JUŻ W KIOSKU

Srebrny medal z Chin

2024-03-21 13:56:49

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  

fot. nadesłana 

Organizatorem wydarzenia był REDMAN ART,  jeden z największych na świecie portali poświęconych sztuce, a w szczególności ilustracji prasowej i rysunkowi. Na konkurs wpłynęło 5137 zgłoszeń od 525 uczestników z 65 krajów. Starachowiczanin miał więc bardzo liczną konkurencję, co tylko podnosi  prestiż zdobytej przez niego drugiej nagrody. Otrzymał ją za autorską interpretację tematu konkursowego, którym był królik - jeden z chińskich znaków zodiaku.

-  Zaczynam rok z kolejną branżową nagrodą, która jest w środowisku odbierana bardzo poważnie. Dla mnie ważniejszy od nagród jest jednak szeroki zasięg oddziaływania, jaki mają moje prace. Nie jestem anonimowy na rynku chińskim. Wielokrotnie byłem tam nagradzany. Moje prace publikowane były w prasie chińskiej, by wymienić chociażby takie tytuły jak branżowy „Cartoon Weekly” czy „China Daily”. Zawsze czułem się nośnikiem prawdy, tak też odbieram znaczenie i misję zawodu rysownika prasowego. Wyjątkowym szczęściem i spełnieniem dla artysty jest możliwość prezentowania swoich prac na całym świecie również w tak egzotycznych krajach dla Europejczyka, jakim są wspomniane Chiny. Taką możliwość daje publikowanie w prasie międzynarodowej. I tu szczególnie cenna staje się komunikatywność w przekazie artystycznym. Moje prace trafiają do gazet, magazynów, których czytelnicy stawiają wysoki próg oczekiwań, nie szukają banalnych obrazów, nie chcą czytać o tym, co już wiedzą. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię wciąż szukam odpowiedniej formy, doskonalę warsztat, by jeszcze lepiej wyrazić myśl, przesłanie lub postawioną tezę. Uważam ten stan za proces otwarty –mówi Marcin Bondarowicz.

Starachowicki artysta jest prawdziwym rekordzistą pod względem ilości krajowych, europejskich i międzynarodowych nagród w branży rysunkowej i ilustracyjnej. W swoim dotychczasowym dorobku ma ich już kilkaset. Jego ubiegłoroczne sukcesy to m.in te odniesione w Korei - 13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023 (Srebrna Nagroda), w Macedonii - OSTEN 55. World Gallery of Cartoons – Skopje 2023 (Druga Nagroda), w Chinach - 18th Free Cartoon Web International Cartoonet Festival/China 2023 (Gold Prize), w Słowacji - The international cartoons competition “Brain Sneezing-Slovakia 2023 (Nagroda Honorowa). Jest także laureatem European Newspaper Award, najważniejszej europejskiej nagrody za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej oraz Nagrody Honorowej zdobytej na V Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa w Olsztynie za pracę "Rachunek za ruiny i śmierć", opublikowaną w "Polityce". 

- Czuję się spełniony w tym, co robię. Satysfakcji dopełnia fakt, iż jest to dostrzegane w Polsce, ale również na międzynarodowych branżowych festiwalach, konkursach oraz biennale rysunku i ilustracji prasowej. Uważam, że artysta ma ważną rolę do wypełnienia w przestrzeni społecznej. Jeśli chcemy, by głos artystów był głosem ważnym we współczesnym świecie, przede wszystkim pozwólmy im mówić, nie tylko własną sztuką i nie tylko we własnym kręgu. Okaże się wtedy, że mają wiele do powiedzenia o nas samych. Zajęcia prowadzone z młodzieżą w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach są w moim przypadku również wewnętrzną potrzebą przekazania wiedzy i doświadczeń, jakie zdobyłem przez lata. Ta praca również wiele mnie uczy, daje mi dystans do siebie samego, spojrzenie na siebie oczami młodego człowieka– dodaje Marcin Bondarowicz. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"