JUŻ W KIOSKU

Concentus świętował jubileusz

2022-11-12 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wspaniały czas podziękowań i refleksji, ale także morze wzruszeń - tak można podsumować 35 - lecie  starachowickiego chóru Concentus. Słuchają ich tysiące melomanów na imprezach miejskich, ale także na festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Są najlepszym ambasadorem miasta na artystycznej scenie, także tej międzynarodowej. 

Nic zatem dziwnego, że w czwartek (10 listopada) sala Spółdzielczego Domu Kultury pękała w szwach. I nie mówimy tylko o przedstawicielach miasta, powiatu i instytucji kulturalnych, ale przede wszystkim o mieszkańcach. 

„Śpiewamy dla Ojczyzny” - pod takim tytułem odbył się rocznicowy koncert, a cała sala (nie wyłączając prezydenta z małżonką) śpiewała z nimi. Nieprzypadkowo, bo przecież Concentus oznacza wspólne muzykowanie. Wśród śpiewającej publiczności dał się zauważyć starosta Piotr Ambroszczyk, który niegdyś zasilał szeregi chórzystów. Żałował nieco, że tym razem występuje w innej roli. "Ułani, ułani, malowane dzieci” oraz „Przybyli ułani pod okienko” wypadło we wspólnym wykonaniu iście koncertowo.

Była to prawdziwa uczta muzyczna, wyśpiewana na najwyższym poziomie, przepiękne przeżycie, koncert, którego można nam pozazdrościć, wyjątkowy, niesamowity, pełen wrażeń. Wybrzmiało mnóstwo fantastycznych utworów. 

Starachowickim chórzystom towarzyszył zaprzyjaźniony z Concentusem - Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” z Pawłowa. Panie i panowie wspólnie wykonali kilka utworów, przy których doskonale bawiła się cała publiczność. I jeśli piszę cała, to mam na myśli również dziennikarzy i rzecznika Urzędu Miejskiego - Leszka Kowalskiego - który także coś tam, zdaje się, podśpiewywał. 

Po występie muzycznym przyszedł czas na niezwykłe widowisko „Wyskubek”, nawiązujące do lokalnego folkloru i zwyczajów ludowych.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć przypomnienia historii, wzięła to na siebie Monika Kowalczyk - Kogut, która prowadziła imprezę. 

Nauczycielski Chór Kameralny Concentus powstał w listopadzie 1987 roku jako kontynuacja tradycji śpiewaczych środowiska nauczycielskiego. Tu wymienić należy Jadwigę Kostyrę i Jana Maslonkowskiego. Od początku chóru do roku 2004 dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Piotr Gąsowski, w jego dwuletniej przerwie artystycznej zastępował go Bogusław Swat. W latach 2004 - 2010 chórem dyryguje Bożena Magdalena Mrózek, ostatnie 12 lat to kolejna kobieca ręka, czyli Krystyna Kowalczyk. 

Nie sposób jednak pominąć pracy drugich dyrygentów, byli to kolejno Bożena Wrońska, Jan Maslonkowski, Wojciech Wąsala oraz Barbara Szlęzak - Herman. 

Przez 35 lat istnienia Chóru przewinęło się przez szeregi członków około 150 osób, kilkoro z nich śpiewa za chmur kurtyną. Na koncie chóru są występy m.in. w Austrii, Danii, Irlandii, na Węgrzech czy w Ukrainie. 

Jubileuszowe uroczystości zakończyły życzenia, które składali prezydent Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Sopińska, dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury Beata Wiśniewska. W imieniu posła Krzysztofa Lipca, który także niegdyś w Concentusie śpiewał, życzenia złożyła Danuta Krępa.

A potem to już tylko toast i tort ufundowany przez prezydenta i mnóstwo rozmów. 

'Zielona" życzy kolejnych śpiewających lat i pięknych głosów.

/Aneta Marciniak/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.
Przed nami Noc Muzeów

2023-05-13

Przed nami Noc Muzeów

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, jedyna okazja gdy  muzea, galerie sztuki, domy kultury udostępniają swoje zbiory w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. W Polsce odbędzie się już dwudziesty raz. 
Urodzinowo, kolorowo i uroczyście

2023-05-13

Urodzinowo, kolorowo i uroczyście

- Drodzy Seniorzy z Klubu Seniora „Niezapominajka ”życzę Wam kolejnych aktywnych lat w nieustającym zdrowiu. Zarażajcie nas dalej swoim uśmiechem i energią - mówił prezydent Marek Materek do starachowickich Niezapominajek i nie bez powodu. Za nimi 5. urodziny. 
Autobus z atrakcjami

2023-05-12

Autobus z atrakcjami

Słuchawki w uszach, rozmowa ze współpasażerami, a może pogrążanie się we własnych myślach? Zapomnijcie o tym. Teraz w starachowickiej komunikacji miejskiej usłyszycie fragmenty powieści, poezje i felietony. To miejska akcja promująca literaturę. 
Wędruj z seniorami starachowickimi szlakami

2023-05-11

Wędruj z seniorami starachowickimi szlakami

Nie macie planów na najbliższy piątek? Podpowiadamy zatem, że sluchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają dla Was prawdziwą petardę..