JUŻ W KIOSKU

„A to Polska właśnie!” - obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 9

2021-11-16 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

103 rocznica odzyskania niepodległości – ponownie, jak ta sprzed roku- została przyćmiona przez epidemię, ale dowodem niezłomności Polaków jest fakt, iż w każdej sytuacji potrafią się odnaleźć i zamanifestować swoje przywiązanie do wartości.

fot. SP 9

Przystępując do realizacji projektu edukacyjnego pt.: „Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 9”, społeczność „Dziewiątki” nie przypuszczała, że - tak jak przed rokiem - pandemia zmusi wszystkich do pracy zdalnej. Jednak działania zaproponowane przez autorów projektu (Małgorzatę Grudniewską i Krzysztofa Wójcika) zakładały możliwość realizacji zadań za pośrednictwem Internetu, więc wszystkie udało się zrealizować, mimo iż od 8 listopada życie szkoły przeniosło się znów do sieci. Dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli była to świetna sposobność do rozwoju kreatywności oraz okazania, że patriotyzm nie jest tylko szumnym hasłem, ale ma wymiar bardzo ludzki i bliski każdemu. Pośród wielu działań najbardziej angażującym okazał się pomysł wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym organizowanym przez portal edukacyjny dyktanda.pl. Skierowany do wszystkich grup wiekowych stanowił nie tylko wyraz szacunku do języka ojczystego, ale również pozwolił na pokazanie, że dla każdego ważny jest drugi człowiek. Ideą tego działania było bowiem wsparcie celu społecznego, który organizatorzy pozwolili wskazać samodzielnie uczestnikom. Dla „Dziewiątki” tym celem stała się pomoc w zorganizowaniu ekologicznej „Zielonej pracowni”, która służyć będzie wszystkim pasjonatom biologii i geografii w szkole. Jak liczny będzie udział dzieci, młodzieży i pracowników szkoły w dyktandzie oraz który wskazany cel społeczny zwycięży- okaże się później. Mocy integrowania społeczności wokół szczytnych celów nie sposób nie doceniać.

Innymi punktami realizacji edukacyjnego przedsięwzięcia czczącego dzień 11 listopada były także przeprowadzone w całej szkole lekcje o tematyce patriotycznej, bazujące na zaproponowanych przez organizatorów prezentacjach multimedialnych dostępnych na stronach internetowych. Poza informacjami historycznymi, które pozwoliły lepiej zrozumieć ważność tego dnia, wszyscy mogli wspólnie pośpiewać piosenki legionowe, a także poznać gry i zabawy z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Te powroty do chwil euforii, która ogarnęła Polaków po roku 1918, podkreśliła również szkolna wystawa plastyczna „Mamy Niepodległą!” wykonana przez Andrzeja Drożdża. Wyeksponowane na niej retro kartki pocztowe, których motywem przewodnim były barwy narodowe, symbole patriotyczne oraz postać Józefa Piłsudskiego cieszyły oczy uczniów już od początku listopada. Okazała dekoracja okolicznościowa na szkolnym holu, której motywem przewodnim były barwy narodowe oraz kotyliony, przygotowana przez Małgorzatę Skorek, skupiała uwagę wszystkich znajdujących się w szkole uczniów, pracowników i rodziców.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie pisali tekst zaproponowany przez organizatorów IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Treści patriotyczne w nim zawarte, a także dbałość o poprawność ortograficzną, stały się w SP 9 udziałem wszystkich uczniów, a nie tylko – jak zamierzali organizatorzy- wybranych spośród uczestniczących w dyktandzie przedstawicieli zgłoszonych do konkursu szkół. Niestety, nie udało się w pełni przeprowadzić działania jakim było wykonanie zdjęć klasowych uczniów ubranych w barwy narodowe. Jednak dzięki aplikacji Teams wielu uczniów przesłało swoje fotografie, na których z dumą pokazują swój patriotyzm zamanifestowany narodowym strojem. W klasie I c, IV a, IV b, IV c i V a udało się połączyć odrębne zdjęcia w całość poprzez formę kolażu. Dla uczniów tych klas apel o takie uczczenie święta okazał się zobowiązujący, za co wielkie uznanie należy okazać również wychowawczyniom tych klas, którymi są: Agnieszka Gała (I c), p. Iwona Lipińska (IV a), Małgorzata Niwicka (IV b). Elżbieta Synowiec (IV c) i Agnieszka Słowik (V a). Jak więc widać, mimo iż życie przeniosło się ze szkolnych sal i korytarzy do sieci internetowej, to również tam można stworzyć przestrzeń, która pomaga w kultywowaniu narodowych tradycji. Organizatorzy projektu dziękują wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy wzięli udział w realizowaniu zadań projektu. Po raz kolejny zobaczyliśmy jak wiele nas łączy i jak wspaniałe uczucia towarzyszą akcji o patriotycznym zabarwieniu.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"