawdziwy kot chodzi własnymi ścieżkami i czasem muszę za nią biegać. Mia uwielbia siedzieć na balkonie i wychodzić na spacery do parku. Jest cudowna, ale jest też trochę kocim łobuzem – śmieje się Karol Innarilli.

- A moja kotka nazywa się Karmelcia. Jest szylkretką, a to jeden z najbardziej fascynujących kolorów kociego umaszczenia. W tych kolorach występują niemal wyłącznie samice i zdarza się to stosunkowo rzadko, a zwierzaki o futerku tej barwy przyciągają wzrok jak żadne inne. Karmelcia mieszka ze mną w domu już dość długo. Jest bardzo uczuciowa, lubi być głaskana. Gdy jest mi smutno, Karmelcia da się przytulać. To wyjątkowa kotka i bardzo ją kocham – mówi Iwona Wypchło.

Swoim pupilem może pochwalić się też pani kierownik Ośrodka. - Posiadam małą, śliczną kotkę, która ma na imię Majeczka. Uwielbiam koty – mówi Agnieszka Kuś.

Warto dodać, że opieka nad zwierzętami domowymi nie jest łatwa, każdy musi wykazać się odpowiedzialnością i systematycznością, dlatego też wszyscy, którzy mają zwierzęta są nieco dojrzalsi od innych.  O zwierzę trzeba dbać i pamiętać, że potrzebuje ono naszego zainteresowania, stałego kontaktu i zabawy, to żywa istota, która odczuwa smutek, ból i tęsknotę - warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie małego przyjaciela.

Iwona Wypchło i Karmelcia

Iwona Wypchło i Karmelcia

Kierownik Ośrodka Agnieszka Kuś i Majeczka

Kierownik Ośrodka Agnieszka Kuś i Majeczka

Natalia Karwacka i As Max

Natalia Karwacka i As Max

Weronika Stępień i jej kolorowe akwarium

Weronika Stępień i jej kolorowe akwarium

Karol Innarilli i Mia

Karol Innarilli i Mia

Piotr Olesiński i Maja

Piotr Olesiński i Maja

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"