Ocena:
0/5 | 0 głosów
A naszym muzealnikom z pomocą przyszło Muzeum Wsi Lubelskiej.
fot. Urząd Marszałkowski
W środę, 23 lutego, w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Muzeum Wsi Kieleckiej a Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. Zgodnie z nią Mauzoleum będzie pomagać starachowickiej placówce w digitalizacji materiałów historycznych. W wydarzeniu wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski.
– To bardzo dobrze, że instytucje kultury z naszego województwa współpracują ze sobą i zawierają porozumienia, które pozwalają skutecznie chronić dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego – mówił podczas środowego spotkania w Michniowie marszałek Andrzej Bętkowski. – Innowacyjnych urządzeń, które posiada Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, mogą nam pozazdrościć inne muzea. Najwyższej klasy skanery i sprzęt fotograficzny pozwolą utrwalić w wysokiej jakości niezwykle ważne dla dziedzictwa kulturalnego naszego regionu dokumenty historyczne i obiekty muzealne – dodał.
Nieprzypadkowo to właśnie placówka z Michniowa została wyznaczona na pomocnika w temacie digitalizacji. Dysponuje ona bardzo nowoczesnymi urządzeniami, dzięki którym może prowadzić digitalizację archiwaliów na najwyższym poziomie. Posiada najwyższej jakości sprzęt, który pozwala na wykonanie kopi cyfrowych nie tylko dokumentów, zdjęć i książek, ale także obiektów muzealnych. Dzięki temu, że posiada skanery formatu A3 może digitalizować książki, czasopisma, plakaty i inne obiekty większego formatu. Posiada także profesjonalny skaner fotograficzny na którym można digitalizować klisze, negatywy, fotografie. Mauzoleum w Michniowie może wykonywać dokumentację i digitalizację obiektów wielkogabarytowych i obiektów 3D.
Konsekwencją podpisanej w środę umowy będzie zwiększenie dostępu do dziedzictwa kultury, którym dysponuje starachowickie Ekomuzeum dla badaczy, historyków i pasjonatów, którzy dotychczas nie mogli mieć swobodnego dostępu do muzealnych materiałów. I to, jak sądzimy, ucieszy wszystkich, którzy chcieli zajrzeć w muzealne zakamarki.
Każdy poddany digitalizacji materiał archiwalny Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach będzie opatrzony informacją wskazującą Muzeum Wsi Kieleckiej.
W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: marszałek Andrzej Bętkowski, Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, dyrekcja Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach – Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj oraz starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk.

2023-11-29
Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"
Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.
2023-11-29
Piosenkowy Zawrót Głowy
Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.
2023-11-29
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów
Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.
2023-11-29
Święto patronki Starachowic
Park Kultury w Starachowicach informuje, że 3 grudnia (niedziela) 2023r. odbędą się uroczystości z okazji święta patronki Starachowic św. Barbary.
2023-11-24
Prezentacja nowej odznaki lokalnego oddziału PTTK
Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zaprasza na prezentację odznaki "ŚCIEŻKA STARA".
2023-11-25
Młodzi mieszkańcy o historii Starachowic
To jeszcze jedna inicjatywa w ramach przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 400 -lecia powstania Wierzbnika, czyli dzisiejszych Starachowic. Dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej na Wzgórzu przy ulicy Widok oraz maluchy z placówki "Słoneczko" przy współudziale dorosłych wystąpiły w przedstawieniu "Wierzbnik wczoraj i dziś", w którym pokazano wybrane epizody z historii naszego miasta. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć makietę dawnego wygladu starachowickiego Rynku wykonaną przez młodych twórców i ich wychowawców.
2023-11-24
To mistrz Fredro, Mociumpanie!
I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podsumowało projekt edukacyjny "Bardzo proszę Mociumpanie.... czyli spotkania z A. Fredrą", popularyzujący twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej, którego komedie potrafią rozbawić także współczesne pokolenie wychowane na popkulturze. Dowodem tego były uczniowskie i seniorskie inscenizacje dorobku mistrza ciętego i lekkiego pióra, spod którego wyszła choćby słynna "Zemsta" z kultową sceną pisania miłosnego listu naszpikowanego prześmieszną frazą "Mociumpanie".
2023-11-24
Poetycka jesień życia
Z inicjatywy Alternatywnego Klubu Seniora odbyło się w galerii handlowej "Skałka" spotkanie prezentujące poetyckie talenty mieszkańców naszego miasta, zrzeszonych w różnych organizacjach senioralnych. Wieczór miał charakter literackiej biesiady, towarzyszyła mu muzyka i śpiew oraz filozoficzne refleksje.
2023-11-21
Powiew historii
Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach mieli okazję poznać historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości z pespektywy naszego miasta, dzięki wykładowi Grzegorza Bernaciaka kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, który zaprezentował także oryginalne militaria z tamtego czasu. W programie wydarzenia znalazła się ponadto promocja książki Stefana Orczykowskiego prezentująca sylwetki mało znanych świętokrzyskich patriotów z czasów II wojny światowej.
2023-11-19