JUŻ W KIOSKU

Zielny kącik seniorów

2021-05-24 12:22:13

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ogród Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach to niejako realizacja marzeń o własnym mini – ogródku. Nie każdy ma, a wielu chce - a zatem zielony kącik seniora to miejsce, gdzie można uprawiać zioła, kwiaty, ale także spędzać czas w towarzystwie przyjaciół. Jak to się zaczęło?

- To był pomysł mój i Anny Tokarskiej (wiceprezes UTW - dopisek Redakcji) - mówi prezes zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Starachowicach. - Chcieliśmy stworzyć zielone miejsce spotkań, ale także coś, co będzie sprzyjać zdobywaniu wiedzy, ogródek działkowy wydał się więc idealnym pomysłem. Hasło naszego przedsięwzięcia brzmi: Lecz się ziołami nie antybiotykami" i tak tez robimy. Napisaliśmy projekt i wysłaliśmy do Fundacji Ziemia i Ludzie, tam okazało się że pomysł się spodobał, zdobył również pierwsze miejsce w Polsce. Mieliśmy nawet gości z Programu I Telewizji Polskiej, wszystko to sprawiło, ze uniwersytecki ogródek cieszy się ogromną popularnością.

Projekt to jedno, a skąd się wzięło rzeczywiste zielone miejsce starachowickich seniorów?

- Zwróciliśmy się do Zarządu Ogródków Działkowych Skałka o znalezienie dla nas wolnego miejsca i... tak znalazł się dla nas niewielki zakątek przy ulicy Martenowskiej - dodaje prezes UTW.

Dziś, na przededniu lata pachnie wiosennym deszczem i kusi oczy wzrastającymi ziołami.

To niewielkie miejsce pomieści na raz góra dwanaście osób, grabią, sieją, plewią, przycinają i uczą się. Edukacyjny wymiar ogródka jest bardzo ważny.

- Udało nam się nasadzić siedemnaście ziół i o każdym z nich chcemy coś wiedzieć. Dlatego właśnie staramy się co tydzień prowadzić wykłady na temat wartości leczniczych ziół, dlaczego warto je włączyć do jadłospisu, a także na co działają. Takie wykłady są niezwykle edukujące i potrzebne, bo to przecież w naturze swoje korzenie mają lekarstwa, z których coraz częściej korzystamy. Może zatem warto wrócić do natury - opowiada Anna Tokarska.

Czy lubią tu przychodzić?

- Bardzo, praca w ogrodzie daje ogromną satysfakcję. Samo patrzenie na efekty prac sprawia mi ogromną przyjemność, poza tym to także dobra gimnastyka - uśmiecha się Jadwiga Sar i dodaje, że ogródkowe spotkania pozwalają jej także wzbogacać domowe przepisy.

Co rośnie w seniorskim ogródku?

Oprócz tak znanych ziół jak bazylia, estragon, mięta spotkamy tu także mistrza drugiego planu jakim jest Krwiściąg Lekarski. Posłuży on do zakładania naturalistycznych łąk i ozdoby brzegów zbiorników wodnych, ale także nada się do tworzenia dzikich, „lekkich”, rozproszonych rabat. Ogrodniczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku mówią, ze krwiściągu użyjemy także do sałatek, surówek, zup i sosów. W niektórych krajach przyrządza się je jak szpinak. Jako roślina lecznicza krwiściąg lekarski jest znany od średniowiecza. W medycynie ludowej był używany do tamowania krwi i leczenia gruźlicy płuc. Obecnie ma znaczenie m.in. w homeopatii, medycynie chińskiej i tybetańskiej.

O kolejnym zielu, jakim jest jeżówka purpurowa, mówi Asia Dziubińska.

- To po prostu echinacea, znana w indiańskich plemionach. Jeżówka służyła zarówno do leczenia bólu zęba, jak i do gojenia oparzonej skóry. Indianie stosowali ją także w celu leczenia kaszlu, przeziębień. Roślina pomagała także w przypadku zatrucia i ukąszenia przez węże i owady, leczono nią wściekliznę. Jeżówka jest uznawana za jeden ze skuteczniejszych naturalnych lekarstw na poprawę odporności. Jednak nie jest zalecana wyłącznie dla zdrowych osób.

Oprócz ziół W działkowym zakątku seniorów jest domek dla owadów, już niedługo zaroi się w nim od mieszkańców.

Jak widać ogródek Uniwersytetu Trzeciego Wieku spełnił swoją misję. Jeśli będziecie mieć zielne pytania to zapraszamy do UTW.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
SOWA w starachowickim muzeum faktem

2021-09-20

SOWA w starachowickim muzeum faktem

Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli wspomniana SOWA. 
Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

2021-09-19

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

Od lat cieszy się zasłużonym zainteresowaniem, co roku inny temat, w tym prym wiodło dziedzictwo smaków.
Kartka urodzinowa dla Blanki

2021-09-18

Kartka urodzinowa dla Blanki

Mała dziewczynka kontra groźny glejak, a wokół uczniowie, którzy chcą sprawić jej przyjemność. O co chodzi?      
Hello Sofia

2021-09-17

Hello Sofia

Wyruszyli. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wyruszyła w podróż, której celem jest stolica Bułgarii, Sofia.
Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

2021-09-17

Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

Projekt "Od czytelnika do podróżnika. Ale jazda" to pomysł Miejskiej Biblioteki w Starachowicach, która promuje podróże wszelakie. Od tych książkowych, które nas wiodą przez najdalsze zakątki świata i wyobraźni po te całkiem realne.
Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”
Językowy paszport do świata

2021-09-19

Językowy paszport do świata

Mówi biegle po angielsku, włosku, bez problemu porozumie się po hiszpańsku i niemiecku, Marta Szymańska-Baran. językowy freak, który w Starachowicach ma misję.
Powakacyjna forma OHP

2021-09-15

Powakacyjna forma OHP

Przystąpili do Narodowego Czytania, zapalili znicze pamięci Obrońcom Westerplatte, wzięli udział w patriotycznym koncercie - młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wkroczyła w nowy rok szkolny z przytupem.
Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

2021-09-11

Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

Wiele działo się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Losy świata zmieniły się z dnia na dzień trwała wojna Polsko – Jaruzelska, a jej celem było zrzucenie zależności od sąsiada ze wschodu, w tym zagrożenia wynikające z przynależności do Układu Warszawskiego i wreszcie gospodarowanie u siebie.