JUŻ W KIOSKU

Zły sen

2022-07-07 18:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

II miejsce w konkursie "Koszałek w opałach".

- Czarrrku! Czarrku!

Siedzące na gałęzi gołębie dawały wyraźny znak, że już świt.

- Gruuchuuu, czarrku!

Czarek niechętnie otworzył prawe oko. Blask porannego słońca oślepił go na chwilę. Przeciągnął się, odwrócił na drugi bok i postanowił jeszcze pospać.

- Wstawaj, wstawaj, wstawaj. - Do wrzasku gołębi dołączył bezlitosny kos.

Tego było już za wiele. Orzeźwiający podmuch majowego poranka dokonał pobudki. Czarek przeciągnął się ponownie, podniósł wreszcie głowę i wygramolił się z pudełka po lodach, które służyło mu za łóżko.

Czarek był bowiem krasnoludkiem. Jego wzrost liczył nie więcej niż dwanaście centymetrów. Plastikowe pudełko po lodach było wygodnym łóżkiem, gąbka do mycia naczyń materacem, flanelowa ściereczka do okularów ciepłym kocem, a pod głową każdej nocy spoczywała mięciutka, niebieska poduszeczka na szpilki.

Krasnal ostatecznie porzucił sen. Umył się w kilku kroplach rosy zebranej z rosnącej obok hortensji, zjadł na śniadanie siedem ziaren prażonej kukurydzy. Rzucił okiem na stojący w kącie wielki zegar, który nieubłaganie wskazywał godzinę siódmą. Tak naprawdę był to naręczny zegarek kwarcowy, zgubiony kiedyś przez jednego z widzów starachowickiego kina Kultura.

Tam właśnie mieszkał Czarek.

Duża wyrwa po wyłupanych cegłach kinowych schodów była mu mieszkaniem. Każdego poranka, zwłaszcza w maju, Czarek zbierał mlecze, z których wytwarzał ulubiony przysmak krasnoludków - miód mniszkowy. Wieczorami uwielbiał oglądać filmy w kinie, dzielnie wspinając się po schodach i cichutko siadając na oparciu fotela gdzieś w górnym rzędzie. Każdego dnia skrzat przemierzał łąki i trawniki w poszukiwaniu szczawiu na zupę, młodych pokrzyw na sałatkę, jesienią zaś zbierał morwę, jarzębinę i dojrzałe jabłka, które spadły na ziemię.

Ten poranek był jednak inny. Czarek był wyraźnie zaniepokojony. Oprócz znanego szumu przejeżdżających samochodów, stukotu butów ludzi idących do pracy krasnoludek usłyszał jakiś niespotykany, niezwyczajny hałas. Mimo tego, wypił jeszcze odrobinę kawy z orzechowej łupiny i wyprowadził z kąta swój wózek do transportu mleczy, który kiedyś był dziecięcą zabawką. Podszedł do wyjścia, odsunął liść łopianu i…. oniemiał.

Wszystko było inne. Na jego ulubionym trawniku krzątało się mnóstwo ubranych na pomarańczowo ludzi. Wielka maszyna wyrywała trawę i płyty chodnikowe.

Spokojny dotąd świat krasnoludka runął.

- To jest ten zapowiadany remont - pomyślał przerażony Czarek. Tymczasem koparka z łoskotem wyrwała kolejne dwie płyty i przeniosła je na ciężarówkę. Ludzie biegali, maszyny ryczały, cały świat wirował w głowie małego krasnoludka.

Zdążył tylko zabrać swój ukochany zegar, wyskoczyć z mieszkania po ukruszonej cegle, kiedy zimne, metalowe zęby koparki wgryzły się w schody, które były mu schronieniem. Przeturlał się po trawie, wstał i przetarł z czoła zimny pot...

Operatora kinowego, Cezarego, obudził dzwonek.

- Czarrrek. Czarrek. Cezarry!

Pan Cezary otworzył oczy. Było majowe popołudnie, gołębie gruchały pod oknem, a za nim trwał remont starachowickiego Parku Kultury. Spojrzał na monitor.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Czas do końca projekcji 9 minut 26 sekund

- Nie jestem krasnoludkiem, to był tylko sen. Chyba czas na kawę.

Pan Cezary otarł z czoła zimny pot, wstał i włączył czajnik. Na dno kubka nalał ze słoika troszkę swojego ulubionego mniszkowego miodu.

 

Autor: Maja Wojton

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia. 
Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

2023-01-20

Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

Kiedy choruje dziecko cały świat traci barwy. Rozpoczyna się nieustanna walka o zdrowie.