JUŻ W KIOSKU

Chcą wrócić do pracy, żądają odszkodowań

2017-02-24 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przywrócenia do pracy na poprzednio zajmowane stanowiska i wypłaty wynagrodzenia za okres, kiedy pozostawały bez zatrudnienia, domagają się na drodze sądowej położne ze starachowickiego szpitala zwolnione dyscyplinarnie po wydarzeniach z początku listopada ub.r., kiedy pacjentka na jednej z sal szpitalnych urodziła martwe dziecko. O odszkodowania walczą też zwolnieni wówczas lekarze.




Proces jest konsekwencją wydarzenia z 2 listopada br., kiedy to w naszym szpitalu kobieta urodziła martwe dziecko na podłodze w jednej z sal chorych na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z salą porodową i, jak podtrzymuje, bez pomocy personelu medycznego, mimo że, jak mówiła, jej mąż wielokrotnie prosił o pomoc. Dyrektor PZOZ, Grzegorz Fitas, dyscyplinarnie zwolnił więc 2 lekarzy i 5 pielęgniarek w tym położne, którzy byli tego dnia w pracy. Personel medyczny nie zgadza się jednak na odpowiedzialność zbiorową i wszyscy złożyli pozwy do Sądu Pracy. Pielęgniarki domagają się przywrócenia do pracy na poprzednio zajmowane stanowiska i wypłaty wynagrodzeń za czas, kiedy pozostawały bez zatrudnienia, a lekarka i ordynator odszkodowania od szpitala.



Proces z ich powództwa przeciwko pracodawcy - Powiatowemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w naszym mieście ruszył we wtorek, 14 lutego br. w Sądzie Pracy w Starachowicach. Pełnomocnicy powodów jeszcze na początku rozprawy wnioskowali o jego utajnienie, ze względu chociażby na delikatny charakter sprawy, wpływ sytuacji na zdrowie fizyczne i psychiczne medyków, ochronę życia prywatnego stron i zwykłą ludzką moralność. Reprezentujący stronę pozwaną, czyli PZOZ, mecenas Maksymilian Szydłowski był temu przeciwny i Sąd oddalił wniosek, bowiem, jak tłumaczył prowadzący sprawę sędzia, proces jest okazją, aby wyjaśnić, „jak naprawdę było” a sprawa i tak jest już nagłośniona.



Pozywający uważają, że dyrektor PZOZ, zwalniając dyscyplinarnie wszystkich, którzy byli tego dnia na dyżurze, podjął decyzję zbyt pochopnie i pod naciskiem mediów, aby doprowadzić do zamknięcia sprawy.



- Doszło do bezprecedensowego naruszenia praw pracowniczych - powiedział jeden z pełnomocników powódek.



W roli świadka zeznawała kobieta, która urodziła martwe dziecko i jej mąż. Mówiła, że do szpitala zgłosiła się 1 listopada 2016 r. rano, bo przestała czuć ruchy dziecka. Po badaniach lekarze stwierdzili, że dziecko jest martwe. Powiedzieli jej, że będzie konieczne wywołanie porodu i nastąpi to dzień później, czyli 2 listopada br. Tak też się stało, z relacji kobiety wynika jednak, że kiedy zaczęły się skurcze, zrobiono jej badania, ale lekarz nie stwierdził istnienia akcji porodowej. Mówiła także, że mąż kilkakrotnie chodził do położnej z prośbą o pomoc i usłyszał odpowiedź, że poprosi lekarza. Na pomoc pacjentka miała się jednak nie doczekać i, jak wynika z zeznań, urodziła na podłodze. Dopiero po tym fakcie na salę miało przyjść „przynajmniej pięć osób, w tym doktor”. Kobieta zeznała także, iż położna była u niej ostatni raz po tym, jak odeszły jej wody płodowe.



- Później już nie przyszła - dodała.



Kobieta nie chciała wypowiadać się na temat decyzji dyrektora szpitala o zwolnieniach aż tylu osób.



- Nie mnie oceniać decyzję dyrektora, że zwolnione zostało tyle osób - mówiła, dodając, że ma żal do położnej i do doktor i nie dziwi się, że zostały zwolnione, skoro mają takie podejście do pracy.



W roli świadka zeznawał także jej mąż, potwierdzając wersję wydarzeń przedstawioną przez pacjentkę.



Sąd rozpatrywał także wniosek, złożony przez jednego z pełnomocników powódek o tak zwane „zabezpieczenie”, czyli w tym przypadku wstrzymanie procedur związanych z konkursem na stanowisko oddziałowej argumentując to faktem, że jeżeli wygrają proces, będzie problem z przywróceniem do pracy jego klientki, której miejsce zajmie osoba wyłoniona w konkursie. Chciał, by do czasu rozstrzygnięcia procesu na to stanowisko powołano osobę pełniącą obowiązki. Sąd zdecydował jednak o nie uwzględnieniu wniosku, bowiem, jak tłumaczono, m.in.: nie zostały spełnione wszystkie przesłanki do ustanowienia zabezpieczenia, o które wnioskował pełnomocnik a szpital musi pracować i zapewnić należytą opiekę pacjentkom.



Sąd wyznaczył kolejną rozprawę na 21 lutego br.



(Kas)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uczczono pamięć polskich robotników pomordowanych w czasach PRL

2024-05-02

Uczczono pamięć polskich robotników pomordowanych w czasach PRL

1 maja w Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy w wielu miejscach upamiętniono robotników, którzy przez lata walczyli o godne warunki pracy. Ważną rolę w tym procesie odegrali także robotnicy ze Starachowic, którzy brali udział w protestach w 1956 i 1970 roku, a w 1980 roku w starachowickiej FSC zawiązała się Solidarność. Historia ruchu robotniczego sięga ponad 130 lat wstecz, kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się pierwsze protesty pracowników. 
Zaprzysiężenie prezydenta i ślubowanie radnych. Pierwsza sesja Rady Miejskiej IX kadencji samorządu za nami

2024-05-06

Zaprzysiężenie prezydenta i ślubowanie radnych. Pierwsza sesja Rady Miejskiej IX kadencji samorządu za nami

W sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach w poniedziałek (6 maja) odbyło się uroczyste, inaugurujące posiedzenie Rady Miejskiej. Radni otrzymali akty zaświadczające o ich wyborze i złożyli ślubowanie. Akt wyboru otrzymał również prezydent Starachowic Marek Materek. Dokonano także wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących miejskiego gremium. 

2024-05-05

"Rowerowy Maj" okazją do zdobycia nagród

Starachowice dołączył do uczestników ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”, tj. Gdańska, Lidzbarka, Sopotu, Tarnowskich Gór i Wrocławia. Jak mówi rzecznik magistratu Leszek Kowalski: nasze miasto stawia na rozwój turystyki rowerowej, ale również liczne działania edukacyjne zapewniające bezpieczny przejazd ucznia do szkoły. Podczas akcji uczniowie będą zbierać kilometry i naklejki, które mogą przełożyć się na atrakcyjne nagrody.
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-06

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.