JUŻ W KIOSKU

Były dyrektor w ZEC ma zwrócić pieniądze. Dlaczego?

2022-08-08 13:40:07

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Starachowicach opublikowana została odpowiedź na majową interpelację radnego Sylwestra Kwietnia. Dotyczy ona informacji na temat wynagrodzenia byłego dyrektora ds. komunikacji miejskiej w Zakładzie Energetyki Cieplnej - Komunikacja Miejska. Jak czytamy: Rada Nadzorcza stwierdziła nieprawidłowości w sposobie naliczania wynagrodzenia dyrektora ds. komunikacji miejskiej.

fot. Gazeta Starachowicka

Przypomnijmy, w pierwszej połowie bieżącego roku nastąpiły zmiany personalne w starachowickim ZEC. Prezesem został Piotr Urbanek, powołano również nowego dyrektora ds. komunikacji. Do Starachowic przyjechali oni z Warszawy i obaj już w spółce nie pracują.

Radny Rady Miejskiej Sylwester Kwiecień w maju br. skierował do prezydenta miasta Marka Materka interpelację, w której czytamy:

- W nawiązaniu do otrzymanego listu od pracowników ZEC Komunikacja Miejska w Starachowicach proszę o sprawdzenie, czy opisane w liście przypadki dotyczące podpisywania listy obecności, pomimo nieobecności w pracy przez dyrektora (ds. komunikacji - przy. red.) miały miejsce? 

Prezydenta Starachowic w odpowiedzi poinformował, że zlecił kontrolę w spółce. W połowie lipca br. została opublikowana odpowiedź Elżbiety Śreniawskiej  - przewodniczącej Rady Nadzorczej, dotycząca wyników kontroli.

- Rada Nadzorcza Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach informuje, iż po przeprowadzeniu analizy dokumentacji kadrowo-płacowej dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia Dyrektora ds. Komunikacji Miejskiej, stwierdziła nieprawidłowości w sposobie naliczania wynagrodzenia oraz zobowiązała Zarząd do korekty wynagrodzenia i zwrotu nienależenie przyznanych świadczeń oraz doprowadzenia do sytuacji zgodnej z Układem Zbiorowym i Kodeksem Pracy - czytamy.

Zwróciliśmy się prezesa ZEC Marcina Pochecia z pytaniem, na czym polegały nieprawidłowości, w jaki sposób Zarząd zamierza wyegzekwować nienależnie przyznane świadczenia i jaka to kwota, czy dyrektor nadal świadczy pracę, a jeśli nie, to czy rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron oraz, czy przysługiwała mu odprawa? 

- Nieprawidłowości polegały na niewłaściwym rozliczeniu czasu pracy dyrektora komunikacji poprzez przyjęcie, że wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych, co skutkowało tym, że otrzymał za to dodatkowe wynagrodzenie (wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych). Zarząd Spółki wezwał dyrektora do dobrowolnego zwrotu wypłaconej kwoty - informuje prezes ZEC Komunikacja Miejska, Marcin Pocheć.  - Wynagrodzenie za nadgodziny jest jednym z dodatkowych składników wynagrodzenia pracownika. Wysokość wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste i jest objęte tajemnicą, której pracodawca nie może naruszyć. Na obecnym etapie możemy poinformować, że Zarząd Spółki wezwał dyrektora do dobrowolnego zwrotu wypłaconej kwoty za niewłaściwie naliczoną liczbę 33-ech nadgodzin w okresie zatrudnienia, tj. od 23.02.2022 r. do 15.06.2022 r. Po bezskutecznym terminie wyznaczonym do zwrotu sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego - dodaje. 

Marcin Pocheć informuje również, że były dyrektor ds. komunikacji miejskiej nie jest już zatrudniony w Spółce.

- (...) Zakończenie świadczenia pracy nie nastąpiło za porozumieniem stron. Umowa o pracę została rozwiązana przez Spółkę bez okresu wypowiedzenia. Dyrektorowi nie przysługiwała odprawa - mówi prezes.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.