Ocena:
4.5/5 | 2 głosów
Cała Polska w minioną sobotę, czyli 9 września br. przewracała kartki, lub słuchała "Nad Niemnem"- najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej w ramach akcji "Narodowe Czytanie". A w Starachowicach głośną lekturę tego dzieła przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna z czynnym udziałem licealistów.
fot. Gazeta Starachowicka
"Narodowe Czytanie" to akcja wymyślona przez Agnieszkę Celedę, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP, w czasie gdy funkcję tę sprawował Bronisław Komorowski. Po raz pierwszy zorganizowana została w 2012 roku pod jego patronatem i odtąd jest powtarzana co roku. Tradycją stało się też, że opiekę nad wydarzeniem roztacza aktualnie urzędujący Prezydent RP. Celem akcji jest promowanie najważniejszych dzieł literatury polskiej poprzez ich publiczne czytanie w wielu miejscach naszego kraju. W ten sposób począwszy od 2012 roku Polacy przypomnieli sobie: "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego," Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, nowele Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza i wreszcie w tym roku "Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To powieść będąca jednym ze sztandarowych przykładów polskiego pozytywizmu. Autorka poprzez losy głównych bohaterów - przedstawicieli rodzin Bohatyrowiczów i Korczyńskich stworzyła obraz społeczeństwa polskiego lat 80- tych XIX wieku żyjącego pod zaborem rosyjskim, w którym wciąż pielęgnowana jest pamięć o powstaniu styczniowym. W Starachowicach karty tego dzieła ożywili publiczną lekturą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, a słuchały ich osoby zgromadzone w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wśród nich była m.in. wiceprezydent miasta Elżbieta Gralec, która zainaugurowała spotkanie odczytaniem okolicznościowego listu od patronów akcji- Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki. Młodzi lektorzy wystąpili w odpowiednich strojach użyczonych przez firmę Agnieszki Sarzyńskiej.
iwo

2023-09-26
Film pod chmurką
Kolejny seans "Kina na leżakach"
2023-09-26
Propozycja dla siódmo- i ósmoklasistów
Stowarzyszenie Promocji Talentów przy współpracy z Parkiem Kultury zapraszają do udziału w projekcie „Gramy na czas”. Jest to program profilaktyczno – edukacyjny skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych starachowickich szkół podstawowych, realizowany w formie spacerów historycznych zakończonych interaktywnym quizem i rozmową na temat profilaktyki uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych.
2023-09-26
Cudowna muzyka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Park Kultury oraz Chór Kameralny Portamento zapraszają na koncert pt. "Muzyka to cud".
2023-09-24
Oczarowane przyrodą
Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach ma dla nas nową propozycję. To otwarta w miniony piątek 22 września wystawa zdjęć pod hasłem "Oczarowane pierwszym spojrzeniem". Zaprezentowane na nich fotografie to ujęcia barwnych kwiatów i krzewów.
2023-09-22
Nagość i ubiór
W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach.
2023-09-22
Wieczór z techniką
"Historia STARA kabinami opisana" to tytuł książki, którą Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wydało w ramach publikacji tzw. "Zeszytów Starachowickich", periodyków związanych z tą organizacją niemal od początku jej istnienia. Autor wspomnień Piotr Błasiński był gościem Wieczoru Starachowickiego, zorganizowanego przez TPS w Muzeum Przyrody i Techniki.
2023-09-22
Artystyczna przemiana drewna
Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
2023-09-20
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza
Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".
2023-09-20
W piątek w bibliotece
Malarski wernisaż plus wieczór poezji
2023-09-19