JUŻ W KIOSKU

Budowa stanęła w miejscu. Co z remontem budynków przy ulicy Widok? 

2022-04-13 09:20:13

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Co z remontem budynków na osiedlu Wzgórze w Starachowicach? Takie pytanie, podczas kolejnej konferencji prasowej z cyklu "Wykolejony ekspres inwestycyjny" zadało Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic. 

źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic

Z końcem bieżącego miesiąca powinien zakończyć się remont trzech kolejnych budynków przy ul. Widok w Starachowicach. Wykonawca przeprowadził część prac rozbiórkowych, a potem... inwestycja stanęła. Powodem, jak informowaliśmy jakiś czas temu, miały być siedliska ptaków. Okazuje się jednak, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pod pewnymi warunkami zgodę na usunięcie gniazd w zamian za montaż odpowiednich budek. Wykonawcy inwestycji wypłacono już około pół miliona złotych, i mimo zgody RDOŚ, remont nie postępuje.

Winą za opóźnienia na kolejnej inwestycji, podczas wtorkowej (12 kwietnia br.) konferencji,  Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic obarczyło prezydenta miasta Marka Materka, a który zajmuje się rozwojem swojego ruchu samorządowego, zamiast nadzorować postęp miejskich inwestycji. 

- Od paru tygodni jesteśmy bombardowani informacjami, że pan prezydent miasta tworzy jakiś ruch, komitet polityczny czy społeczny - powiedział Jarosław Łyczkowski. - Dzisiaj sytuacja jest taka, że są problemy inwestycyjne w mieście. Oczekiwalibyśmy od prezydenta miasta, aby zajął się tymi rzeczami, do których został powołany przez starachowiczan. Nas, jako mieszkańców nie interesuje jego byt polityczny. Prezydent Materek tworzy narrację, iż wszystko, co dobre, to on, natomiast porażka w mieście jest sierotą. Prezydent powinien odpowiadać i za dobre rzeczy, jak również i za porażki - dodał.

Stowarzyszenie zaprezentowało, jak z uwzględnieniem dat wygląda kwestia rewitalizacji budynków przy ulicy Widok. W połowie grudnia 2020 ogłoszono przetarg na wykonanie trzech budynków mieszkalnych.  W kwietniu 2021 roku udzielono zamówienia z terminem wykonania 30 kwietnia 2022 - koszt 5,6 mln złotych. Natomiast, jeśli chodzi o problem z siedliskami ptaków, to już w lipcu 2021 r., RDOŚ wydał zezwolenie na zniszczenie gniazd ptaków. Pierwotnie koszt inwestycji miał wynieść 5,6 mln zł. Obecnie, gmina na cel planuje przeznaczyć 8,6 mln zł.  

- Prace nie posuwają się do przodu i to wszystko w sytuacji, kiedy ceny materiałów budowlanych rosną w zastraszającym tempie. Zrealizowanie prac 9 miesięcy wstecz byłoby o wiele tańsze, niż zrealizowanie tych prac teraz, czy za pół roku. Wszelkie opóźnienia w realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych wiążą się z rosnącymi kosztami, które będzie musiała pokryć gmina Starachowice, czyli mieszkańcy Starachowic - powiedział Sławomir Celebański. - Takich projektów na terenie miasta jest coraz więcej. Są problemy, opóźnienia. Jaki jest sens modernizować budynki za takie pieniądze? Realizacja tego projektu nie gwarantuje szybkiego zakończenia. Czy w ogóle jest szansa na jego dokończenie, biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów budowlanych? Czy nie lepiej przyłożyć się do budowy budynku przy ul. Kościelnej, gdzie zaplanowano 100 mieszkań, zamiast inwestować takie pieniądze dla 30 mieszkań?

- Nasza krytyka nie wynika z tego, że chcemy komuś dopiec czy uparliśmy się, aby pokazać, że ktoś do czegoś się nie nadaje. Głos, który zabieramy w dyskusji związanej z rozwojem naszego miasta, wynika z tego, że nie dopatrujemy się żadnych ruchów naprawczych związanych z rozgrzebanymi inwestycjami. Oczekiwalibyśmy, że pan prezydent zacznie szukać fachowców, ludzi, którzy byliby w stanie zrealizować te inwestycje. Gdzie są radni i jaka jest kontrola Rady Miasta? Czy to jest jedynie klub osób popierających Marka Materka? Czy są świadomi rosnących kosztów? Co z pozostałymi budynkami na osiedlu Wzgórze? Co z dokumentacją, na którą wydano pieniądze, a która zaraz straci ważność? Starachowicki Ekspres Inwestycyjny utknął na ślepym torze - stwierdził Celebański.

Dodał, że w ostatnich tygodniach ekipa Urzędu Miasta wzbogaciła się o fachowców związanych z udzielaniem odpowiedzi i budowaniem wizerunku pana prezydenta, dlatego Stowarzyszenie oczekujemy wyjaśnień w sprawie Osiedla Wzgórze. 

- My jesteśmy pełni obaw i niepokoju, czy się nie poprzestawiały priorytety panu prezydentowi? Czy nie zapomniał o tym, że jest prezydentem Starachowic? - zakończył wypowiedź Sławomir Celebański.

[ZOBACZ KONFERENCJĘ: https://fb.watch/cmrSYCPNSb/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]