JUŻ W KIOSKU

Blask trąbki w Starachowicach

2023-01-12 12:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Połączenie jazzu z klasyką, swingujące rytmy czyli sinusoida niezwykłych, muzycznych uniesień i kompozycji, które porwały starachowickich melomanów. Tak, niedzielny wieczór w towarzystwie Gary'ego Guthmana (8 stycznia) w Sali Olimpia zdecydowanie należał do udanych. 

Koncerty Noworoczne już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, otwierając muzycznie Nowy Rok. Gwiazdą tegorocznego koncertu był Gary Guthman trębacz, muzyk jazzowy i kompozytor.

Koncert, który usłyszeliśmy w Starachowicach -"Swing celebration" -to specjalny program składający hołd wielkim artystom Złotej Ery Swingu przez Gary Guthmana. W programie usłyszeliśmy kilka oryginalnych kompozycji Guthmana utrzymanych w swingowej konwencji. Dzięki mieszance z klasyką koncert mienił się przeróżnymi różnymi inspiracjami jazzu, a utwory sięgały gdzieś dalej, poza horyzont sceny, pozostawiając niebywałą przestrzeń dla myśli i dźwięków.

Gary Guthman występował jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie i Stanach zjednoczonych oraz z takimi gwiazdami, jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka czy zespół Bee Gees. Koncertował jako solista w ponad 200 salach filharmonicznych. Wśród kompozycji orkiestrowych Guthmana są takie utwory jak m.in.: „Mistrz i Małgorzata” na harfę i orkiestrę, „Concerto Romantico” na harfę i orkiestrę, „Koncert na trąbkę i orkiestrę” (2020) oraz „Koncert na flet i orkiestrę" (2021). 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.