JUŻ W KIOSKU

Zapomniany zabytek

2023-09-24 09:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  

fot. Gazeta Starachowicka

W lutym 2016 roku na łamach "Gazety Starachowickiej" o budynku przy Sportowej jako o najstarszym domu w naszym mieście, pisał Adam Brzeziński, aktualny prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Relacjonował, że stanowi on część tak zwanego osiedla hutniczego, powstałego krótko po powstaniu listopadowym. Projekt osiedla przewidywał powstanie 28 domów dla pracowników zakładu przetwórstwa żelaza.   

- Do chwili obecnej zachował się w Starachowicach tylko ten jeden domek robotniczy. Murowany parterowy budynek składa się z trzech pomieszczeń: izby (tzw. stancji), komory i sionki. Jego powierzchnia mieszkalna wynosi 36,5 m². Przykryty jest dwuspadowym dachem (osobnym nad sionką). W szczycie znajduje się charakterystyczne okienko półkoliste. Obecnie budynek nie pełni funkcji mieszkalnych. Znajduje się w rękach prywatnych - informował autor artykułu.  

Od tego czasu stan budynku bardzo się pogorszył. Na prośbę naszej Czytelniczki podjęliśmy interwencję. Urząd Miejski w Starachowicach odpowiedział nam, że nie ma możliwości prawnych zajęcia się nieruchomością, która znajduje się w rękach prywatnych ani przedstawienia nam personaliów jego właściciela.    

 Napisaliśmy więc do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

- Czy Państwa placówka może wyciągnąć konsekwencje wobec właściciela za narażenie na zniszczenie tego cennego dla naszego miasta obiektu? Czy są szanse na uratowanie go przed całkowitą ruiną?- pytaliśmy.

Na odpowiedź czekaliśmy ponad miesiąc. Instytucja, przepraszając za zwłokę i motywując ją natłokiem postępowań administracyjnych i kontrolnych, odpisała, że obejrzała budynek w Starachowicach, ale dalsze działania podejmie dopiero wtedy, gdy ustali jego właściciela.                     

- Informuję, że obiekt ujęty jest indywidualnie w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Starachowice, przyjętej Zarządzeniem nr 610/2021 Prezydenta Miasta Starachowice. Figuruje tam jako dom robotniczy przy ul. Sportowej 18, murowany, pozostałość osiedla Banku Polskiego (1836-42). Sporządzona została dla niego Karta Adresowa Zabytku Nieruchomego, przygotowana przez p. Adama Brzezińskiego. W dniu 23 sierpnia pracownicy naszego Urzędu dokonali roboczej wizji terenowej w celu porównania z opisem wynikającym z karty adresowej GEZ, w której wskazane zostały postulaty dotyczące konserwacji obiektu. Obecnie prowadzimy ustalenie własności nieruchomości. Podjęcie dalszych kroków będzie wiązało się z ustaleniem właściciela. Co nie zmienia faktu, że budynek ten kwalifikuje się do zabezpieczenia, zachowania i utrzymania wraz z otoczeniem, w jak najlepszym stanie - czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Daniel Czernek, kierownik Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

fot. nadesłane

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.