JUŻ W KIOSKU

Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28 14:38:36

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   

fot. Gazeta Starachowicka 

W tym roku przypada 230. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego, czyli zbrojnego wystąpienia Polaków pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Toczone od marca do listopada 1794 roku walki były wyrazem sprzeciwu wobec dwóch rozbiorów Polski dokonanych w 1772 i 1793 roku przez Rosję, Prusy i Austrię i ostatnią, niestety nieudaną, próbą jej ratowania przed całkowitym upadkiem. Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach postanowiła przybliżyć  ten okres w ramach organizowanych cyklicznie "historycznych czwartków". Zaproszone przez nią osoby opowiedziały nie tylko o faktach znanych z historii, ale i tych związanych z życiem codziennym końca XVIII wieku. Matylda Żelazna - Frąk mówiła o noszonych wówczas strojach i zaprezentowała uszytą przez siebie suknię wzorowaną na kreacjach francuskiej królowej Marii Antoniny, która w swojej epoce pełniła taką role, jak dzisiejsze celebrytki wyznaczające trendy modowe.   

- Była XVIII - wieczną ikoną. Choć na obrazach widzimy ją w bardzo bogatych strojach w stylu rokoko, to królowa osobiście za nimi nie przepadała. Wolała proste ubiory np. skromne suknie z bawełny, ale jej upodobań nie podzielał dwór francuski preferujący ozdobne aż do przesady i bardzo niewygodne kreacje. Sukienki ówczesnych arystokratek składały się przede wszystkim z gorsetu i spódnicy rozłożonej na fiszbinowej konstrukcji nadającej jej objętość. Na to zakładano zakrywający cały strój płaszczyk. Tamte czasy to okres popularności nowego rodzaju tkanin. Oprócz wspomnianej bawełny pojawił się też len. Z lnianych kreacji w przygaszonych kolorach zasłynęły mieszkanki Anglii - opowiadała.     

Grzegorz Bernaciak, kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach opowiadał o militariach z czasów powstania pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Prezentował oryginalną broń oraz zrekonstruowane mundury wojskowe. Podkreślił, że w uzbrajanie powstańczych oddziałów były też zaangażowane zakłady przemysłowe funkcjonujące na terenie dzisiejszego powiatu starachowickiego i ziemi świętokrzyskiej.      

- Karabiny produkowały zakłady Małachowskiego w Końskich, pistolety powstawały w Wąchocku. Proste szable szlifowano w Michałowie, a pochwy do nich wykonywano w Wierzbniku. W 1786 roku pojawił się regulamin dotyczący tego, jak powinno się ubierać i być uzbrojone wojsko polskie. Przykładowo lanca powinna być ozdobiona czerwoną chorągiewką z krzyżem kawalerskim, a mundury mieć barwy czerwone i granatowe. Te kolory będą towarzyszyć polskiemu żołnierzowi praktycznie aż do czasów Józefa Piłsudskiego. Kosynierzy, tak charakterystyczni dla powstania kościuszkowskiego, byli wyposażeni w kosy osadzone na sztorc, a ubrani w sukmany, czyli typowy strój chłopów z okolic Krakowa, spośród których Kościuszko ich zrekrutował w liczbie około 2 tysięcy.  Czyli bardzo mało jak na oddział, który wszystkim kojarzy się z powstaniem. Kosy by ich jedyną bronią, dlatego stanowili trzeci szereg żołnierzy. Zaznaczyli się w słynnej bitwie pod Racławicami i to było właściwie wszystko - mówił Grzegorz Bernaciak.                    

Spotkanie poprowadził też historyk dr Krzysztof Gębura, który zapoznał uczestników m.in. z przebiegiem powstania kościuszkowskiego.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".