JUŻ W KIOSKU

Barwy i zapachy

2023-09-02 09:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Pochodząca z naszego miasta Marta Piwnik od ponad 20 lat mieszka i realizuje się zawodowo w Niemczech. Pracuje w biurze, ale jej zamiłowanie do sztuki i psychologii przekłada się też na inną działalność. Jaką? O tym opowiada w udzielonym nam wywiadzie.   

fot. nadesłana

 Jakie są Pani związki ze Starachowicami?

- Starachowice to moje rodzinne miasto. Urodziłam i wychowałam się w nim.

- Kiedy Pani wyjechała z tego miasta? W jakich okolicznościach zamieszkała Pani w Niemczech?

-  Ze Starachowic wyjechałam w 2000 roku, po maturze w celu głębszej nauki języka niemieckiego i (jak na tamte czasy) poprawy warunków życia. Zbieg okoliczności spowodował, iż przez pierwsze 20 lat zdobywałam doświadczenie zawodowe, pracowałam i studiowałam zaocznie w południowych Niemczech. Obecnie mieszkam w północnych Niemczech i planuję w najbliżej przyszłości powrócić do mojej ulubionej Bawarii.

- Czym się obecnie Pani zajmuje? Na Pani stronie internetowej można przeczytać m.in. o terapii zapachami, kamieniami szlachetnymi i terapii przez sztukę. Ale prezentuje też Pani dzieła plastyczne. Proszę opowiedzieć o tej działalności.

- Na co dzień wykonuje pracę biurową. Dodatkowo i z zamiłowania do sztuki oraz psychologii prowadzę kursy plastyczne mające na celu rozbudzić kreatywność i samoświadomość. Kursy te pozwalają odkryć metody artystyczne, które nas najlepiej wyrażają, nasze ukryte potrzeby i potencjały. Nadają naszym emocją twórczy wyraz, dzięki czemu zyskujemy lepsze samopoczucie i pewność siebie. Poprzez różne ćwiczenia wspomagające wszystkie zmysły jak i poprzez zastosowanie różnych technik artystycznych, takich jak rysunek, malarstwo, garncarstwo, czy też same kreślenie albo pisanie. Terapia sztuką to m.in. skupienie się na doświadczeniach zmysłowych i emocjonalnych w trakcie kreatywnego procesu. Dzięki czemu zyskujemy większą świadomość chwili. Myślenie, działanie i bycie harmonijnie się uzupełniają. Czasami zdarza się, że natrafimy na swego rodzaju wewnętrzną blokadę i nie jesteśmy w stanie tworzyć kreatywnie. Nie możemy się koncentrować i nasza motywacja spada. W tym przypadku możemy skorzystać z mocy terapii zapachami i kamieniami szlachetnymi. Niektóre zapachy i kamienie szlachetne stymulują kreatywność i pomagają się skoncentrować. Poprzez regularne korzystanie z 100% czystych olejków eterycznych i odpowiednich kamieni szlachetnych możemy uruchomić mechanizm "bodźca i reakcji", dzięki któremu nasz mózg skojarzy wybrany zapach i/lub kamień szlachetny z kreatywnym aktem i pracą twórczą. Na mojej stronie internetowej prezentuję też swoje dzieła plastyczne.

Rozmawiała Iwona Bryła 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-21

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon". 
Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15

Przechowalnie lokalnej historii

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    
Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

2023-09-14

Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

Jak budowano chaty, czym pracowano w polu i w domu, co jedzono, jak spędzano wolny czas, jak zarabiano na życie? Jednym słowem, jak wyglądała codzienność dawnej świętokrzyskiej wsi? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego 14 września br. przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

2023-09-13

W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

Stowarzyszenie Promocji Talentów oraz Park Kultury w Starachowicach zapraszają do udziału w II Przeglądzie Fotografii Wernakularnej zatytułowanym “Spotkania rodzinne”. Konkurs potrwa do 5 października. 
Obchody Dnia Sybiraka

2023-09-11

Obchody Dnia Sybiraka

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 84 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 września.

2023-09-11

"Kije na 2 mile"

Prezydent Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Międzyszkolny Oddział PTTK oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na marsz Nordic Walking  „Kije na 2 mile”- SPACER & MARSZ, organizowany w ramach obchodów 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika. Wydarzenie odbędzie się 17 września i rozpocznie nad zalewem Pasternik.   
„Plon niesiemy, plon”

2023-09-12

„Plon niesiemy, plon”

Z okazji jubileuszu 35-lecia Chór Kameralny Concentus w Starachowicach nawiązał współpracę z Zespołem Folklorystyczno-Obrzędowym Sołtyski z Pawłowa. Kontynuacją tych działań jest koncert pod tytułem „Plon niesiemy, plon”, który odbędzie się 15 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach, ul. Wojska Polskiego 9.