JUŻ W KIOSKU

Żelazny Pierścień i Beethoven

2020-09-28 12:32:27

Ocena:

0/5 | 0 głosów

3 października br. w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia, organizowane przez Powiat Starachowicki tj. wręczenie Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” i koncert fortepianowy w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
W najbliższą sobotę, władze powiatu uhonorują przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do rozwoju powiatu, ale też tych którzy w trudnych latach transformacji nie wahali się podjąć ryzyka i rozpoczęli działalność albo ją rozwijali. Będzie to także promocja najlepszych przedsiębiorstw powiatu starachowickiego, inspirowanie ich do dalszego rozwoju, promowanie postaw proinwestycyjnych i konkretnych działań innowacyjnych zwiększających ich konkurencyjność. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, a statuetka nawiązuje do autentycznych pierścieni z III w n.e. odnalezionych w dolinie rzeki Kamiennej w 1930 r., w pobliżu dzisiejszego Muzeum Przyrody i Techniki. Bezpośrednio po gali wręczenia nagród odbędzie się koncert fortepianowy w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Imprezy, która od ponad 20 lat przyciąga nie tylko polskich melomanów, ale także turystów i miłośników muzyki z całego świata. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego pomysłodawcą i założycielem jest Elżbieta Penderecka. Powiat Starachowicki dołączył w tym roku do elitarnego grona samorządów, które współtworzą to wydarzenie. Przed starachowicką publicznością wystąpi troje młodych, ale bardzo utytułowanych artystów- Krzysztof Książek, Tymoteusz Bies i Adam Goździewski, którzy zaprezentują się w repertuarze Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina. Będzie też recytacja poezji w wykonaniu Sławomira Hollanda. Pierwotnie oba wydarzenia planowane były na marzec br., ale z uwagi na epidemię, trzeba było je przenieść. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, organizatorzy musieli ograniczyć liczbę miejsc. Wstęp na galę i koncert odbywać się będzie wyłącznie z zaproszeniami. Te można będzie uzyskać w redakcjach lokalnych mediów, w tym m.in. Gazecie Starachowickiej. Z uwagi na zamknięty charakter imprezy, będzie ona transmitowana na żywo, na portalu społecznościowym Facebook, na profilu starosty Piotra Babickiego. Gorąco zachęcamy do obejrzenia tych wyjątkowych wydarzeń. /Powiat Starachowicki/
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.