Ocena:
0/5 | 0 głosów
Z soboty na niedzielę cofnęliśmy wskazówki zegarów, czas letni zastąpiliśmy zimowym.
Polacy pierwszy raz zmienili czas w 1917 roku i wcale nie robili tego rokrocznie, po roku 1922 nastąpiła długa przerwa. Za ojca zmiany czasu z zimowego na letni uznaje się Benjamina Franklina. To on jako pierwszy postulował, żeby ludzie kładli się spać później i wstawali wcześniej, co miało pozwolić na zaoszczędzenie cennego źródła światła, a mianowicie świec.
Skoro czas, to zegary. A jak zegary, to legenda. Te lubimy bardzo, więc oddajcie mi w tym temacie głos.
Jedna z moich ulubionych dotyczy Kielc i zegarów na przykatedralnej dzwonnicy. Wiąże się z nimi postać biskupa Feliksa Szaniawskiego, skądinąd na pewno uroczego i uroczego, bo przecież sporo fundacji było jego zasługą. Był rok 1727, kiedy to biskup sprowadził do Kielc zegarmistrza najlepszego w swoim fachu, zlecił mu zrobienie zegara o tarczach na cztery świata strony i umieszczenie go na szczycie nowo odbudowanej dzwonnicy kolegiackiej. Zegar miał wskazywać wiernym kiedy pora do pacierza klękać lub wstawać do pracy. Przy okazji warto zaznaczyć, ze zegarmistrz swoją wartość znał, a biskup uwielbiał mieć rację i jeszcze bardziej lubił do wszystkiego się wtrącać. Z zamiłowania był mechanikiem i architektem i często osobom zatrudnionym dawał rady, że nie zawsze były sensowne - to już inna rzecz. Jedni przyjmowali i nic nie mówili, a inni kręcili nosem. Zegarmistrz do tych drugich należał. Raz, drugi i trzeci delikatnie dał do zrozumienia zleceniodawcy, że nie zna się na zegarmistrzostwie. Ponieważ to nie pomogło, mistrz zeźlił się okrutnie i tak do biskupa rzecze:
- Ja się Waszmości Biskupowi do kazań nie wtrącam, bo się na nich tak samo znam, jak biskup na zegarach - rzucił narzędzia i pracy nie dokończył. Zamiast czterech zegarów, trzy na wieży biją.
Wszyscy namawiali biskupa, aby z zegarmistrzem się pogodził, ale bez skutku. Proponowano, by biskup powierzył dokończenie dzieła komu innemu, ale i na to się fundator się nie zgodził. Uważał, słusznie zresztą, że po mistrzu w pysku kąśliwym poprawiać nie należy.
(amar)

2022-05-08
Pod kapliczkami...
Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku.
2022-04-12
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka
Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
2022-03-20
O zwyczajach wielkopostnych
Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
2022-02-17
Dzień mruczków
Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
2021-12-01
Adwentowe historie
W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
2021-09-18
Chrystus z powstańczych szlaków
Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
2021-07-28
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?
Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
2021-05-28
Zielone Świątki
Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
2021-11-02
Pamięć dusz czyli Dziady
Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
2021-11-01