JUŻ W KIOSKU

Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

2022-11-20 02:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tak o Alicji Czarneckiej (prezes starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus) mówił prezydent Marek Materek. Jego słowa potwierdzali wszyscy goście zgromadzeni w Sali Olimpia, a okazja ku temu była przecież nie byle jaka. Jubileusz 25 - lecia stowarzyszenia sprzyjał życzeniom, gratulacjom, wspomnieniom.

Wśród gości znaleźli się władze miasta i powiatu, przedstawiciele miejskich spółek i instytucji, ludzie kultury, radni - każda z tych osób miała w jakiś sposób do czynienia z Alicją Czarnecką, o każdej z tych osób pani Alicja mówiła ze swadą i humorem. O tak, dowcip skrzył się, a z każdego kąta sali słychać było co rusz wybuchy śmiechu. Wszyscy doskonale się bawili. 

- W dzisiejszym dniu spotykamy się na wyjątkowej uroczystości - mija właśnie 25 lat naszej działalności. Ćwierć wieku poświęciliśmy osobom niepełnosprawnym, które wymagają pomocy. W związku z tym, że mamy wokół nas wspaniałych przyjaciół i ludzi dobrej woli chcemy im podczas tego jubileuszu serdecznie podziękować. To kierujemy także do Was, do mediów dziękując za każde dobre słowo w naszym kierunku - mówiła w rozmowie z Gazetą prezes Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus. 

Głównym punktem programu było odznaczenie osób i instytucji, które przez lata wspierały na różne sposoby osoby niepełnosprawne. Wśród tych, którzy otrzymali statuetki znaleźli się prezydent Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk, zastępca prezydenta Elżbieta Gralec, Anna Maria Adamiak, śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, radny Bronisław Paluch, były prezydent Sylwester Kwiecień, Beata Wiśniewska i Ryszard Wróbel ze Spółdzielczego Domu Kultury (w siedzibie którego stowarzyszenie zaczynało swoją działalność) dyrektor Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności Jadwiga Dróżdż z mężem, Jerzy Perchel, przedsiębiorca, wieloletni przyjaciel Stowarzyszenia oraz starachowickie media, a wśród nich Gazeta Starachowicka za co pięknie dziękujemy.

Poza statuetkami wręczono również osobne podziękowania. Wśród osób, które takie podziękowanie odebrały była Agnieszka Polak - prezes fundacji Nasze Zdrowie. 

Strony by nie starczyło, gdybym chciała wypisać wszystkie słowa podziękowania, jakie kierowała Alicja Czarnecka w kierunku zgromadzonych gości, o każdym też potrafiła powiedzieć anegdotkę. Każdy, kto odbierał statuetkę gratulował jubileuszu, składał życzenia, ale przede wszystkim doceniał tę drobną kobietę, która niczym Atlas nosi od 25 lat na swoich barkach ciężar zmagania się z trudną rzeczywistością, jaka otacza osoby z niepełnosprawnościami. I trzyma to wszystko pod kontrolą i twardą ręką. 

- Jak widzicie pani Ala zaplanowała sobie, jak to wszystko ma wyglądać i konsekwentnie ten plan realizuje. Doskonale wiedziała, jaki chce prezent na ten jubileusz i taki też dostała - mówił prezydent Marek Materek. Sądząc po tonie, jakim to mówił, nawet mu przez myśl nie przeszło, żeby dać co innego. 

Pięknie pracę i misję Alicji Czarneckiej podsumowała Aneta Gołębska reprezentująca Centrum Usług Społecznych. 

- Stowarzyszenie to dobre dusze i wrażliwe serca, które niosą morze życzliwości tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Życzę Wam wytrwałości, siły, kolejnych jubileuszy i uśmiechu, bo z nim łatwiej iść przez życie - mówiła zastępca dyrektora CUS. 

Jubileusz odbył się w piątek, 18 listopada w sali Olimpia.  Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć  prezentację multimedialną, pokazującą codzienne zajęcia podopiecznych, a także ich wyjazdy na wycieczki i turnusy.

Pięknym muzycznym akcentem był występ Anny Marii Adamiak, która swym niezwykłym głosem rozkołysała publiczność. Na zakończenie był urodzinowy tort na 200 osób oraz wspaniała zabawa andrzejkowa.

- To, co robię, robię dla naszych podopiecznych. Walczę o to, by mogli czuć tak, jak otaczający ich zdrowi ludzie. Walczę o wyjście do kawiarni, wyjazd, zwykłe codzienne sprawy.  O to walczę, o tym mówię i o tym piszę i będę to robiła dalej - podsumowała jubileusz prezes Alicja Czarnecka, a my trzymamy kciuki, żeby jej się chciało chcieć. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na rożne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Młodzież lubi szachy

2024-02-16

Młodzież lubi szachy

Ta gra o wielowiekowym rodowodzie zdobywa coraz większe uznanie wśród współczesnego młodego pokolenia. I dobrze, bo kształtujące umysł rozrywki w gronie podobnych pasjonatów, to o wiele pożyteczniejsze zajęcie niż bierne przeglądanie treści w internecie. Katolicki Klub Szachowy Gambit w Starachowicach nie narzeka na brak uczestników organizowanych przez siebie turniejów. Ostatnia taka impreza odbyła się 12 lutego br.         
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
W cieple sztuki

2024-02-11

W cieple sztuki

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek. 
Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

2024-01-25

Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

Od wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy mija w tym roku już 161 lat. Mimo tak dużej perspektywy czasowej pamięć o tamtym wydarzeniu trwa za sprawą zaangażowanych historycznie środowisk. Dzięki temu w powiecie starachowickim powstańcza rocznica była świętowana z rozmachem: przez kilka dni, w kilku miejscach oraz z udziałem władz i instytucji państwowych.