JUŻ W KIOSKU

Zostawieni sami sobie. Przedsiębiorcy z ulicy Sportowej martwią się o przyszłość

2022-07-08 10:19:53

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Utrudniony dojazd do firm, spadek zysków o połowę i pytania o przyszłość. Mieszkańcy i przedsiębiorcy z ulicy Sportowej w Starachowicach w związku z trwającą inwestycją miejską (budowa dwupoziomowego parkingu) mają żal do władz miasta, że nikt nie reaguje na ich prośby związane z rewitalizacją tej okolicy. Martwią się o swoją przyszłość, ponieważ część ulicy ma zastąpić ścieżka rowerowa, co związane będzie z utrudnieniami rozładunku dostaw czy dostępnością dojazdu dla klientów.

fot. Gazeta Starachowicka

O swoich obawach mówili podczas spotkania, które odbyło się w czwartkowe (7 lipca br.) popołudnie. Towarzyszyły im miejskie aktywistki: Małgorzata Derlecka i Dorota Huzarska, a także radna Rady Powiatu, Agnieszka Kuś.

Mieszkańcy ulicy Sportowej podkreślają, że mimo apeli i próśb o interwencję, w starachowickim magistracie nikt nie chce wziąć ich problemów pod uwagę. 

- My, którzy prowadzimy swoje małe interesy, jesteśmy zaskoczeni, że ulica Sportowa zostanie zlikwidowan. Ma być utworzona tu droga rowerowa o długości 120 metrów, do dworca - mówił jeden z przedsiębiorców. - Nie wiem, dlaczego i komu to przyszło do głowy. Jak dalej możemy budować swoją przyszłość? Jak można nam mieszkańcom Starachowic utrudniać życie? Co mamy zrobić? - zadawał pytania.

Podkreślił, że przed rozpoczęciem inwestycji rozmawiał z władzami miejskimi, ale "zderzył się ze ścianą".

- Potraktowani zostaliśmy obcesowo. Idzie ten walec i równa wszystkich bez żadnych konsultacji społecznych. Argument, który usłyszałem, był taki, że siedem lat temu konsultacje z nami, tj. mieszkańcami tego rejonu, były przeprowadzone. Jednak nikt z nas nie był powiadomiony, że takie konsultacje będą i nikt z nas nie wziął w nich udziału - mówił mieszkaniec ulicy Sportowej. - Natomiast, jak doręczyć podatek, czy, jak powiadomić, by zdjąć baner reklamowy, to wiedzą jak. Ale powiadomić o konsultacjach, to już nie. Jesteśmy zrozpaczeni - dodał.

Zdaniem osób, które brały udział w czwartkowym spotkaniu, budowa parkingu w tym miejscu mija się z celem, ponieważ od lat w tej okolicy nie ma dużego ruchu.

- Kto będzie zostawiał samochody na tym parkingu? Rozumiemy taką inwestycję na osiedlach, gdzie jest dużo mieszkańców - mówili mieszkańcy. - To kosztuje 14 milionów złotych. Gdzie jest rozsądek?

Przedsiębiorcy przymierzają się do złożenia dokumentów o umorzenie podatku od nieruchomości, choć ich zdaniem, procedury są dość skomplikowane.

- Trzeba udowodnić, że nie jest się wielbłądem - skwitował jeden z handlowców.

Swoje wsparcie zaoferowała radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś, zachęcając przedsiębiorców do składania dokumentów. Dodała, że jej zdaniem budowa dwupoziomowego parkingu w Starachowicach Dolnych to "przerost formy nad treścią". 

- Najgorsze jest to, że prezydent miasta nie wsłuchuje się w głosy mieszkańców, przedsiębiorców. Pan prezydent tak, jak blokował na Facebooku, tak w realu rozmawia tylko z tymi osobami, z którymi chce - mówiła Agnieszka Kuś. - Zgromadzeni tu przedsiębiorcy są częścią starachowickiego rynku i pan prezydent powinien z nimi porozmawiać. Los tych przedsiębiorców, którzy prowadzą biznesy od prawie 30 lat, jest najważniejszy i powinniśmy o nich zadbać. Apeluję do pana prezydenta, aby wysłuchał tych ludzi. Nie odsyłał i mówił, że nic nie da się zrobić, tylko wziął ich argumenty pod uwagę i przychylił się do próśb.

  - Urzędnik dziś jest, jutro go nie będzie, a my zostaniemy z tym problemem - podsumował przedsiębiorca.

  Miejska aktywistka, Małgorzata Derlecka na zakończenie spotkania podkreśliła, że coraz większa grupa mieszkańcy Starachowic dostrzega ich akcje społeczne i zgłasza się do ich ruchu społecznego ze swoimi problemami i prośbą o nagłośnienie tematu. 

***

Podczas konferencji, w związku z prowadzoną inwestycją w Starachowicach Zachodnich, poruszono również kwestię dotyczącą kanalizacji. Dziennikarzom zostało rozdane pismo skierowane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Starachowicach. Dotyczy ono sprawdzenia prawidłowego wykonania inwestycji.

- (...) Mieszkańcy są zaniepokojeni sytuacjami, które mogą wskazywać na prace prowadzone niezgodnie z projektem, pojawiły się również kwestie związane z kanalizacją burzową - czytamy w piśmie. - Mieszkańcy z uwagi na fakt, iż dotychczas bardzo często wody opadowe zalewały tę część miasta, wyrażają obawy, czy projekt było dobrze przygotowany. Czy tak duży obiekt nie spowoduje usterek w biegnącej pod nim kanalizacji oraz, czy na terenie parkingu zostały zgodnie z projektem wykonane wszystkie przyłącza, w tym kanalizacji odprowadzającej wodę?

Dokument wysłano także do wiadomości Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego. 

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/e7FuX1QnRm/]

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-29

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.
Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

2023-11-25

Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wariant budowy obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych po przeprowadzonej analizie zarekomendowała tzw. wariant północny. W kolejnym kroku zostanie przygotowana decyzja środowiskowa.
Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

2023-11-26

Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

Połączenia przychodzące od nieznanych numerów telefonów często wiążą się ze sporym stresem. Nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że cyberprzestępcy wykorzystują połączenia telefoniczne w celu wyłudzenia danych osobowych. Zobacz poradnik, jak sprawdzić obcy numer telefonu!
Harcerze śladami partyzantów

2023-11-25

Harcerze śladami partyzantów

W dniach 17-19 listopada br. odbyła się kolejna edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowana co roku przez 15. Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice.
Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

2023-11-24

Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

Zakończyły się prace przy budowie centrum przesiadkowego w zachodniej części miasta. Tam, gdzie niedawno nierówne chodniki i zniszczone wiaty przystankowe nie zachęcały do odwiedzin, stanął nowoczesny dwupoziomy parking. Przebudowany został również plac dworca.
Przejścia dla pieszych zmodernizowane

2023-11-23

Przejścia dla pieszych zmodernizowane

Zakończyły się prace drogowe związane z modernizacją przejść dla pieszych przy al. Jana Pawła II i przy skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Miodową.