JUŻ W KIOSKU

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

2022-12-02 16:07:33

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 

fot. nadesłane

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, jak wyglądają procedury w sytuacji gołoledzi na drogach i chodnikach należących do gminy; kiedy służby drogowe otrzymały informację o potrzebnej interwencji; o której godziny solarki lub paskarki rozpoczęły pracę oraz czy w związku z sytuacją został rozesłany sms do mieszkańców o niedziałającej w piątkowy poranek komunikacji miejskiej.

- Piątkowa gołoledź postawiła w stan gotowości starachowickie służby miejskie, które realizowały swoje zadania zgodnie z zaplanowanymi procedurami. Około godziny 4 rano dyspozytor Straży Miejskiej poinformował miejskie służby o obowiązku rozpoczęciu tzw. akcji czynnej. Od tej godziny służby drogowe rozpoczęły realizację swoich zadań wynikających z zimowego utrzymania dróg, chodników oraz gminnych ciągów pieszych i dróg wewnątrzosiedlowych - informuje rzecznik prasowy starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - Dodatkowo Gmina Starachowice interweniowała już dziś rano w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w sprawie obowiązku posypania dróg i chodników przy drogach wojewódzkich. Otrzymaliśmy niezwłocznie informację, iż ta akcja na poziomie wojewódzkim została również uruchomiona w godzinach wczesnoporannych. Władze naszego miasta interweniowały u Wykonawcy, który na zlecenie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich jest odpowiedzialny za posypywanie piaskiem chodników przy drogach wojewódzkich. 

- W utrzymanie gminnych dróg zaangażowana została również Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka. Jej pracownicy od wczesnych godzin dbają o chodniki w miejscach, gdzie ruch pieszy jest szczególnie utrudniony. Kontaktowaliśmy się również ze wszystkimi szkołami podstawowymi i konserwatorami z tych placówek oświatowych, aby zadbali zarówno o teren przyszkolny, jak i chodniki prowadzące do szkół - dodaje rzecznik. - Autobusy miały pewne problemy z dotarciem w różne części naszego miasta, ale w tym momencie sytuacja jest już unormowana. Komunikat ostrzegawczy w formie wiadomości tekstowej sms o treści: "UWAGA marznące opady - ulice i chodniki są bardzo śliskie. Zalecana ostrożność" został wysłany o godzinie 8:19 z opcją natychmiastowego dostarczenia do każdego numeru zarejestrowanego w bazie.

Mieszkańców prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić Państwu jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście - mówi Leszek Kowalski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.