JUŻ W KIOSKU

Srebrny medal z Chin

2024-03-21 13:56:49

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  

fot. nadesłana 

Organizatorem wydarzenia był REDMAN ART,  jeden z największych na świecie portali poświęconych sztuce, a w szczególności ilustracji prasowej i rysunkowi. Na konkurs wpłynęło 5137 zgłoszeń od 525 uczestników z 65 krajów. Starachowiczanin miał więc bardzo liczną konkurencję, co tylko podnosi  prestiż zdobytej przez niego drugiej nagrody. Otrzymał ją za autorską interpretację tematu konkursowego, którym był królik - jeden z chińskich znaków zodiaku.

-  Zaczynam rok z kolejną branżową nagrodą, która jest w środowisku odbierana bardzo poważnie. Dla mnie ważniejszy od nagród jest jednak szeroki zasięg oddziaływania, jaki mają moje prace. Nie jestem anonimowy na rynku chińskim. Wielokrotnie byłem tam nagradzany. Moje prace publikowane były w prasie chińskiej, by wymienić chociażby takie tytuły jak branżowy „Cartoon Weekly” czy „China Daily”. Zawsze czułem się nośnikiem prawdy, tak też odbieram znaczenie i misję zawodu rysownika prasowego. Wyjątkowym szczęściem i spełnieniem dla artysty jest możliwość prezentowania swoich prac na całym świecie również w tak egzotycznych krajach dla Europejczyka, jakim są wspomniane Chiny. Taką możliwość daje publikowanie w prasie międzynarodowej. I tu szczególnie cenna staje się komunikatywność w przekazie artystycznym. Moje prace trafiają do gazet, magazynów, których czytelnicy stawiają wysoki próg oczekiwań, nie szukają banalnych obrazów, nie chcą czytać o tym, co już wiedzą. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię wciąż szukam odpowiedniej formy, doskonalę warsztat, by jeszcze lepiej wyrazić myśl, przesłanie lub postawioną tezę. Uważam ten stan za proces otwarty –mówi Marcin Bondarowicz.

Starachowicki artysta jest prawdziwym rekordzistą pod względem ilości krajowych, europejskich i międzynarodowych nagród w branży rysunkowej i ilustracyjnej. W swoim dotychczasowym dorobku ma ich już kilkaset. Jego ubiegłoroczne sukcesy to m.in te odniesione w Korei - 13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023 (Srebrna Nagroda), w Macedonii - OSTEN 55. World Gallery of Cartoons – Skopje 2023 (Druga Nagroda), w Chinach - 18th Free Cartoon Web International Cartoonet Festival/China 2023 (Gold Prize), w Słowacji - The international cartoons competition “Brain Sneezing-Slovakia 2023 (Nagroda Honorowa). Jest także laureatem European Newspaper Award, najważniejszej europejskiej nagrody za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej oraz Nagrody Honorowej zdobytej na V Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa w Olsztynie za pracę "Rachunek za ruiny i śmierć", opublikowaną w "Polityce". 

- Czuję się spełniony w tym, co robię. Satysfakcji dopełnia fakt, iż jest to dostrzegane w Polsce, ale również na międzynarodowych branżowych festiwalach, konkursach oraz biennale rysunku i ilustracji prasowej. Uważam, że artysta ma ważną rolę do wypełnienia w przestrzeni społecznej. Jeśli chcemy, by głos artystów był głosem ważnym we współczesnym świecie, przede wszystkim pozwólmy im mówić, nie tylko własną sztuką i nie tylko we własnym kręgu. Okaże się wtedy, że mają wiele do powiedzenia o nas samych. Zajęcia prowadzone z młodzieżą w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach są w moim przypadku również wewnętrzną potrzebą przekazania wiedzy i doświadczeń, jakie zdobyłem przez lata. Ta praca również wiele mnie uczy, daje mi dystans do siebie samego, spojrzenie na siebie oczami młodego człowieka– dodaje Marcin Bondarowicz. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.