JUŻ W KIOSKU

"30 lat minęło" - felieton Michała Walendzika

2021-08-24 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tak się składa, że w polskiej historii miesiąc sierpień odgrywa szczególną rolę. To właśnie wtedy miała miejsce Bitwa Warszawska, której rezultat zdecydowanie przyczynił się do naszego zwycięstwa w wojnie polsko-sowieckiej i ostatecznie przypieczętował niepodległość II Rzeczypospolitej. Sierpień to również niespokojny okres w 1939 r., gdy w powietrzu wyczuwało się klimat potęgowania militarnych napięć. To także moment wielkiego zrywu warszawskiego z 1944 r., kiedy młodzi mieszkańcy stolicy w roli gospodarza swojego miasta chcieli przywitać Armię Czerwoną, lecz nie sprostali niemieckiemu najeźdźcy. W sierpniowe dążenia do wolności wpisał się też rok 1980, kiedy niepokoje społeczne i rozmowy z ówczesną władzą doprowadziły do powstania „Solidarności”.

fot. archiwum prywatne

Nieco w cieniu tych wielkich wydarzeń z historii naszej ojczyzny, które miały miejsce w XX wieku, znalazło się wielkie spotkanie młodzieży na Jasnej Górze w połowie sierpnia 1991 r. Po raz pierwszy po upadku żelaznej kurtyny (choć Związek Radziecki formalnie nadal jeszcze istniał), młodzi ludzie ze wschodu i zachodu mieli możliwość nawiązania swobodnego kontaktu w wolnym kraju. Choć była to przede wszystkim religijna celebracja, to jednak wydarzenie niosło ze sobą również aspekt społeczny i polityczny.

Na Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. do Częstochowy przyjechały również osoby niewierzące lub innego wyznania niż rzymsko-katolickie. Część z nich w ogóle nie wiedziała, w jakim charakterze znaleźli się na Jasnej Górze. Zapewne ich celem było to, aby „wyrwać” się z radzieckiej strefy wpływów i zobaczyć wolny kraj, w którym można mówić i myśleć, to co się uważa. Co ciekawe, według jednego z organizatorów tego wydarzenia, obywatele ZSRR (dzięki decyzji tamtejszego premiera) nie potrzebowali żadnych wiz na podróż do Polski, a jedynie zaświadczenia ze swojej parafii. Największą jednak zasługą tego spotkania z 1991 r. było to, że po raz pierwszy po przełomie lat 1989/1990 zainteresowano się losem młodych ludzi w tej nowej rzeczywistości. Przy czym nie zrobiono tego w sposób zinstytucjonalizowano, jak prawie wszystko, co działo się pod auspicjami państwa w okresie komunizmu. Tutaj zainteresowano się przede wszystkim młodymi ludźmi przez pryzmat człowieka, przed którym wiele wyzwań, decyzji i całe dorosłe życie.

Czy dziś nie powracamy – świadomie lub nie – właśnie do takiej formalnej współpracy z młodzieżą? Czy nie mnożymy różnych organizacji, które pozwalają na pozyskiwanie środków finansowych na zagospodarowanie czasu młodych ludzi zamiast po prostu z nimi porozmawiać, spotkać się, wysłuchać? Czasami łatwo w tym wszystkim zgubić zwykłego człowieka.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..