JUŻ W KIOSKU

Concentus świętował jubileusz

2022-11-12 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wspaniały czas podziękowań i refleksji, ale także morze wzruszeń - tak można podsumować 35 - lecie  starachowickiego chóru Concentus. Słuchają ich tysiące melomanów na imprezach miejskich, ale także na festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Są najlepszym ambasadorem miasta na artystycznej scenie, także tej międzynarodowej. 

Nic zatem dziwnego, że w czwartek (10 listopada) sala Spółdzielczego Domu Kultury pękała w szwach. I nie mówimy tylko o przedstawicielach miasta, powiatu i instytucji kulturalnych, ale przede wszystkim o mieszkańcach. 

„Śpiewamy dla Ojczyzny” - pod takim tytułem odbył się rocznicowy koncert, a cała sala (nie wyłączając prezydenta z małżonką) śpiewała z nimi. Nieprzypadkowo, bo przecież Concentus oznacza wspólne muzykowanie. Wśród śpiewającej publiczności dał się zauważyć starosta Piotr Ambroszczyk, który niegdyś zasilał szeregi chórzystów. Żałował nieco, że tym razem występuje w innej roli. "Ułani, ułani, malowane dzieci” oraz „Przybyli ułani pod okienko” wypadło we wspólnym wykonaniu iście koncertowo.

Była to prawdziwa uczta muzyczna, wyśpiewana na najwyższym poziomie, przepiękne przeżycie, koncert, którego można nam pozazdrościć, wyjątkowy, niesamowity, pełen wrażeń. Wybrzmiało mnóstwo fantastycznych utworów. 

Starachowickim chórzystom towarzyszył zaprzyjaźniony z Concentusem - Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” z Pawłowa. Panie i panowie wspólnie wykonali kilka utworów, przy których doskonale bawiła się cała publiczność. I jeśli piszę cała, to mam na myśli również dziennikarzy i rzecznika Urzędu Miejskiego - Leszka Kowalskiego - który także coś tam, zdaje się, podśpiewywał. 

Po występie muzycznym przyszedł czas na niezwykłe widowisko „Wyskubek”, nawiązujące do lokalnego folkloru i zwyczajów ludowych.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć przypomnienia historii, wzięła to na siebie Monika Kowalczyk - Kogut, która prowadziła imprezę. 

Nauczycielski Chór Kameralny Concentus powstał w listopadzie 1987 roku jako kontynuacja tradycji śpiewaczych środowiska nauczycielskiego. Tu wymienić należy Jadwigę Kostyrę i Jana Maslonkowskiego. Od początku chóru do roku 2004 dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Piotr Gąsowski, w jego dwuletniej przerwie artystycznej zastępował go Bogusław Swat. W latach 2004 - 2010 chórem dyryguje Bożena Magdalena Mrózek, ostatnie 12 lat to kolejna kobieca ręka, czyli Krystyna Kowalczyk. 

Nie sposób jednak pominąć pracy drugich dyrygentów, byli to kolejno Bożena Wrońska, Jan Maslonkowski, Wojciech Wąsala oraz Barbara Szlęzak - Herman. 

Przez 35 lat istnienia Chóru przewinęło się przez szeregi członków około 150 osób, kilkoro z nich śpiewa za chmur kurtyną. Na koncie chóru są występy m.in. w Austrii, Danii, Irlandii, na Węgrzech czy w Ukrainie. 

Jubileuszowe uroczystości zakończyły życzenia, które składali prezydent Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Sopińska, dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury Beata Wiśniewska. W imieniu posła Krzysztofa Lipca, który także niegdyś w Concentusie śpiewał, życzenia złożyła Danuta Krępa.

A potem to już tylko toast i tort ufundowany przez prezydenta i mnóstwo rozmów. 

'Zielona" życzy kolejnych śpiewających lat i pięknych głosów.

/Aneta Marciniak/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".