JUŻ W KIOSKU

Concentus świętował jubileusz

2022-11-12 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wspaniały czas podziękowań i refleksji, ale także morze wzruszeń - tak można podsumować 35 - lecie  starachowickiego chóru Concentus. Słuchają ich tysiące melomanów na imprezach miejskich, ale także na festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Są najlepszym ambasadorem miasta na artystycznej scenie, także tej międzynarodowej. 

Nic zatem dziwnego, że w czwartek (10 listopada) sala Spółdzielczego Domu Kultury pękała w szwach. I nie mówimy tylko o przedstawicielach miasta, powiatu i instytucji kulturalnych, ale przede wszystkim o mieszkańcach. 

„Śpiewamy dla Ojczyzny” - pod takim tytułem odbył się rocznicowy koncert, a cała sala (nie wyłączając prezydenta z małżonką) śpiewała z nimi. Nieprzypadkowo, bo przecież Concentus oznacza wspólne muzykowanie. Wśród śpiewającej publiczności dał się zauważyć starosta Piotr Ambroszczyk, który niegdyś zasilał szeregi chórzystów. Żałował nieco, że tym razem występuje w innej roli. "Ułani, ułani, malowane dzieci” oraz „Przybyli ułani pod okienko” wypadło we wspólnym wykonaniu iście koncertowo.

Była to prawdziwa uczta muzyczna, wyśpiewana na najwyższym poziomie, przepiękne przeżycie, koncert, którego można nam pozazdrościć, wyjątkowy, niesamowity, pełen wrażeń. Wybrzmiało mnóstwo fantastycznych utworów. 

Starachowickim chórzystom towarzyszył zaprzyjaźniony z Concentusem - Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” z Pawłowa. Panie i panowie wspólnie wykonali kilka utworów, przy których doskonale bawiła się cała publiczność. I jeśli piszę cała, to mam na myśli również dziennikarzy i rzecznika Urzędu Miejskiego - Leszka Kowalskiego - który także coś tam, zdaje się, podśpiewywał. 

Po występie muzycznym przyszedł czas na niezwykłe widowisko „Wyskubek”, nawiązujące do lokalnego folkloru i zwyczajów ludowych.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć przypomnienia historii, wzięła to na siebie Monika Kowalczyk - Kogut, która prowadziła imprezę. 

Nauczycielski Chór Kameralny Concentus powstał w listopadzie 1987 roku jako kontynuacja tradycji śpiewaczych środowiska nauczycielskiego. Tu wymienić należy Jadwigę Kostyrę i Jana Maslonkowskiego. Od początku chóru do roku 2004 dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Piotr Gąsowski, w jego dwuletniej przerwie artystycznej zastępował go Bogusław Swat. W latach 2004 - 2010 chórem dyryguje Bożena Magdalena Mrózek, ostatnie 12 lat to kolejna kobieca ręka, czyli Krystyna Kowalczyk. 

Nie sposób jednak pominąć pracy drugich dyrygentów, byli to kolejno Bożena Wrońska, Jan Maslonkowski, Wojciech Wąsala oraz Barbara Szlęzak - Herman. 

Przez 35 lat istnienia Chóru przewinęło się przez szeregi członków około 150 osób, kilkoro z nich śpiewa za chmur kurtyną. Na koncie chóru są występy m.in. w Austrii, Danii, Irlandii, na Węgrzech czy w Ukrainie. 

Jubileuszowe uroczystości zakończyły życzenia, które składali prezydent Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Sopińska, dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury Beata Wiśniewska. W imieniu posła Krzysztofa Lipca, który także niegdyś w Concentusie śpiewał, życzenia złożyła Danuta Krępa.

A potem to już tylko toast i tort ufundowany przez prezydenta i mnóstwo rozmów. 

'Zielona" życzy kolejnych śpiewających lat i pięknych głosów.

/Aneta Marciniak/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.