JUŻ W KIOSKU

Czym żyje młodzież?

2021-05-17 08:07:38

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jeśli sądzicie, że młodzi to tylko komputer, telewizor i...niewiele więcej to jesteście w błędzie. Wychowankowie OSiW OHP to znani wielbiciele zwierzaków. Jakich? Zobaczcie sami.

Piotr Orczyk i jego legwan Karlos

Nie tylko mają swoją zwierzynę w domu, ale także angażują się w pomoc zwierzętom - jedną z takich akcji w starachowickim OHP była zbiórka karmy i koców dla schroniska w Rudniku. W zimie zaś młodzież robiła karmniki dla ptaków.Ale, ale... miało być o tym, co młodzieży w domu miauczy, szczeka lub piszczy.

Ulubionym pupilem Piotra Olesińskiego jest szynszyla Maja.

- Jest śliczna i bardzo przyjazna. Karmię ją ziółkami, lubi też jeść suszone płatki róży. Maja nie gryzie i jest bardzo puszysta. Wybrałem to zwierzątko, bo bardzo lubię się opiekować małymi stworzeniami, a Maja jest wielkości kubka – mówi Piotr.

Weronika Stępień posiada w domu rybki.

- Moje akwarium jest bardzo kolorowe i można na nie patrzeć godzinami. Na razie żadna z rybek nie ma imienia. Wśród pływających skarbów są gupiki i neonki, mam je już prawie rok. Dlaczego wybrałam rybki? Ponieważ bardzo chciałam mieć jakieś zwierzątko, ale rodzice nie zgodzili się na kota, czy psa. Dlatego postanowiłam, że wezmę rybki. Poza tym, nie są bardzo trudne w utrzymaniu i są po prostu urocze – zachwyca się Weronika.

Największe wrażenie robi jednak legwan zielony, to egzotyczne zwierzątko wprost zachwyciło Zieloną. Piotr Orczyk mówi o niej tak:

- Mój legwan ma na imię Karlos. Jest jaszczurką występującą od Meksyku po Brazylię, całkowicie roślinożerny, a jego przysmakiem są truskawki i borówki (to tak jak naszym - dopisek redakcji). Dorosły legwan dorasta do 180 cm długości, z tego połowę stanowi ogon, który jest jego główną bronią przed drapieżnikami. Karlos jest bardzo spokojny i nie przejawia agresji w stosunku do domowników, przygarnąłem go, ponieważ poprzedni właściciel nie miał dobrych warunków hodowlanych dla tak dużej jaszczurki.

Piotrze - jesteśmy zachwyceni tym cudnym jaszczurem.

Natalia Karwacka ma psa. Czy jest o Puszek Okruszek?

- Mój pies to mieszaniec, ma na imię As, na drugie Max. Ma 4 lata i jest moim prezentem urodzinowym - najlepszym, jaki tylko mogłabym sobie wyobrazić. Został zabrany jako szczenię od ludzi, którzy nie traktowali go dobrze. Moja rodzina dała mu prawdziwy, ciepły dom. Spędzamy z Asem dużo czasu, bawimy się wspólnie, chodzimy na spacery, odpoczywamy. Nie zamieniłabym go na nic innego na świecie, to mój wspaniały przyjaciel – opowiada Natalka.

Okazuje się, że najbardziej popularnym zwierzątkiem wśród uczestników Ośrodka są koty.

- Moja kotka nazywa się Mia, jest ze mną już ponad 2 lata. Jest bardzo milutka, ale jak prawdziwy kot chodzi własnymi ścieżkami i czasem muszę za nią biegać. Mia uwielbia siedzieć na balkonie i wychodzić na spacery do parku. Jest cudowna, ale jest też trochę kocim łobuzem – śmieje się Karol Innarilli.

- A moja kotka nazywa się Karmelcia. Jest szylkretką, a to jeden z najbardziej fascynujących kolorów kociego umaszczenia. W tych kolorach występują niemal wyłącznie samice i zdarza się to stosunkowo rzadko, a zwierzaki o futerku tej barwy przyciągają wzrok jak żadne inne. Karmelcia mieszka ze mną w domu już dość długo. Jest bardzo uczuciowa, lubi być głaskana. Gdy jest mi smutno, Karmelcia da się przytulać. To wyjątkowa kotka i bardzo ją kocham – mówi Iwona Wypchło.

Swoim pupilem może pochwalić się też pani kierownik Ośrodka. - Posiadam małą, śliczną kotkę, która ma na imię Majeczka. Uwielbiam koty – mówi Agnieszka Kuś.

Warto dodać, że opieka nad zwierzętami domowymi nie jest łatwa, każdy musi wykazać się odpowiedzialnością i systematycznością, dlatego też wszyscy, którzy mają zwierzęta są nieco dojrzalsi od innych.  O zwierzę trzeba dbać i pamiętać, że potrzebuje ono naszego zainteresowania, stałego kontaktu i zabawy, to żywa istota, która odczuwa smutek, ból i tęsknotę - warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie małego przyjaciela.

Iwona Wypchło i Karmelcia

Iwona Wypchło i Karmelcia

Kierownik Ośrodka Agnieszka Kuś i Majeczka

Kierownik Ośrodka Agnieszka Kuś i Majeczka

Natalia Karwacka i As Max

Natalia Karwacka i As Max

Weronika Stępień i jej kolorowe akwarium

Weronika Stępień i jej kolorowe akwarium

Karol Innarilli i Mia

Karol Innarilli i Mia

Piotr Olesiński i Maja

Piotr Olesiński i Maja

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Święty Mikołaj w Kałkowie

2022-12-06

Święty Mikołaj w Kałkowie

Wszystko dzięki Fundacji Zdążyć Przed Panem Bogiem, która przez wiele tygodni mobilizowała starachowickie serducha do dzielenia się dobrem. I udało się.
Ku czci Świętej Barbary 

2022-12-05

Ku czci Świętej Barbary 

Kolejny raz miasto świętowało urodziny swojej patronki - Świętej Barbary, która od 2009 roku sprawuje  pieczę nad miastem. Starachowice od wieków szczycą się tradycjami górnictwa i hutnictwa, a przeszłość związana z kopalniami rud żelaza wciąż jest żywa w pamięci mieszkańców. 
Początki Wierzbnika

2022-12-03

Początki Wierzbnika

W najbliższy czwartek, 8 grudnia, kolejny raz na historyczne spotkanie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna i dr. Krzysztof Gębura. 
Wytańczony sukces

2022-12-03

Wytańczony sukces "Plejady"

Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” działa od lat na starachowickiej scenie tanecznej, kochany przez publiczność, doceniany przez znawców.
Byliście grzeczni?

2022-12-03

Byliście grzeczni?

Jeśli tak, to możecie czuć się zaproszeni na mikołajkowe popołudnie do Spółdzielczego Domu Kultury.
„Zaduszki artystyczne” - pamięci tych, którzy odeszli

2022-12-02

„Zaduszki artystyczne” - pamięci tych, którzy odeszli

W ostatni piątek minionego miesiąca sporo zacnych gości przewinęło się przez siedzibę starachowickiego POP przy ulicy Złotej 6.
Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

2022-12-01

Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

- Każde muzeum przeżywa wyjątkowe chwile, kiedy jego kolekcja powiększa się albo kiedy zyskuje eksponat który może prezentować na swojej wystawie. Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj - mówił podczas czwartkowej konferencji (1 grudnia) dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
Świętokrzyski akcent na monetach

2022-11-28

Świętokrzyski akcent na monetach

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Ku czci Świętej Barbary

2022-11-27

Ku czci Świętej Barbary

Przed nami coroczne uroczystości z okazji święta patronki Starachowic - Świętej Barbary.