JUŻ W KIOSKU

Akcja "Maluchy na brzuchy" w starachowickim szpitalu ze złotym medalem

2023-09-06 07:53:45

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej po raz kolejny został liderem ogólnopolskiego rankingu organizowanego przez Fundację "Rodzić po Ludzku"  w zakresie opieki okołoporodowej. Tym razem zajął pierwsze miejsce w jedynym w Polsce plebiscycie #MaluchyNaBrzuchy. Akcja poświęcona jest ocenie przestrzegania nieprzerwanego dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry” tuż po porodzie.

fot. pixabay.com

Załoga Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego z Salą Porodową oraz Neonatologicznego przykłada szczególną wagę do tworzenia więzi i bliskości matki z dzieckiem od pierwszych chwil jego życia. Kontakt „skóra do skóry” jest prowadzony nie tylko po porodzie siłami natury, ale także po cięciu cesarskim. Możliwość kangurowania mają również ojcowie. Starania zespołu w tym zakresie zostały już docenione przyznaniem w 2022 roku Certyfikatu „Szpital Przyjazny Kangurom”, jako jedynemu Szpitalowi w województwie świętokrzyskim. Teraz dołącza kolejny Certyfikat - Złoty medal w rankingu „Maluchy na Brzuchy 2023”.

Do pozytywnych skutków kontaktu „skóra do skóry” należy przede wszystkim tworzenie rodzicielstwa bliskości. „Kangurowanie” ma wpływ na stabilizację gospodarki hormonalnej dziecka i matki - zmniejsza poziom stresu i hormonów stresu, przeciwdziała depresji poporodowej i wspiera karmienie piersią. Ponadto stabilizuje temperaturę ciała noworodka oraz przyczynia się do budowania odporności poprzez „zasiedlenie” go bakteriami ze skóry matki.

 - Starachowicka praktyka wynika z konsekwentnego realizowania standardów opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia*. To zasługa nie tylko załogi, która zachęca matki i ojców do bezpośredniego kontaktu z noworodkiem niezależnie od rodzaju porodu, ale przede wszystkim kobiet, które pozytywnie oceniły nasz podmiot leczniczy - informuje rzecznik starachowickiej lecznicy, Małgorzata Kałuża.

Ranking #MaluchyNaBrzuchy powstaje na bazie odpowiedzi udzielanych przez kobiety w ankiecie „Głos matek” (z lat 2021 – 2023 zebranych w sierpniu 2023 roku). Jest ona dostępna na portalu gdzierodzic.info prowadzonym przez Fundację Rodzić po Ludzku, w którym Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach również góruje w rankingu szpitali, zajmując pierwsze miejsce.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.