Ocena:
0/5 | 0 głosów
Uczniowie Gminy Mirzec skorzystali z atrakcyjności programu "Poznaj Polskę" i ruszyli na turystyczne szlaki. Wracali zachwyceni.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janiny Bonio w Trębowcu zwiedzili atrakcje sąsiednich powiatów. Na mapie ich wędrówki znalazły się Opatów, Ćmielów oraz Krzemionki Opatowskie.
W Opatowie uczniowie zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną, gdzie poznali historię ziemi opatowskiej, jej zabytków, obejrzeli także wystawy o tematyce regionalnej. Ogrone wrażenie na wszystkich wywarło Żywe Muzeum Porcelany Muzeum w Ćmielowie, gdzie mieli okazję poznać tajniki produkcji porcelany. Dużym przeżyciem było wejście do wnętrza oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest salą multimedialną.
W trakcie zwiedzania fabryki porcelany uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat surowców wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany oraz tajników jej produkcji, a także wzięli udział w warsztatach ceramicznych, podczas których mogli spróbować swoich sił w pracy z ceramiką pod okiem instruktora.
Ostatnim punktem wyprawy były Krzemionki Opatowskie, czyli Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim i Rezerwat Krzemionki Opatowskie. Prehistoryczne kopalnie krzemienia pasistego to obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podczas spaceru trasą turystyczną uczniowie podziwiali wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5 tysięcy lat.
Największą atrakcją pobytu w Krzemionkach Opatowskich było zwiedzanie podziemnej części trasy edukacyjnej – neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego.
Kraków, Zakopane oraz Polana Rusinowa w Tatrach to miejsca, które zwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Mircu.
W trzydniowej wycieczce wzięło udział 45 uczniów. W Krakowie uczestnicy zwiedzili Kościół Mariacki, Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu. Odwiedzili groby znanych Polaków w podziemiach Katedry Wawelskiej, przeszli Bramą Floriańską, obejrzeli Barbakan. Z ciekawością słuchali przewodnickiej gawędy. A, że z Krakowa to już rzut beretem w Tatry, to pod kierunkiem przewodnika tatrzańskiego wszyscy wybrali się na Polanę Rusinową.
Podziwiali piękno gór i przyrody tatrzańskiej, słuchali ciekawych historii o Tatrach, występujących tam zwierzętach i roślinności. W Zakopanem uczniowie wjechali wagonikami na Gubałówkę, poznali historię stylu zakopiańskiego w Willi „Koliba”, odwiedzili również zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz sanktuarium w Bachledówce.
To był niesamowity czas, po którym pozostały piękne wspomnienia. Podobno już wszyscy przebierają nogami i czekają na kolejne wyprawy.

2023-01-21
Książki dla szkolnych bibliotek
Biblioteki w Gminie Mirzec zyskały nowy księgozbiór, co oznacza, ze przed czytelnikami otworzyły się nowe światy.
2023-01-17
Patriotyczny obowiazek
Gmina Mirzec serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach.
2023-01-12
Mirzec zmienia swoje oblicze
I nic mu w tym nie przeszkodzi, nawet zima, która na szczęście w tym roku okazuje się być łaskawa.
2023-01-07
Ruszyła przebudowa drogi gminnej w Osinach
Przy przebudowie ostatniego odcinka drogi gminnej w Osinach prace rozpoczęli pracownicy firmy Budromost.
2022-12-29
Nowe urządzenia do poradni kardiologicznej
Jeszcze przed świętami do mirzeckiego Ośrodka Zdrowia trafiły urządzenia, które wzbogacą poradnię kardiologiczną.
2022-12-26
Świąteczna gmina Mirzec
Wspólne śpiewanie kolęd, muzykowanie, zdobienie pierników ale także życzenia i łamanie się opłatkiem - tak upłynął przedświąteczny czas w gminie Mirzec.
2022-12-17
Świąteczna gmina
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, Mikołaj za chwilę znów zaparkuje w kominach grzecznych dzieci i dorosłych, ale zanim to nastąpi w jego rolę wcielił się wójt gminy Mirzec - Mirosław Seweryn.
2022-12-16
Gratulacje dla Jakuba
Jakub Rokita uczeń Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu został reprezentantem kadry Polski U-14 w piłce siatkowej.
2022-12-10
Inwestycje w Gminie Mirzec
Rozpoczęły się prace przy budowie alejki w parku podworskim w Mircu. To pierwszy krok do przywrócenia tego miejsca mieszkańcom, ale także coś, co przyciągnie do gminy turystów. W drodze "gdzieś" milej się będzie zatrzymać w pięknych okolicznościach przyrody.
2022-12-13