JUŻ W KIOSKU

"30 lat minęło" - felieton Michała Walendzika

2021-08-24 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tak się składa, że w polskiej historii miesiąc sierpień odgrywa szczególną rolę. To właśnie wtedy miała miejsce Bitwa Warszawska, której rezultat zdecydowanie przyczynił się do naszego zwycięstwa w wojnie polsko-sowieckiej i ostatecznie przypieczętował niepodległość II Rzeczypospolitej. Sierpień to również niespokojny okres w 1939 r., gdy w powietrzu wyczuwało się klimat potęgowania militarnych napięć. To także moment wielkiego zrywu warszawskiego z 1944 r., kiedy młodzi mieszkańcy stolicy w roli gospodarza swojego miasta chcieli przywitać Armię Czerwoną, lecz nie sprostali niemieckiemu najeźdźcy. W sierpniowe dążenia do wolności wpisał się też rok 1980, kiedy niepokoje społeczne i rozmowy z ówczesną władzą doprowadziły do powstania „Solidarności”.

fot. archiwum prywatne

Nieco w cieniu tych wielkich wydarzeń z historii naszej ojczyzny, które miały miejsce w XX wieku, znalazło się wielkie spotkanie młodzieży na Jasnej Górze w połowie sierpnia 1991 r. Po raz pierwszy po upadku żelaznej kurtyny (choć Związek Radziecki formalnie nadal jeszcze istniał), młodzi ludzie ze wschodu i zachodu mieli możliwość nawiązania swobodnego kontaktu w wolnym kraju. Choć była to przede wszystkim religijna celebracja, to jednak wydarzenie niosło ze sobą również aspekt społeczny i polityczny.

Na Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. do Częstochowy przyjechały również osoby niewierzące lub innego wyznania niż rzymsko-katolickie. Część z nich w ogóle nie wiedziała, w jakim charakterze znaleźli się na Jasnej Górze. Zapewne ich celem było to, aby „wyrwać” się z radzieckiej strefy wpływów i zobaczyć wolny kraj, w którym można mówić i myśleć, to co się uważa. Co ciekawe, według jednego z organizatorów tego wydarzenia, obywatele ZSRR (dzięki decyzji tamtejszego premiera) nie potrzebowali żadnych wiz na podróż do Polski, a jedynie zaświadczenia ze swojej parafii. Największą jednak zasługą tego spotkania z 1991 r. było to, że po raz pierwszy po przełomie lat 1989/1990 zainteresowano się losem młodych ludzi w tej nowej rzeczywistości. Przy czym nie zrobiono tego w sposób zinstytucjonalizowano, jak prawie wszystko, co działo się pod auspicjami państwa w okresie komunizmu. Tutaj zainteresowano się przede wszystkim młodymi ludźmi przez pryzmat człowieka, przed którym wiele wyzwań, decyzji i całe dorosłe życie.

Czy dziś nie powracamy – świadomie lub nie – właśnie do takiej formalnej współpracy z młodzieżą? Czy nie mnożymy różnych organizacji, które pozwalają na pozyskiwanie środków finansowych na zagospodarowanie czasu młodych ludzi zamiast po prostu z nimi porozmawiać, spotkać się, wysłuchać? Czasami łatwo w tym wszystkim zgubić zwykłego człowieka.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.