JUŻ W KIOSKU

Blask trąbki w Starachowicach

2023-01-12 12:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Połączenie jazzu z klasyką, swingujące rytmy czyli sinusoida niezwykłych, muzycznych uniesień i kompozycji, które porwały starachowickich melomanów. Tak, niedzielny wieczór w towarzystwie Gary'ego Guthmana (8 stycznia) w Sali Olimpia zdecydowanie należał do udanych. 

Koncerty Noworoczne już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, otwierając muzycznie Nowy Rok. Gwiazdą tegorocznego koncertu był Gary Guthman trębacz, muzyk jazzowy i kompozytor.

Koncert, który usłyszeliśmy w Starachowicach -"Swing celebration" -to specjalny program składający hołd wielkim artystom Złotej Ery Swingu przez Gary Guthmana. W programie usłyszeliśmy kilka oryginalnych kompozycji Guthmana utrzymanych w swingowej konwencji. Dzięki mieszance z klasyką koncert mienił się przeróżnymi różnymi inspiracjami jazzu, a utwory sięgały gdzieś dalej, poza horyzont sceny, pozostawiając niebywałą przestrzeń dla myśli i dźwięków.

Gary Guthman występował jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie i Stanach zjednoczonych oraz z takimi gwiazdami, jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka czy zespół Bee Gees. Koncertował jako solista w ponad 200 salach filharmonicznych. Wśród kompozycji orkiestrowych Guthmana są takie utwory jak m.in.: „Mistrz i Małgorzata” na harfę i orkiestrę, „Concerto Romantico” na harfę i orkiestrę, „Koncert na trąbkę i orkiestrę” (2020) oraz „Koncert na flet i orkiestrę" (2021). 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.
Przed nami Noc Muzeów

2023-05-13

Przed nami Noc Muzeów

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, jedyna okazja gdy  muzea, galerie sztuki, domy kultury udostępniają swoje zbiory w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. W Polsce odbędzie się już dwudziesty raz. 
Urodzinowo, kolorowo i uroczyście

2023-05-13

Urodzinowo, kolorowo i uroczyście

- Drodzy Seniorzy z Klubu Seniora „Niezapominajka ”życzę Wam kolejnych aktywnych lat w nieustającym zdrowiu. Zarażajcie nas dalej swoim uśmiechem i energią - mówił prezydent Marek Materek do starachowickich Niezapominajek i nie bez powodu. Za nimi 5. urodziny. 
Autobus z atrakcjami

2023-05-12

Autobus z atrakcjami

Słuchawki w uszach, rozmowa ze współpasażerami, a może pogrążanie się we własnych myślach? Zapomnijcie o tym. Teraz w starachowickiej komunikacji miejskiej usłyszycie fragmenty powieści, poezje i felietony. To miejska akcja promująca literaturę. 
Wędruj z seniorami starachowickimi szlakami

2023-05-11

Wędruj z seniorami starachowickimi szlakami

Nie macie planów na najbliższy piątek? Podpowiadamy zatem, że sluchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają dla Was prawdziwą petardę..