JUŻ W KIOSKU

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

2022-12-02 16:07:33

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 

fot. nadesłane

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, jak wyglądają procedury w sytuacji gołoledzi na drogach i chodnikach należących do gminy; kiedy służby drogowe otrzymały informację o potrzebnej interwencji; o której godziny solarki lub paskarki rozpoczęły pracę oraz czy w związku z sytuacją został rozesłany sms do mieszkańców o niedziałającej w piątkowy poranek komunikacji miejskiej.

- Piątkowa gołoledź postawiła w stan gotowości starachowickie służby miejskie, które realizowały swoje zadania zgodnie z zaplanowanymi procedurami. Około godziny 4 rano dyspozytor Straży Miejskiej poinformował miejskie służby o obowiązku rozpoczęciu tzw. akcji czynnej. Od tej godziny służby drogowe rozpoczęły realizację swoich zadań wynikających z zimowego utrzymania dróg, chodników oraz gminnych ciągów pieszych i dróg wewnątrzosiedlowych - informuje rzecznik prasowy starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - Dodatkowo Gmina Starachowice interweniowała już dziś rano w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w sprawie obowiązku posypania dróg i chodników przy drogach wojewódzkich. Otrzymaliśmy niezwłocznie informację, iż ta akcja na poziomie wojewódzkim została również uruchomiona w godzinach wczesnoporannych. Władze naszego miasta interweniowały u Wykonawcy, który na zlecenie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich jest odpowiedzialny za posypywanie piaskiem chodników przy drogach wojewódzkich. 

- W utrzymanie gminnych dróg zaangażowana została również Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka. Jej pracownicy od wczesnych godzin dbają o chodniki w miejscach, gdzie ruch pieszy jest szczególnie utrudniony. Kontaktowaliśmy się również ze wszystkimi szkołami podstawowymi i konserwatorami z tych placówek oświatowych, aby zadbali zarówno o teren przyszkolny, jak i chodniki prowadzące do szkół - dodaje rzecznik. - Autobusy miały pewne problemy z dotarciem w różne części naszego miasta, ale w tym momencie sytuacja jest już unormowana. Komunikat ostrzegawczy w formie wiadomości tekstowej sms o treści: "UWAGA marznące opady - ulice i chodniki są bardzo śliskie. Zalecana ostrożność" został wysłany o godzinie 8:19 z opcją natychmiastowego dostarczenia do każdego numeru zarejestrowanego w bazie.

Mieszkańców prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić Państwu jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście - mówi Leszek Kowalski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.