JUŻ W KIOSKU

Zjazd niezgody

2011-12-26 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowe rondo przy ul. Leśnej i Kościelnej zostało źle zaprojektowane. Tak przynajmniej twierdzą garażujący auta w tamtych okolicach.

Postanowili wziąć sprawę z swoje ręce i przy wsparciu radnego Rady Powiatu Stanisława Wojtana, zorganizowali spotkanie z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych Leszkiem Śmigasem.

- Zarząd Dróg Powiatowych nie przyjmuje naszych uwag. Wjazd to bubel, bo zaraz za nim jest garaż jednego z panów i teren przed nim też należy do niego. Jak postawi tam swój samochód, to my nie mamy wjazdu – denerwował się właściciel jednego z garaży przy zbiegu ul. Leśnej i Kościelnej.

- Zwracaliśmy na to uwagę, ale wykręcano się projektem. Wystarczyłoby przecież przebudować łuk i przesunąć kilka krawężników. Każdy byłby zadowolony - argumentował.

- Jeżeli państwo wzajemnie chcecie sobie utrudniać życie, to będziecie sobie je utrudniać. Do tej pory, gdy nie było ronda, każdy jeździł jak chciał. Teraz zmieniła się geometria na skrzyżowaniu i został zapewniony także dojazd do waszych do garaży. Proszę zobaczyć, że ten wjazd, który tutaj jest, idealnie wchodzi w drogę, która ciągnie się wzdłuż garaży. Z tej drogi jest dojazd do każdego stanowiska – wyjaśniał dyrektor Leszek Śmigas.

- Samochód stoi na drodze i my nie mamy wjazdu – upierał się twardo tłum.

- No więc właśnie mówię. Teren do końca miesiąca będzie uporządkowany i będziecie mieli odpowiedni wjazd. Jeżeli chodzi o kwestię bitumiczną, to do końca miesiąca zostanie to zrobione. Natomiast ja nie wnikam, co jest na waszym placu – odpierał zarzuty dyrektor.

- Ale nam chodzi o to, żeby krawężniki przestawić – upierali się właściciele.

- Wjazd został zrobiony zgodnie z projektem i jest według nas w miejscu optymalnym. Ja nie wnikam w wasze uwarunkowania, które są u was na placu. To nie jest tak, że państwo musicie wyjeżdżać tam, gdzie wam się podoba. Macie wjazd i macie wyjazd – tłumaczył wytrwale dyrektor Leszek Śmigas.

- My o jednym, a pan o drugim. Jak mamy jeździć? – pytali ludzie.

- Tak samo jak teraz państwo jeździcie. Jeżeli chcecie stwarzać problem, to on będzie.Gdy rondo było budowane, spotkaliśmy się z przedstawicielami od państwa z tych garaży. Krawężniki były wyciągnięte dalej – pokazywał miejsce „niezgody” Leszek Śmigas.

- Na życzenie państwa przedstawicieli ustaliliśmy za wspólną zgodą, że krawężników nie ciągniemy daleko, bo panowie podkreślali, że nie będą mogli skręcać w prawo. Więc ustaliliśmy, że wjazd zostaje w tym samym miejscu. Chodziło jeszcze o kwestie wody, żeby ta z jezdni, nie wpływała wam do garaży. Dlatego tutaj, przy położeniu ostatniej warstwy, powstanie sztuczna górka. Takim sposobem woda z jezdni będzie płynęła w kierunku Lipia. Takie ustalenia były i ja się z nich wywiązałem. Fakt jest faktem, że praca jest jeszcze nie skończona. Ale już niedługo, zniknie ten tłuczeń i przejazd będzie –zapewniał dyrektor Śmigas.

- Więc nie można przestawić kilku tych krawężników i delikatnie przesunąć tego wjazdu? – pytał jeden z właścicieli garażu.

- Problem jest natury formalnej: zmiana pozwolenia na budowę. To jest cała procedura – wyjaśnił szybko dyrektor.

- To chyba jesteśmy na tym etapie, kiedy inwestycja nie została zakończona i można zrobić korektę – padło z tłumu.

- Inwestycja rozpoczyna się w momencie, gdy uzyskujemy pozwolenie na budowę, o czym wszyscy wiemy z obwieszczenia, które zostało wydane. Budowę wykonaliśmy zgodnie z projektem. Jakakolwiek zmiana jest możliwa pod warunkiem zmiany pozwolenia na budowę. To trwa dwa lata –wyjasniał spokojnie dyrektor.

- Czyli nic nie da się zrobić? – pytali załamani właściciele garaży.

- Ja nie uważam, że nic nie można zrobić. Mówię po prostu, jak to wygląda z punktu formalnego. Jak panowie sobie wyobrażają: my łuk przesuniemy, panowie będą sobie przejeżdżać, a woda wam będzie spływała. I znowu będzie problem. Nie ma takiej możliwości, żebyśmy zrobili ten wjazd o niewiadomo jakiej szerokości. Odnoszę wrażenie, że rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach. Twierdzicie, że wjazdu nie ma, a ja uważam, że jest. Gdybym nie był na etapie budowy, gdybym nie uzgadniał tego z przedstawicielami tego miejsca, to miałbym sobie cokolwiek do zarzucenia – odpowiadał zebranym dyrektor.

- Zjazd jest źle zrobiony, trzeba go przebudować i koniec – denerwowali się.

- Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości – skonstatował dyrektor.

- Czyli stawia nas pan na przegranej pozycji? To może zostawmy ten łuk tak jak jest, a przesuńmy kilka krawężników. Czy takie coś wchodzi w grę? –pytali.

- Ile chcecie tych krawężników przesunąć? – zapytał dyrektor. – Metr wystarczy?

- 1,5 metra – targowali się

- O 1,20 mogę przesunąć.

- Ale od tego krawężnika – pokazał jeden z mężczyzn.

- Proszę zaznaczyć ten krawężnik. Ale ja bym bardzo prosił, żebyśmy się tu już więcej nie spotkali. Porozmawiam z wykonawcą. Ściągnę inspektora nadzoru, który musi o tym zadecydować. Myślę, że 1,2 m mogę wam to przesunąć. I proszę, żeby była to decyzja ostateczna – zakończył spór dyrektor Leszek Śmigas.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.