JUŻ W KIOSKU

Chcieli przesłuchać zmarłego świadka

2017-03-12 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ruszył proces w prawie podwyżki cen za wywóz opadów komunalnych. Sąd przesłuchał kilku świadków, a prokurator chciał także przesłuchać byłego przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Rafalskiego, który... nie żyje od 2013 roku.




Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbyła się przed starachowickim sądem 1 marca tego roku, a więc po 9 latach od zmiany stawki za wywóz śmieci, która jest jednym z wątków aktu oskarżenia. Wówczas radni miejscy podjęli uchwałę pozwalającą na zmianę stawki z 2,58 zł netto do 4,70 brutto. Podobne zmiany stawki odbywały się w kolejnych latach. W trzech kolejnych przypadkach procedura była podobna. Firma Almax wnioskowała o zmianę stawki w związku ze wzrostem kosztów spowodowanych wysokością tzw. „opłaty marszałkowskiej”, Rada Miejska podejmowała uchwały, a prezydent ją wykonywał. Piąty z zarzutów dotyczy zmiany stawki o poziom inflacji. Zdaniem prokuratora podwyżki nie były uzasadnione, a oskarżeni działali w ten sposób na korzyść firmy odbierającej odpady.



Początkowo zarzuty postawiono trójce pracowników magistratu, Marcinowi G. - naczelnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Halinie P. – miejskiej skarbniczce oraz Małgorzacie K. – ówczesnej kierowniczce referatu w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska , która nie pracuje już w Urzędzie Miejskim. Usłyszeli je także byli prezydenci Starachowic Wojciech Bernatowicz i Sylwester Kwiecień. Ostatecznie na ławie oskarżonych zasiadły cztery osoby, a prokuratura ze sprawy wyłączyła wątek miejskiej skarbniczki.



Oskarżeni nie przyznali się do winy, bo działali tylko i wyłącznie na korzyść mieszkańców, aby płacili mniej, a Małgorzata K. odmówiła składania wyjaśnień.



- Pan prokurator odczytał, że złamałem prawo zamówień publicznych. Jak mogłem to zrobić skoro nie dotykałem w tej materii prawa zamówień publicznych. Ja tylko przestrzegałem umowy, bo skoro jest taki zapis w umowie to musiałem tego przestrzegać - mówił Sylwester Kwiecień (prosił, aby nie skracać jego nazwiska), który podpisał aneks do umowy, podnoszący stawkę o stopień inflacji.



Do winy nie przyznaje się także drugi z byłych prezydentów Starachowic Wojciech Bernatowicz (także prosił o podanie pełnego nazwiska).



- To nie prezydent, nie urzędnicy, a radni decydowali, że aneks do umowy prezydent ma podpisać. Jeśli uchwała rady jest zgodna z prawem, prezydent musi ją wykonać - powiedział sądowi Wojciech Bernatowicz.



- Nie przyznaję się do winy. Wszystko robiliśmy dla mieszkańców, to inni korzystali z naszych doświadczeń i uczyli się od nas, bo to było nowatorskie rozwiązanie. Nikt później niczego w tej sprawie nie kwestionował - z kolei Marcin G.



Wśród wezwanych na ten dzień świadków był Zbigniew Rafalski, wówczas przewodniczący Rady Miejskiej, który... zmarł w 2013 roku.



- Widocznie jakoś nie dotarła do nas informacja o jego śmierci, był to świadek trochę poboczny - skomentował ten fakt GAZECIE prokurator Przemysław Szmidt z Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim.



Ostatecznie tego dnia sąd przesłuchał siedmiu świadków, w tym byłych i obecnych pracowników Urzędu Miejskiego, a także ówczesnych pracowników firmy Almax. Zeznania niektórych do sprawy wniosły niewiele, innych trochę więcej. Ówczesna kierowniczka starachowickiego oddziału firmy Almax potwierdziła, że to firma wystąpiła z pismem o podwyżkę cen w związku z wprowadzeniem opłaty środowiskowej, która wzrosła wówczas o kilkaset procent.



Dużo emocji wzbudziło przesłuchanie w charakterze świadka byłej miejskiej radnej, ówczesnej przewodniczącej Komisji Rewizyjnej.



- Ceny były zawyżane, ustalała je chyba firma Almax, a rada tylko je zatwierdzała. Jeśli chodzi o pierwszy aneks, to była bardzo duża podwyżka. Z tego co pamiętam, to były przyjmowane niewłaściwe kwoty, jeśli chodzi o opłaty za korzystanie ze środowiska - mówiła była przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.



Na pytanie obrońcy jednego z oskarżonych, czy aneksy najpierw były dyskutowane na komisjach stałych Rady Miejskiej, a na sesjach głosowane świadek odpowiedziała:



- Aneksy nie były przedmiotem obrad ani komisji, ani Rady Miejskiej, ponieważ dostawali tylko projekty uchwał. Najpierw prezydent podpisywał aneks z firmą Almax, a dopiero potem na tej podstawie przygotowywał projekt uchwały, przecież to jest oczywiste. I minęła się z prawdą, bowiem dopiero przyjęte przez radnych projekty uchwał zobowiązywały prezydentów do podpisania aneksów.



Równie burzliwie przebiegało przesłuchanie byłego radnego miejskiego, który obecnie kieruje jedną z miejskich spółek. W wielu przypadkach mówił, że nie pamięta szczegółów, pamiętał natomiast, że ówczesny prezydent Kwiecień „zachowywał się tak jakby działał na korzyść firmy”.



- Subiektywna opinia świadka mnie nie interesuje, ale chciałbym, żeby wysoki sąd wiedział co być może jest powodem zachowania tego świadka - stwierdził S. Kwiecień, informując o fakcie wyrzucenia go z partii - bowiem nie ma żadnych faktów, którymi świadek mógłby poprzeć swoje przypuszczenia.



- Chodziło o to, że nie było krytycznego podejścia do firmy, tylko dbanie o jej interesy. Jak pamiętam jedyna kara na firmę została nałożona przed wyborami pod publikę - twierdził świadek, a z zeznań byłych pracowników firmy wynikało, że gmina kilkakrotnie nakładała kary finansowe na przedsiębiorstwo za błędy w realizacji umowy.



Potwierdził to ostatni przesłuchany tego dnia świadek, który w tamtych czasach w Urzędzie Miejskim powiązany był z gospodarką odpadami.



- Ten system był nowy, nikt nas tego nie uczył, to my uczyliśmy innych. Wówczas nie było nikogo, kto mógłby nam powiedzieć, czy coś robimy dobrze, czy źle. Patrząc na to wszystko jest mi przykro, że moi byli współpracownicy są w tym miejscu, w którym są - powiedział wskazując na ławę oskarżonych i dodał: - Z wypracowanego wówczas rozwiązania jestem dumny, bo był to innowacyjny system.



Kolejna rozprawa wyznaczona została na 5 kwietnia br. (mp)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-02

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.