JUŻ W KIOSKU

Barwy i zapachy

2023-09-02 09:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Pochodząca z naszego miasta Marta Piwnik od ponad 20 lat mieszka i realizuje się zawodowo w Niemczech. Pracuje w biurze, ale jej zamiłowanie do sztuki i psychologii przekłada się też na inną działalność. Jaką? O tym opowiada w udzielonym nam wywiadzie.   

fot. nadesłana

 Jakie są Pani związki ze Starachowicami?

- Starachowice to moje rodzinne miasto. Urodziłam i wychowałam się w nim.

- Kiedy Pani wyjechała z tego miasta? W jakich okolicznościach zamieszkała Pani w Niemczech?

-  Ze Starachowic wyjechałam w 2000 roku, po maturze w celu głębszej nauki języka niemieckiego i (jak na tamte czasy) poprawy warunków życia. Zbieg okoliczności spowodował, iż przez pierwsze 20 lat zdobywałam doświadczenie zawodowe, pracowałam i studiowałam zaocznie w południowych Niemczech. Obecnie mieszkam w północnych Niemczech i planuję w najbliżej przyszłości powrócić do mojej ulubionej Bawarii.

- Czym się obecnie Pani zajmuje? Na Pani stronie internetowej można przeczytać m.in. o terapii zapachami, kamieniami szlachetnymi i terapii przez sztukę. Ale prezentuje też Pani dzieła plastyczne. Proszę opowiedzieć o tej działalności.

- Na co dzień wykonuje pracę biurową. Dodatkowo i z zamiłowania do sztuki oraz psychologii prowadzę kursy plastyczne mające na celu rozbudzić kreatywność i samoświadomość. Kursy te pozwalają odkryć metody artystyczne, które nas najlepiej wyrażają, nasze ukryte potrzeby i potencjały. Nadają naszym emocją twórczy wyraz, dzięki czemu zyskujemy lepsze samopoczucie i pewność siebie. Poprzez różne ćwiczenia wspomagające wszystkie zmysły jak i poprzez zastosowanie różnych technik artystycznych, takich jak rysunek, malarstwo, garncarstwo, czy też same kreślenie albo pisanie. Terapia sztuką to m.in. skupienie się na doświadczeniach zmysłowych i emocjonalnych w trakcie kreatywnego procesu. Dzięki czemu zyskujemy większą świadomość chwili. Myślenie, działanie i bycie harmonijnie się uzupełniają. Czasami zdarza się, że natrafimy na swego rodzaju wewnętrzną blokadę i nie jesteśmy w stanie tworzyć kreatywnie. Nie możemy się koncentrować i nasza motywacja spada. W tym przypadku możemy skorzystać z mocy terapii zapachami i kamieniami szlachetnymi. Niektóre zapachy i kamienie szlachetne stymulują kreatywność i pomagają się skoncentrować. Poprzez regularne korzystanie z 100% czystych olejków eterycznych i odpowiednich kamieni szlachetnych możemy uruchomić mechanizm "bodźca i reakcji", dzięki któremu nasz mózg skojarzy wybrany zapach i/lub kamień szlachetny z kreatywnym aktem i pracą twórczą. Na mojej stronie internetowej prezentuję też swoje dzieła plastyczne.

Rozmawiała Iwona Bryła 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość do książek i dziecięcych czytelników

2024-05-17

Miłość do książek i dziecięcych czytelników

Uśmiechnięta, energiczna, zakochana równie mocno w książkach co w spotkaniach z małymi czytelnikami, dla których prowadzi literackie zajęcia w kierowanej przez siebie filii "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Pomysłowość i zaangażowanie Magdaleny Mroczek zostało docenione tytułem "Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023", przyznanym w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji.