JUŻ W KIOSKU

Zły sen

2022-07-07 18:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

II miejsce w konkursie "Koszałek w opałach".

- Czarrrku! Czarrku!

Siedzące na gałęzi gołębie dawały wyraźny znak, że już świt.

- Gruuchuuu, czarrku!

Czarek niechętnie otworzył prawe oko. Blask porannego słońca oślepił go na chwilę. Przeciągnął się, odwrócił na drugi bok i postanowił jeszcze pospać.

- Wstawaj, wstawaj, wstawaj. - Do wrzasku gołębi dołączył bezlitosny kos.

Tego było już za wiele. Orzeźwiający podmuch majowego poranka dokonał pobudki. Czarek przeciągnął się ponownie, podniósł wreszcie głowę i wygramolił się z pudełka po lodach, które służyło mu za łóżko.

Czarek był bowiem krasnoludkiem. Jego wzrost liczył nie więcej niż dwanaście centymetrów. Plastikowe pudełko po lodach było wygodnym łóżkiem, gąbka do mycia naczyń materacem, flanelowa ściereczka do okularów ciepłym kocem, a pod głową każdej nocy spoczywała mięciutka, niebieska poduszeczka na szpilki.

Krasnal ostatecznie porzucił sen. Umył się w kilku kroplach rosy zebranej z rosnącej obok hortensji, zjadł na śniadanie siedem ziaren prażonej kukurydzy. Rzucił okiem na stojący w kącie wielki zegar, który nieubłaganie wskazywał godzinę siódmą. Tak naprawdę był to naręczny zegarek kwarcowy, zgubiony kiedyś przez jednego z widzów starachowickiego kina Kultura.

Tam właśnie mieszkał Czarek.

Duża wyrwa po wyłupanych cegłach kinowych schodów była mu mieszkaniem. Każdego poranka, zwłaszcza w maju, Czarek zbierał mlecze, z których wytwarzał ulubiony przysmak krasnoludków - miód mniszkowy. Wieczorami uwielbiał oglądać filmy w kinie, dzielnie wspinając się po schodach i cichutko siadając na oparciu fotela gdzieś w górnym rzędzie. Każdego dnia skrzat przemierzał łąki i trawniki w poszukiwaniu szczawiu na zupę, młodych pokrzyw na sałatkę, jesienią zaś zbierał morwę, jarzębinę i dojrzałe jabłka, które spadły na ziemię.

Ten poranek był jednak inny. Czarek był wyraźnie zaniepokojony. Oprócz znanego szumu przejeżdżających samochodów, stukotu butów ludzi idących do pracy krasnoludek usłyszał jakiś niespotykany, niezwyczajny hałas. Mimo tego, wypił jeszcze odrobinę kawy z orzechowej łupiny i wyprowadził z kąta swój wózek do transportu mleczy, który kiedyś był dziecięcą zabawką. Podszedł do wyjścia, odsunął liść łopianu i…. oniemiał.

Wszystko było inne. Na jego ulubionym trawniku krzątało się mnóstwo ubranych na pomarańczowo ludzi. Wielka maszyna wyrywała trawę i płyty chodnikowe.

Spokojny dotąd świat krasnoludka runął.

- To jest ten zapowiadany remont - pomyślał przerażony Czarek. Tymczasem koparka z łoskotem wyrwała kolejne dwie płyty i przeniosła je na ciężarówkę. Ludzie biegali, maszyny ryczały, cały świat wirował w głowie małego krasnoludka.

Zdążył tylko zabrać swój ukochany zegar, wyskoczyć z mieszkania po ukruszonej cegle, kiedy zimne, metalowe zęby koparki wgryzły się w schody, które były mu schronieniem. Przeturlał się po trawie, wstał i przetarł z czoła zimny pot...

Operatora kinowego, Cezarego, obudził dzwonek.

- Czarrrek. Czarrek. Cezarry!

Pan Cezary otworzył oczy. Było majowe popołudnie, gołębie gruchały pod oknem, a za nim trwał remont starachowickiego Parku Kultury. Spojrzał na monitor.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Czas do końca projekcji 9 minut 26 sekund

- Nie jestem krasnoludkiem, to był tylko sen. Chyba czas na kawę.

Pan Cezary otarł z czoła zimny pot, wstał i włączył czajnik. Na dno kubka nalał ze słoika troszkę swojego ulubionego mniszkowego miodu.

 

Autor: Maja Wojton

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.