JUŻ W KIOSKU

Zaświeciliśmy na niebiesko

2022-04-04 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Piątek, 1 kwietnia, przywitał mieszkańców Starachowic iście zimową aurą. Śnieg sypał pokrywając miasto białą pierzynką, mylił by się jednak ten, kto by sądził, że zima zatrzymała mieszkańców w domach.

fot. Anna Ciesielska

Punkt Przedszkolny Słoneczko oraz Park Kultury zaprosili starachowiczan do udziału w niebieskim marszu zorganizowanym w akcie solidarności i zrozumienia z osobami ze spektrum autyzmu. Start tego wydarzenia odbył się w amfiteatrze Parku Miejskiego, gdzie było pamiątkowe zdjęcie, a meta w Parku Kultury. Tam można było obejrzeć wystawę prac maluszków, ale także program artystyczny.

W marszu udział wzięli prezydent Marek Materek i starosta Piotr Ambroszczyk. Dla starosty było to ważne wydarzenie, ponieważ zanim objął stanowisko czynnie brał udział w programie Per Asperger ad Astra.

- Czuję ogromną satysfakcję. W ubiegłym roku, w ramach programu Per Asperger ad Astra, wspólnie z Centrum Usług Społecznych, szkołami i przedszkolami, ale też seniorami zorganizowaliśmy podobny marsz, aby pokazać że środowisko wsparcia dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodziców jest bardzo duże. Jestem ogromnie wdzięczny Punktowi Przedszkolnemu „Słoneczko", że przejęło po nas pałeczkę i kontynuuje tę akcję. Ogromne podziękowania dla wszystkich szkół i przedszkoli, ale także seniorów, którzy mimo zimowej pogody przyłączyli się do nas i uczestniczyli w niebieskim marszu, szlakiem niebieskiej wstążeczki.Całe środowisko jest wam bardzo wdzięczne - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Marsz poprowadził naczelny konferansjer Starachowic Jacek Andrzej Tarnowski.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Pierwszy odbył się w 2088 roku. Ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.

Autyzm jest kolorowy. To nie super moc, ale też nie jest to przekleństwo i skazanie na przegraną. To po prostu rodzaj rozwoju, ani lepszy, ani gorszy, po prostu inny. Powoduje trudności, ale każdy rodzaj rozwoju jest niezbędny dla przetrwania gatunku. Dlatego, autyzmu nie należy pokonywać. Dlatego warto osoby w spektrum autyzmu rozumieć, by zobaczyć co mogą wnieść do naszego życia.

Pozwólmy innym na bycie sobą I wspierajmy każdego - wedle potrzeb.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.