JUŻ W KIOSKU

„Bajka na szlaku” – prapremiera

2022-10-24 10:11:58

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To był cudowny wieczór. Prapremiera „Bajki na szlaku” zgromadziła prawdziwie tłumy. Na widowni zasiedli starachowiczanie w każdym wieku. A aktorzy zagrali rewelacyjnie. Było wyjątkowo i międzypokoleniowo.

Zdjęcdia autorstwa Katarzyny Gritzmann

  Wystawiana  „Bajka  na szlaku” to przedstawienie  z ogromną dawką humoru, gdzie  rzeczywistość miesza się fantazją. Bajka dla dzieci i dorosłych, przygotowana przez mieszkańców dla mieszkańców.
 Akcja bajki przenosi widzów do świętokrzyskiej puszczy, gdzie na szlaku gubi się dwoje uczniów Ola i Kuba, uczestnicy szkolnej wycieczki. I wtedy rozpoczyna się prawdziwa przygoda, bo ta puszcza jest inna,   dziwna,   a   na   szlaku   można   spotkać   np.   sprzedawcę   kokosów,   czarownicę   z   odkurzaczem   i pełnego rozterek Stefana Żeromskiego.
Nasi bohaterowie przeżywają tu m.in. starcie z agresywnymi wiewiórkami, godzą skłóconych krasnali i  prawie   adoptują   kompsognata.   Podczas   swej   wycieczki   spotykają   również   piękne  i  roztańczone Driady oraz trzy, chore i obolałe wilki.  To niebywałe, ale udaje im się także wyprowadzić z równowagi najmądrzejszą z mądrych, wszechwiedzącą Lamę Alpakę....
 A może to wszystko wcale się nie zdarzyło, może to tylko był sen... Sen na szlaku?
 Autorami prezentowanej bajki są  Bogumiła  i Kacper Celuch.  A  aktorzy  wcielający  się  w bajkowe postacie to m.in. uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów artystycznych. Rewelacyjna młodzież ze starachowickich  szkół,  kochani i niezastąpieni seniorzy  oraz osoby, które  pomimo codziennych aktywności zawodowych znaleźli czas i zaangażowali się w przygotowanie spektaklu.
Kolejne spektakle „Bajka na szlaku” odbędą się we wtorek 25 października, zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 1 oraz w środę 26 października, do Szkoły Podstawowej nr 10, godz. 18.00.  Projekt   realizowany   jest   dzięki   dofinansowaniu   z   Narodowego   Centrum   Kultury:   Kultura   – Interwencje. Edycja 2022.
W   spektaklu   wystąpili:     Weronika   Nowak   i   Bartek   Kołacz,   Jacek   Tarnowski,   Jolanta     Wiśniewska Aleksandra Piotrowska, Karolina Podgórska,   Adam Gozdur,   Bartosz Bochniak, Karol Cygan, Ilona Traczyk,   Iwona   Dziubińska   Czerko,   Zofia   Witkowska,     Barbara   Łoginow,   Ina,   Antek   i   Weniamin Mekheda, Piotr Majcher, Monika Kowalczyk – Kogut,  Krzysztof Karpik, Agnieszka  Polak, Katarzyna Zarychta,   Nikola   Kiepas,   Julia   Kiljan,   Natalia   Kałuziak,   Malwina   Glanowska,   Natalia,   Kuśnierek, Aleksandra   Jurkowska,   Magdalena   Jagiełło,   Amelia   Kozdęba,   Laura   Niewczas,   Aleksandra   Racka, Wiktoria   Pocheć,   Maja   Bębenek,   Aleksandra   Cygan,   Wiktoria   Pałka,   Oliwia   Rękawik,   Patrycja Stanicka, Aleksandra Konarska, Katarzyna Rakowska, Lena Szwed, Magdalena Robaczewska i Piotr Czuba.
Scenariusz: Bogusława i Kacper Celuch
Reżyseria: Agnieszka Lasek - Piwarska
Choreografie: Alicja Andrzykowska i Julia Ostatek
Oprawa plastyczna: Małgorzata Drela
Kostiumy: Małgorzata Drela, Henryka Stokowiec, Pracownia Strojów Tanecznych „Aida”
Światło: Aleksander Religa
Dźwięki: Marcin Gęborek
Koordynacja projektu: Iwona Tamiołło

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.