JUŻ W KIOSKU

Zostawieni sami sobie. Przedsiębiorcy z ulicy Sportowej martwią się o przyszłość

2022-07-08 10:19:53

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Utrudniony dojazd do firm, spadek zysków o połowę i pytania o przyszłość. Mieszkańcy i przedsiębiorcy z ulicy Sportowej w Starachowicach w związku z trwającą inwestycją miejską (budowa dwupoziomowego parkingu) mają żal do władz miasta, że nikt nie reaguje na ich prośby związane z rewitalizacją tej okolicy. Martwią się o swoją przyszłość, ponieważ część ulicy ma zastąpić ścieżka rowerowa, co związane będzie z utrudnieniami rozładunku dostaw czy dostępnością dojazdu dla klientów.

fot. Gazeta Starachowicka

O swoich obawach mówili podczas spotkania, które odbyło się w czwartkowe (7 lipca br.) popołudnie. Towarzyszyły im miejskie aktywistki: Małgorzata Derlecka i Dorota Huzarska, a także radna Rady Powiatu, Agnieszka Kuś.

Mieszkańcy ulicy Sportowej podkreślają, że mimo apeli i próśb o interwencję, w starachowickim magistracie nikt nie chce wziąć ich problemów pod uwagę. 

- My, którzy prowadzimy swoje małe interesy, jesteśmy zaskoczeni, że ulica Sportowa zostanie zlikwidowan. Ma być utworzona tu droga rowerowa o długości 120 metrów, do dworca - mówił jeden z przedsiębiorców. - Nie wiem, dlaczego i komu to przyszło do głowy. Jak dalej możemy budować swoją przyszłość? Jak można nam mieszkańcom Starachowic utrudniać życie? Co mamy zrobić? - zadawał pytania.

Podkreślił, że przed rozpoczęciem inwestycji rozmawiał z władzami miejskimi, ale "zderzył się ze ścianą".

- Potraktowani zostaliśmy obcesowo. Idzie ten walec i równa wszystkich bez żadnych konsultacji społecznych. Argument, który usłyszałem, był taki, że siedem lat temu konsultacje z nami, tj. mieszkańcami tego rejonu, były przeprowadzone. Jednak nikt z nas nie był powiadomiony, że takie konsultacje będą i nikt z nas nie wziął w nich udziału - mówił mieszkaniec ulicy Sportowej. - Natomiast, jak doręczyć podatek, czy, jak powiadomić, by zdjąć baner reklamowy, to wiedzą jak. Ale powiadomić o konsultacjach, to już nie. Jesteśmy zrozpaczeni - dodał.

Zdaniem osób, które brały udział w czwartkowym spotkaniu, budowa parkingu w tym miejscu mija się z celem, ponieważ od lat w tej okolicy nie ma dużego ruchu.

- Kto będzie zostawiał samochody na tym parkingu? Rozumiemy taką inwestycję na osiedlach, gdzie jest dużo mieszkańców - mówili mieszkańcy. - To kosztuje 14 milionów złotych. Gdzie jest rozsądek?

Przedsiębiorcy przymierzają się do złożenia dokumentów o umorzenie podatku od nieruchomości, choć ich zdaniem, procedury są dość skomplikowane.

- Trzeba udowodnić, że nie jest się wielbłądem - skwitował jeden z handlowców.

Swoje wsparcie zaoferowała radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś, zachęcając przedsiębiorców do składania dokumentów. Dodała, że jej zdaniem budowa dwupoziomowego parkingu w Starachowicach Dolnych to "przerost formy nad treścią". 

- Najgorsze jest to, że prezydent miasta nie wsłuchuje się w głosy mieszkańców, przedsiębiorców. Pan prezydent tak, jak blokował na Facebooku, tak w realu rozmawia tylko z tymi osobami, z którymi chce - mówiła Agnieszka Kuś. - Zgromadzeni tu przedsiębiorcy są częścią starachowickiego rynku i pan prezydent powinien z nimi porozmawiać. Los tych przedsiębiorców, którzy prowadzą biznesy od prawie 30 lat, jest najważniejszy i powinniśmy o nich zadbać. Apeluję do pana prezydenta, aby wysłuchał tych ludzi. Nie odsyłał i mówił, że nic nie da się zrobić, tylko wziął ich argumenty pod uwagę i przychylił się do próśb.

  - Urzędnik dziś jest, jutro go nie będzie, a my zostaniemy z tym problemem - podsumował przedsiębiorca.

  Miejska aktywistka, Małgorzata Derlecka na zakończenie spotkania podkreśliła, że coraz większa grupa mieszkańcy Starachowic dostrzega ich akcje społeczne i zgłasza się do ich ruchu społecznego ze swoimi problemami i prośbą o nagłośnienie tematu. 

***

Podczas konferencji, w związku z prowadzoną inwestycją w Starachowicach Zachodnich, poruszono również kwestię dotyczącą kanalizacji. Dziennikarzom zostało rozdane pismo skierowane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Starachowicach. Dotyczy ono sprawdzenia prawidłowego wykonania inwestycji.

- (...) Mieszkańcy są zaniepokojeni sytuacjami, które mogą wskazywać na prace prowadzone niezgodnie z projektem, pojawiły się również kwestie związane z kanalizacją burzową - czytamy w piśmie. - Mieszkańcy z uwagi na fakt, iż dotychczas bardzo często wody opadowe zalewały tę część miasta, wyrażają obawy, czy projekt było dobrze przygotowany. Czy tak duży obiekt nie spowoduje usterek w biegnącej pod nim kanalizacji oraz, czy na terenie parkingu zostały zgodnie z projektem wykonane wszystkie przyłącza, w tym kanalizacji odprowadzającej wodę?

Dokument wysłano także do wiadomości Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego. 

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/e7FuX1QnRm/]

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

2022-09-27

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

Od pięciu lat, 27 września to obok Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało m.in. Centrum Szkolenia WOT, a przede wszystkim 18 Brygad Obrony Terytorialnej, w tym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

2022-09-28

„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Agnieszka Kuś zaprasza na Event Edukacyjny - „Jedno życie masz, wiec zapinaj pas!”, który odbędzie się w piątek (30 września br.) od godziny 10.00 przy ulicy Szkolnej 10 w Starachowicach. 

2022-09-26

"Substancje szczególnie szkodliwe" - o co chodzi we wniosku ZEC do Wód Polskich

Podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej z działkowcami, jej organizatorzy, aktywiści miejscy Małgorzata Derlecka i Andrzej Pasternak poruszyli temat pisma, które Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach skierował do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.
Pielgrzymka ludzi Solidarności na Jasną Górę

2022-09-21

Pielgrzymka ludzi Solidarności na Jasną Górę

W niedzielę (18 września br.) odbyła się 40 Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Uczestniczyli w niej również pracownicy ze starachowickich zakładów.