JUŻ W KIOSKU

Zielny kącik seniorów

2021-05-24 12:22:13

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ogród Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach to niejako realizacja marzeń o własnym mini – ogródku. Nie każdy ma, a wielu chce - a zatem zielony kącik seniora to miejsce, gdzie można uprawiać zioła, kwiaty, ale także spędzać czas w towarzystwie przyjaciół. Jak to się zaczęło?

- To był pomysł mój i Anny Tokarskiej (wiceprezes UTW - dopisek Redakcji) - mówi prezes zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Starachowicach. - Chcieliśmy stworzyć zielone miejsce spotkań, ale także coś, co będzie sprzyjać zdobywaniu wiedzy, ogródek działkowy wydał się więc idealnym pomysłem. Hasło naszego przedsięwzięcia brzmi: Lecz się ziołami nie antybiotykami" i tak tez robimy. Napisaliśmy projekt i wysłaliśmy do Fundacji Ziemia i Ludzie, tam okazało się że pomysł się spodobał, zdobył również pierwsze miejsce w Polsce. Mieliśmy nawet gości z Programu I Telewizji Polskiej, wszystko to sprawiło, ze uniwersytecki ogródek cieszy się ogromną popularnością.

Projekt to jedno, a skąd się wzięło rzeczywiste zielone miejsce starachowickich seniorów?

- Zwróciliśmy się do Zarządu Ogródków Działkowych Skałka o znalezienie dla nas wolnego miejsca i... tak znalazł się dla nas niewielki zakątek przy ulicy Martenowskiej - dodaje prezes UTW.

Dziś, na przededniu lata pachnie wiosennym deszczem i kusi oczy wzrastającymi ziołami.

To niewielkie miejsce pomieści na raz góra dwanaście osób, grabią, sieją, plewią, przycinają i uczą się. Edukacyjny wymiar ogródka jest bardzo ważny.

- Udało nam się nasadzić siedemnaście ziół i o każdym z nich chcemy coś wiedzieć. Dlatego właśnie staramy się co tydzień prowadzić wykłady na temat wartości leczniczych ziół, dlaczego warto je włączyć do jadłospisu, a także na co działają. Takie wykłady są niezwykle edukujące i potrzebne, bo to przecież w naturze swoje korzenie mają lekarstwa, z których coraz częściej korzystamy. Może zatem warto wrócić do natury - opowiada Anna Tokarska.

Czy lubią tu przychodzić?

- Bardzo, praca w ogrodzie daje ogromną satysfakcję. Samo patrzenie na efekty prac sprawia mi ogromną przyjemność, poza tym to także dobra gimnastyka - uśmiecha się Jadwiga Sar i dodaje, że ogródkowe spotkania pozwalają jej także wzbogacać domowe przepisy.

Co rośnie w seniorskim ogródku?

Oprócz tak znanych ziół jak bazylia, estragon, mięta spotkamy tu także mistrza drugiego planu jakim jest Krwiściąg Lekarski. Posłuży on do zakładania naturalistycznych łąk i ozdoby brzegów zbiorników wodnych, ale także nada się do tworzenia dzikich, „lekkich”, rozproszonych rabat. Ogrodniczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku mówią, ze krwiściągu użyjemy także do sałatek, surówek, zup i sosów. W niektórych krajach przyrządza się je jak szpinak. Jako roślina lecznicza krwiściąg lekarski jest znany od średniowiecza. W medycynie ludowej był używany do tamowania krwi i leczenia gruźlicy płuc. Obecnie ma znaczenie m.in. w homeopatii, medycynie chińskiej i tybetańskiej.

O kolejnym zielu, jakim jest jeżówka purpurowa, mówi Asia Dziubińska.

- To po prostu echinacea, znana w indiańskich plemionach. Jeżówka służyła zarówno do leczenia bólu zęba, jak i do gojenia oparzonej skóry. Indianie stosowali ją także w celu leczenia kaszlu, przeziębień. Roślina pomagała także w przypadku zatrucia i ukąszenia przez węże i owady, leczono nią wściekliznę. Jeżówka jest uznawana za jeden ze skuteczniejszych naturalnych lekarstw na poprawę odporności. Jednak nie jest zalecana wyłącznie dla zdrowych osób.

Oprócz ziół W działkowym zakątku seniorów jest domek dla owadów, już niedługo zaroi się w nim od mieszkańców.

Jak widać ogródek Uniwersytetu Trzeciego Wieku spełnił swoją misję. Jeśli będziecie mieć zielne pytania to zapraszamy do UTW.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.