JUŻ W KIOSKU

„A to Polska właśnie!” - obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 9

2021-11-16 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

103 rocznica odzyskania niepodległości – ponownie, jak ta sprzed roku- została przyćmiona przez epidemię, ale dowodem niezłomności Polaków jest fakt, iż w każdej sytuacji potrafią się odnaleźć i zamanifestować swoje przywiązanie do wartości.

fot. SP 9

Przystępując do realizacji projektu edukacyjnego pt.: „Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 9”, społeczność „Dziewiątki” nie przypuszczała, że - tak jak przed rokiem - pandemia zmusi wszystkich do pracy zdalnej. Jednak działania zaproponowane przez autorów projektu (Małgorzatę Grudniewską i Krzysztofa Wójcika) zakładały możliwość realizacji zadań za pośrednictwem Internetu, więc wszystkie udało się zrealizować, mimo iż od 8 listopada życie szkoły przeniosło się znów do sieci. Dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli była to świetna sposobność do rozwoju kreatywności oraz okazania, że patriotyzm nie jest tylko szumnym hasłem, ale ma wymiar bardzo ludzki i bliski każdemu. Pośród wielu działań najbardziej angażującym okazał się pomysł wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym organizowanym przez portal edukacyjny dyktanda.pl. Skierowany do wszystkich grup wiekowych stanowił nie tylko wyraz szacunku do języka ojczystego, ale również pozwolił na pokazanie, że dla każdego ważny jest drugi człowiek. Ideą tego działania było bowiem wsparcie celu społecznego, który organizatorzy pozwolili wskazać samodzielnie uczestnikom. Dla „Dziewiątki” tym celem stała się pomoc w zorganizowaniu ekologicznej „Zielonej pracowni”, która służyć będzie wszystkim pasjonatom biologii i geografii w szkole. Jak liczny będzie udział dzieci, młodzieży i pracowników szkoły w dyktandzie oraz który wskazany cel społeczny zwycięży- okaże się później. Mocy integrowania społeczności wokół szczytnych celów nie sposób nie doceniać.

Innymi punktami realizacji edukacyjnego przedsięwzięcia czczącego dzień 11 listopada były także przeprowadzone w całej szkole lekcje o tematyce patriotycznej, bazujące na zaproponowanych przez organizatorów prezentacjach multimedialnych dostępnych na stronach internetowych. Poza informacjami historycznymi, które pozwoliły lepiej zrozumieć ważność tego dnia, wszyscy mogli wspólnie pośpiewać piosenki legionowe, a także poznać gry i zabawy z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Te powroty do chwil euforii, która ogarnęła Polaków po roku 1918, podkreśliła również szkolna wystawa plastyczna „Mamy Niepodległą!” wykonana przez Andrzeja Drożdża. Wyeksponowane na niej retro kartki pocztowe, których motywem przewodnim były barwy narodowe, symbole patriotyczne oraz postać Józefa Piłsudskiego cieszyły oczy uczniów już od początku listopada. Okazała dekoracja okolicznościowa na szkolnym holu, której motywem przewodnim były barwy narodowe oraz kotyliony, przygotowana przez Małgorzatę Skorek, skupiała uwagę wszystkich znajdujących się w szkole uczniów, pracowników i rodziców.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie pisali tekst zaproponowany przez organizatorów IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Treści patriotyczne w nim zawarte, a także dbałość o poprawność ortograficzną, stały się w SP 9 udziałem wszystkich uczniów, a nie tylko – jak zamierzali organizatorzy- wybranych spośród uczestniczących w dyktandzie przedstawicieli zgłoszonych do konkursu szkół. Niestety, nie udało się w pełni przeprowadzić działania jakim było wykonanie zdjęć klasowych uczniów ubranych w barwy narodowe. Jednak dzięki aplikacji Teams wielu uczniów przesłało swoje fotografie, na których z dumą pokazują swój patriotyzm zamanifestowany narodowym strojem. W klasie I c, IV a, IV b, IV c i V a udało się połączyć odrębne zdjęcia w całość poprzez formę kolażu. Dla uczniów tych klas apel o takie uczczenie święta okazał się zobowiązujący, za co wielkie uznanie należy okazać również wychowawczyniom tych klas, którymi są: Agnieszka Gała (I c), p. Iwona Lipińska (IV a), Małgorzata Niwicka (IV b). Elżbieta Synowiec (IV c) i Agnieszka Słowik (V a). Jak więc widać, mimo iż życie przeniosło się ze szkolnych sal i korytarzy do sieci internetowej, to również tam można stworzyć przestrzeń, która pomaga w kultywowaniu narodowych tradycji. Organizatorzy projektu dziękują wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy wzięli udział w realizowaniu zadań projektu. Po raz kolejny zobaczyliśmy jak wiele nas łączy i jak wspaniałe uczucia towarzyszą akcji o patriotycznym zabarwieniu.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O grudniu

2021-12-07

O grudniu

Od grudy pochodzi, co zresztą nie dziwi. W końcu gruda zamarzniętą ziemię oznacza, o to zimą nietrudno. Ale czy tylko? Zapraszamy na kilka słów o grudniu.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

2021-12-07

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem – prozaikiem, autorem opowiadań i powieści - 9 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5..  
Dziś pizza dla Patryka

2021-12-07

Dziś pizza dla Patryka

Dziś wszystkich chętnych zapraszamy do składania zamówień w Pizzeria/ Restauracja Balbinka.
Mikołaj odwiedził chore dzieci

2021-12-06

Mikołaj odwiedził chore dzieci

Nie lada niespodzianka czekała w minioną niedzielę na dzieciaki, przebywające w starachowickim szpitalu. Odwiedził je bowiem Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką.
10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

2021-12-05

10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

Ruszył termin nadsyłania swoich wykonań kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w ramach 10 Ogólnopolskiego Festiwalu organizowanego przez Park Kultury w Starachowicach. Festiwal ma formułę konkursu wokalnego dla solistów amatorów. Dla jego laureatów przewidziane zostały nagrody pieniężne i upominki. Zgłoszenia należy nadsyłać to 31 grudnia 2021 roku.
Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

2021-12-05

Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

Listopad w starachowickim Ośrodku Szkolno Wychowawczym przebiegał intensywnie, podopieczni placówki brali udział w zajęciach kulturalnych, sportowych, znaleźli także czas na relaks.
Z okazji Barbórki...

2021-12-04

Z okazji Barbórki...

Pamiętając o góniczych tradycjach naszego pięknego miasteczka przywołajmy dziś postacie Tych, którzy cężko pracowali na rzecz dzisiejszych Starachowic.
Spowiedź niedokończona...

2021-12-04

Spowiedź niedokończona...

To malutka, pięknie wydana książeczka L. Wiśniewskiego, z króciutkimi opowiadaniami. 
„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04

„Wiarusy” w Hrubieszowie

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.