JUŻ W KIOSKU

Zbiory starachowickiego muzeum będą zdigitalizowane

2022-02-25 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

A naszym muzealnikom z pomocą przyszło Muzeum Wsi Lubelskiej.

fot. Urząd Marszałkowski

W środę, 23 lutego, w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Muzeum Wsi Kieleckiej a Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. Zgodnie z nią Mauzoleum będzie pomagać starachowickiej placówce w digitalizacji materiałów historycznych. W wydarzeniu wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski.

– To bardzo dobrze, że instytucje kultury z naszego województwa współpracują ze sobą i zawierają porozumienia, które pozwalają skutecznie chronić dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego – mówił podczas środowego spotkania w Michniowie marszałek Andrzej Bętkowski. – Innowacyjnych urządzeń, które posiada Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, mogą nam pozazdrościć inne muzea. Najwyższej klasy skanery i sprzęt fotograficzny pozwolą utrwalić w wysokiej jakości niezwykle ważne dla dziedzictwa kulturalnego naszego regionu dokumenty historyczne i obiekty muzealne – dodał.

Nieprzypadkowo to właśnie placówka z Michniowa została wyznaczona na pomocnika w temacie digitalizacji. Dysponuje ona bardzo nowoczesnymi urządzeniami, dzięki którym może prowadzić digitalizację archiwaliów na najwyższym poziomie. Posiada najwyższej jakości sprzęt, który pozwala na wykonanie kopi cyfrowych nie tylko dokumentów, zdjęć i książek, ale także obiektów muzealnych. Dzięki temu, że posiada skanery formatu A3 może digitalizować książki, czasopisma, plakaty i inne obiekty większego formatu. Posiada także profesjonalny skaner fotograficzny na którym można digitalizować klisze, negatywy, fotografie. Mauzoleum w Michniowie może wykonywać dokumentację i digitalizację obiektów wielkogabarytowych i obiektów 3D.

Konsekwencją podpisanej w środę umowy będzie zwiększenie dostępu do dziedzictwa kultury, którym dysponuje starachowickie Ekomuzeum dla badaczy, historyków i pasjonatów, którzy dotychczas nie mogli mieć swobodnego dostępu do muzealnych materiałów. I to, jak sądzimy, ucieszy wszystkich, którzy chcieli zajrzeć w muzealne zakamarki.

Każdy poddany digitalizacji materiał archiwalny Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach będzie opatrzony informacją wskazującą Muzeum Wsi Kieleckiej.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: marszałek Andrzej Bętkowski, Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, dyrekcja Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach – Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj oraz starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk.

żródło: Urząd Marszałkowski
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.
XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

2022-09-16

XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

Stowarzyszenie Promocji Talentów w Starachowicach w partnerstwie z Parkiem Kultury w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura i Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 serdecznie zapraszają na XII NOCE TEATRALNE.
Spotkali się w bibliotece

2022-09-15

Spotkali się w bibliotece

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz. 
IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”

2022-09-15

IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”

Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zapraszają na IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”, który odbędzie się w ramach 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego w  piątek (16  września) w godz. 9.00 – 13.00  na terenie Opactwa Cystersów  w Wąchocku.